Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 21 czerwca 2020, 09:30

autor: Draug

Gracz, fantasta, bibliotekarz. Entuzjasta dobrych opowieści, intensywnych strzelanin i samochodówek.

10 rzeczy, które polski Wiedźmin robił lepiej od serialu Netflixa

Na przestrzeni dwóch dekad powstały dwie serialowe adaptacje książek Andrzeja Sapkowskiego – i obie są słabe. Co zdumiewające, Netflixowi udało się stworzyć Wiedźmina jeszcze (znacznie) gorszego niż Polakom pod komendą Marka Brodzkiego.

Humor

Też miałem taką minę przez większość seansu. - 10 rzeczy, które polski Wiedźmin robił lepiej od serialu Netflixa - dokument - 2020-06-18
Też miałem taką minę przez większość seansu.

Nie oszukujmy się, w jednym i w drugim serialu humor wypada blado na tle twórczości Andrzeja Sapkowskiego. I chociaż ekipa Netflixa włożyła więcej wysiłku w rozśmieszanie widza (vide Jaskier), to lepiej by było, gdyby odpuściła sobie te starania. Nie będę się rozwodził nad tematem, wystarczy mi przytoczyć po jednym – reprezentatywnym – przykładzie z obu produkcji.

W amerykańskim serialu mamy Geralta, który przed ucztą w Cintrze udziela Jaskrowi przestrogi i nagany, mówiąc – ani chybi w przypływie poetyckiego natchnienia – o pstrągach i spichlerzach (wybaczcie, że nie podam kontekstu ani dokładnego cytatu; w końcu czytają nas też nieletni). W polskim serialu zaś mamy fajtłapowatych kmiotków z Dol Blathanna, którzy w rozmowie z wiedźminem na wyprzódki wymieniają dokuczające im „monstra” – jedno bardziej wydumane od drugiego, a pod koniec wyliczanki padają sławetne „nietopyrze”.

Owszem, obie sceny są raczej marnie nakręcone. Mam jednak nadzieję, że widzicie między nimi pewną zasadniczą różnicę. Jeśli nie, zadam Wam proste ćwiczenie: sięgnijcie po tom Ostatnie życzenie, a następnie zajrzyjcie do opowiadań Kwestia ceny oraz Kraniec świata i spróbujcie ustalić, który z tych dowcipów ma źródło w książce, a który nie. Wtedy wszystko powinno stać się jasne.

TWOIM ZDANIEM

Podobał Ci się Wiedźmin Marka Brodzkiego z 2001 roku?

76,4%
Tak
23,6%
Nie
Zobacz inne ankiety
8 rzeczy, które uchroniły Wiedźmina od katastrofy
8 rzeczy, które uchroniły Wiedźmina od katastrofy

Wiedźmin Netflixa to jeden z głośniejszych seriali ostatnich miesięcy. Tyle że zdecydowanie nie wszystko zagrało w nim tak, jak trzeba. Kilka błędów więcej i zamiast o sukcesie moglibyśmy teraz mówić o katastrofie.

Nie znasz się na serialach? Tych 8 porad sprawi, że wyjdziesz na znawcę!
Nie znasz się na serialach? Tych 8 porad sprawi, że wyjdziesz na znawcę!

Każdy z nas ma przyjaciół, którzy znają się na wszystkim i są w stanie rzucić kilka komentarzy na temat dowolnego serialu. W sumie niewiele widzieli, ale też nie muszą, bo przecież prawdziwi znawcy oceniają pięć sezonów po sekundzie trailera!

10 scen z Wiedźmina, o których chcielibyśmy zapomnieć
10 scen z Wiedźmina, o których chcielibyśmy zapomnieć

Wiedźmin Netflixa przyjemnym serialem jest. Ciężko to zakwestionować. Nawet w tak smakowitym daniu może się jednak trafić kilka niestrawnych kęsów. Nie na tyle dużo, by zepsuć całość, ale wystarczająco, by zapaść w pamięć.