Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Felietony 20 maja 2020, 15:31

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Darmowe GTA 5 to najlepsza rzecz, jaką Epic mógł zrobić

Żadna inna gra, choćby i był to Red Dead Redemption 2, nie dałaby Epic Games Store tyle, co dało im udostępnienie za darmo właśnie Grand Theft Auto V.

Co zyskuje na tym Rockstar Games?

Oddzielną kwestią jest to, kto i co na tym zyskuje, bo na „chłopski rozum” mówimy o ofercie, która się bardzo opłaca graczom i Epicowi, ale nijak Rockstarowi. W rzeczywistości twórcy GTA 5 na całej akcji również mogą całkiem sporo ugrać.

Chociaż 120 mln sprzedanych egzemplarzy to astronomiczny rezultat, niesamowite w przypadku Grand Theft Auto V jest to, że od jakiegoś czasu to nie bezpośredni zbyt stanowi główne źródło dochodu generowanego przez ten tytuł. Mimo burzliwego startu pozwalający na rozgrywkę sieciową moduł GTA Online rozrósł się do olbrzymich rozmiarów i przyciąga do siebie zastępy graczy, którzy chętnie inwestują pokaźne sumy w mikrotransakcje w tym wariancie zabawy. Wspominałem na początku tekstu o 2,8 mld dolarów wpływów wygenerowanych przez Avengers: Endgame, najbardziej kasowy film wszech czasów. No więc GTA 5 w kwietniu 2018 roku przekroczyło próg 6 mld dolarów wpływów, a obecnie zbliża się do pułapu 10 mld.

To GTA Online stało się prawdziwą żyłą złota dla Rockstara. - Darmowe GTA 5 wygrało wojnę Epica ze Steamem - dokument - 2020-05-20
To GTA Online stało się prawdziwą żyłą złota dla Rockstara.

Udostępnienie przez Epic gry za darmo oznacza potężny zastrzyk nowych graczy, z których przynajmniej część wciągnie się w świat GTA Online na tyle, by inwestować prawdziwe pieniądze. Aby jeszcze bardziej ich do tego zachęcić, Rockstar rozdaje nie podstawową wersję tej produkcji, ale edycję premium, dającą lepszy start w trybie sieciowym. Z taką przynętą tym chętniej wypróbujemy zabawę w sieci, bo czemu nie? Gdyby GTA 5 nie zostało udostępnione za darmo, część z tych graczy zapewne i tak by je z czasem kupiła. Ale rozłożyłoby się to na znacznie dłuższy okres. Rockstar postawił na szybszy zysk.

Zostało jeszcze 57% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Michał Czarny Wilk Grygorcewicz

TWOIM ZDANIEM

Która z gier z serii GTA jest najlepsza?

GTA San Andreas
38,6%
GTA V
35,1%
GTA Vice City
15,3%
GTA IV
5,9%
GTA III
1,8%
GTA 2
1,1%
GTA (1997)
0,7%
GTA Vice City Stories
0,4%
Chinatown Wars
0,4%
Episodes from Liberty City
0,3%
GTA: Liberty City Stories
0,3%
Zobacz inne ankiety
Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto Online

Grand Theft Auto Online

Steam - funkcje, o które musi powalczyć Epic Games Store
Steam - funkcje, o które musi powalczyć Epic Games Store

Epic Games Store dość mocno okopał się na swoich pozycjach i sukcesywnie stara się podkradać użytkowników innych platform. Epic kusi darmowymi grami i udogodnieniami dla twórców, ale nadal nie ma wielu funkcji, którymi chwali się Steam.

Czy Fortnite zabije Steama? Epic Games Store idzie z Valve na noże
Czy Fortnite zabije Steama? Epic Games Store idzie z Valve na noże

Otwarcie Epic Games Store to zapowiedź bardzo ciekawej walki na PC-towym rynku. Czy siła przebicia Fortnite’a, niższe ceny gier czy przyjazne deweloperom rozwiązania wystarczą, by Steam wreszcie otrzymał konkurenta z prawdziwego zdarzenia.