futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 20 maja 2020, 14:48

Podkładka chłodząca do laptopa - czy warto

Twój laptop gamingowy grzeje się i strasznie hałasuje? Co zrobić, żeby nasz sprzęt nie ugotował się w obliczu nadchodzących upalnych dni? Sprawdzamy, czy podkładka pod laptopa jest rozwiązaniem.

Spis treści

Laptop się grzeje – podstawka chłodząca na ratunek

Pomimo nierzadko wysokich temperatur panujących we wnętrzu przenośnego komputera, urządzenie powinno pracować prawidłowo. Grzanie się podzespołów i obudowy oraz mocno słyszalny system chłodzenia, szczególnie przy dużym obciążeniu, to „urok” laptopa, który trzeba w wielu przypadkach po prostu zaakceptować i liczyć się z nim jeszcze przed zakupem. Czym innym jest jednak przegrzewanie skutkujące wyłączaniem się notebooka lub mniej wydajną pracą podzespołów. Rzadko jest ono obecne już od nowości.

Laptop gamingowy w trakcie kilkugodzinnej sesji w Modern Warfare, 2020r., koloryzowane.
Laptop gamingowy w trakcie kilkugodzinnej sesji w Modern Warfare, 2020r., koloryzowane.

Jeśli zjawisko to występuje w nowym laptopie, najlepiej będzie go po prostu zwrócić do sklepu i wybrać inną sztukę lub model. Znacznie częściej problem tego typu pojawia się dopiero po kilku miesiącach czy latach. Z czasem degradacji ulega pasta termoprzewodząca, tracąc swoje właściwości przekazywania ciepła, a wentylatory zarastają kurzem utrudniającym ich poprawne działanie i w efekcie skutkującym obniżeniem wydajności. Lepszym pomysłem niż zakupienie podkładki chłodzącej może być wtedy oddanie swojego sprzętu do serwisu celem porządnego wyczyszczenia wnętrza i regeneracji systemu chłodzenia. Po moich (i nie tylko) doświadczeniach skłaniałbym się właśnie ku temu rozwiązaniu. Można to wszystko zrobić samodzielnie, chociaż odradzam rozkręcanie laptopa mniej doświadczonym użytkownikom.

W redakcji mieliśmy okazję testować widoczny na poprzednich stronach model podstawki chłodzącej Cooler Master Notepal X150R. Została ona wyposażona w wentylator o średnicy szesnastu centymetrów, który obraca się z prędkością tysiąca obrotów na minutę, dzięki czemu generowany przez nią hałas nie jest bardzo odczuwalny. A jak z temperaturami?

Na początek pobawiliśmy się benchmarkami – bez dodatkowego chłodzenia w 3DMark (Fire Strike Stress Test) rozgrzaliśmy Intel Core i7-9750H do 70 stopni i GeForce RTX 2070 do 61 stopni Celsjusza (laptop Hyperbook NH5). Ta sama operacja przeprowadzona na podstawce chłodzącej obniżyła zarejestrowane temperatury o odpowiednio 7 i 5 stopni Celsjusza. Ciekawe rezultaty uzyskaliśmy w praktyce – godzina grania na tej samej mapie w Call of Duty Modern Warfare rozgrzała procesor do 78 stopni, a kartę graficzną do 81 stopni Celsjusza. Zastosowanie w takim samym scenariuszu podkładki chłodzącej obniżyło temperatury do 71 stopni dla CPU i 75 stopni dla GPU.

Innym skutecznym sposobem na obniżenie temperatur komputera jest tzw. underwolting, który polega na obniżeniu wartości napięcia prądowego, jakie jest wymagane przez układ CPU/GPU przy danej częstotliwości pracy. Na jego temat więcej napisaliśmy w artykule: Undervolting CPU i GPU – obniżanie temperatury komputera.

Zostało jeszcze 44% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą
Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą

Producenci laptopów obiecują nam wydajność stacjonarnych pecetów zamkniętą w lekkiej i smukłej obudowie. Często są to jedynie pobożne życzenia, jednak niektóre notebooki zapewniają wystarczająco dużo mocy, aby odpalić nawet najnowsze tytuły.