Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 9 stycznia 2020, 16:18

Nie wiemy, dokąd zmierzamy, ale mamy mapę!. Grzechy wydawców gier, które nas denerwują

Mikrotransakcje i lootboksy? A może błędy, kiepskie porty na peceta czy mapy drogowe donikąd kolejnej gry – usługi sieciowej? Co najbardziej wkurzało nas w grach mijającej generacji?

Nie wiemy, dokąd zmierzamy, ale mamy mapę!

W czasach, gdy każdy w telefonie ma precyzyjną nawigację, twórcy gier do perfekcji opanowali sztukę tworzenia „map drogowych”. Zwyczaj, który z oczywistych powodów stał się powszechny w produkcjach Early Access, zadomowił się, niestety, również w „ukończonych” tytułach wysokobudżetowych oferowanych w pełnej cenie. W niektórych przypadkach sprzedaje się po prostu samą wizję gry, jaką ta być może kiedyś się stanie. A najgorsze jest to, że w tworzenie „mapy drogowej” często wkłada się więcej wysiłku niż w samą grę. Tak było przecież w przypadku Fallouta 76 lub Anthem – produkcji, o których przyszłe pokolenia deweloperów będą uczyć się na wykładach pod tytułem: „Jak nie robić gier”. Ba, żyjemy w czasach, w których swojej „roadmapy” doczekała się nawet aplikacja sklepu Epic Games Store, by zapewnić swoich przyszłych klientów, że tak nieistotny drobiazg jak koszyk na wirtualne zakupy pojawi się... być może za pół roku.

Odkładanie rozwijania gry na później do jednak błędne koło. Twórcom na pewno pracuje się lepiej, gdy widzą tłumy grające w ich dzieło. Gracze jednak szybko się wykruszają, jeśli na starcie brakuje zawartości, jeśli błędy są poprawiane zbyt wolno. Gdy bugów utrudniających rozgrywkę jest zbyt wiele, tworzenie dodatków schodzi na dalszy plan, priorytetem staje się naprawa. Przedłuża się okres braku ciekawej zawartości i przy tytule zostaje już tylko garstka desperatów. Czy warto wtedy poświęcać czas i zasoby? Czy można liczyć na to, że gracze kiedyś wrócą? Ofiarą takiego błędnego koła padło chociażby wspomniane Anthem. Najpierw z oficjalnej strony znikła jej „mapa drogowa”, bo oczywiste stało się, że żadnych terminów nie da się dotrzymać. Na obiecane dodatki czekaliśmy nie dość, że długo, to jeszcze nie spełniały one żadnych oczekiwań. W rezultacie chwilę później co rusz słyszeliśmy o odchodzeniu z zespołu kolejnych osób odpowiedzialnych za rozwój gry.

Swoją własną „mapę drogową” ma nawet Epic Games Store! - Grzechy wydawców gier, które nas denerwowały w tej generacji - dokument - 2020-01-10
Swoją własną „mapę drogową” ma nawet Epic Games Store!

„Mapy drogowe” to pomysł, który został wykorzystany w złym miejscu. Takie wizualizacje planów są dobre w solidnych produkcjach o ustalonej pozycji na rynku, by informować ich liczącą się społeczność o tym, czego może oczekiwać w przyszłości. W przypadku nowych tytułów to raczej sygnał alarmowy. Znak, że twórcy wydają niedokończony produkt i nie wiadomo, czy kiedykolwiek coś z tego będzie. Koncepcja „mapy drogowej” idealnie jednak pasuje do innej plagi tej generacji: gry-usługi.

Anthem mogło pochwalić się głównie obietnicami konkretnej gry, tyle że to było jednak za mało. - Grzechy wydawców gier, które nas denerwowały w tej generacji - dokument - 2020-01-10
Anthem mogło pochwalić się głównie obietnicami konkretnej gry, tyle że to było jednak za mało.

NIE MA BEZNADZIEJNYCH PRZYPADKÓW – WSZYSTKO DA SIĘ NAPRAWIĆ

Zrobienie złej gry to jeszcze nie koniec świata i przy dobrych chęciach oraz pewnych nakładach nawet słaby tytuł da się uratować. W czasie tej generacji widzieliśmy parę spektakularnych akcji ratowania skazanych na porażkę produkcji, które dzięki wielkiej determinacji twórców i wsparciu wydawcy udało się wydobyć z dna, a serwery zapełnić graczami.

Na szczególne wyróżnienie zasługują tu takie tytuły Ubisoftu jak Rainbow Six: Siege czy Tom Clancy’s The Division. Oba na starcie wzbudziły raczej umiarkowane zainteresowanie, by ostatecznie zdobyć naprawdę potężną rzeszę fanów. Ostatnio usłyszeliśmy także o planie ratowania gry Ghost Recon: Breakpoint, co oczywiście się chwali i trzymamy kciuki, jednak z drugiej strony – kolejna pozycja w krótkim czasie wymagająca reanimacji budzi pewne obawy, że już gdzieś na etapie procesu decyzyjnego coś nie działa tak, jak powinno.

Pochwała należy się także studiu DICE za wyciągnięcie z dna gry Star Wars: Battlefront 2. Po lootboksowej aferze, słabej kampanii singlowej i tradycyjnie niezbyt dużej zawartości na premierę twórcy zapewnili swemu dziełu ciągłe wsparcie oraz regularne aktualizacje. Efekt tej pracy docenił m.in. portal IGN, który zdecydował się ponownie ocenić grę po tych wszystkich poprawkach. Po wystawionej za pierwszym razem nocie 6,5/10 tym razem redaktor przyznał kompletnemu i naprawionemu Battlefrontowi 2 8,8/10!

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak najczęściej kupujesz gry?

Na Steamie, Originie, GOG-u i innych podobnych platformach
50,1%
W sklepach z kluczami do gier
9,6%
Kupuję wersje pudełkowe w sklepach wysyłkowych
11,2%
Kupuję wersje pudełkowe w sklepach tradycyjnych
25,9%
Nie kupuję gier
3,2%
Zobacz inne ankiety
Fallout 76

Fallout 76

Battlefield V

Battlefield V

Fortnite

Fortnite

Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint

Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare

Star Wars: Battlefront II

Star Wars: Battlefront II

PUBG: Battlegrounds

PUBG: Battlegrounds

Anthem

Anthem

Choroby toczące branżę gier - 7 grzechów głównych wydawców
Choroby toczące branżę gier - 7 grzechów głównych wydawców

Współczesne gry to wielkie projekty i wielkie budżety. A jeśli gdzieś chodzi o pieniądze, nietrudno o różne patologiczne praktyki, aby tylko zmaksymalizować zysk jak najmniejszym kosztem. Oto siedem częstych problemów, na jakie cierpią gry komputerowe.

Ósma generacja konsol zrobiła siedem kroków w stronę pecetów
Ósma generacja konsol zrobiła siedem kroków w stronę pecetów

Konsole zmieniają się w pecety? Kończąca się powoli ósma generacja z PS4 i XOne przyniosła nam sporo zaskakujących rozwiązań, które w świecie pecetów są od dawna czymś oczywistym.

Granie na pełny etat – kiedy zabawa staje się pracą, czas odpuścić
Granie na pełny etat – kiedy zabawa staje się pracą, czas odpuścić

Kiedy grindując kolejne nagrody za codzienne logowania, daily misje i ograniczoną czasowo zawartość czujemy się jak byśmy byli w drugiej pracy, czas odpuścić.