Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 15 maja 2020, 13:39

autor: NeR1o

Smartfony z najlepszym aparatem | TOP 10

Smartfony są dzisiaj sprzętami wielofunkcyjnymi, a jednym z najważniejszych aspektów stała się jakość robionych zdjęć. Oto kilka smartfonów, które dzisiaj oferują najlepsze fotografie.

Gdyby do naszych czasów przeniósł się ktoś z niedalekiej, bo oddalonej o 20 lat przeszłości, prawdopodobnie nie uwierzyłby, czym stały się telefony komórkowe. To nie tylko urządzenia do komunikowania się z innymi, ale też aparaty fotograficzne. Kamery w smartfonach dokonały dużego skoku jakościowego – 20 lat temu oferowały sensory 0,3 megapiksela i zdjęcia o rozdzielczości 352x288. Teraz na rynku znajdziemy modele posiadające kilka obiektywów i matryce 108 Mpix. Które robią najlepsze zdjęcia?

Im więcej tym lepiej? Internauci mają poważne wątpliwości co do decyzji projektowych związanych z ilością i ułożeniem obiektywów w najnowszych smartfonach. - Smartfony z najlepszym aparatem | TOP 10 - dokument - 2020-05-19
Im więcej tym lepiej? Internauci mają poważne wątpliwości co do decyzji projektowych związanych z ilością i ułożeniem obiektywów w najnowszych smartfonach.

Dzisiejsze telefony to nie tylko wyższa moc obliczeniowa, dzięki której stały się miniaturowymi komputerami noszonymi w kieszeniach, torbach, plecakach i torebkach. To też aparaty fotograficzne, które oferują lepszej jakości obrazy niż aparaty cyfrowe sprzed kilkunastu czy nawet kilku lat. Rynek tradycyjnych cyfrówek praktycznie upadł i przetrwały jedynie bardziej zaawansowane modele. Tymczasem codziennym aparatem stały się nasze telefony komórkowe. Dla niektórych jakość zdjęć stała się jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze smartfona. To w takim razie, które modele są najlepsze?

Zanim przejdziemy do omówienia wyników zestawienia, należy się pewnego rodzaju wyjaśnienie. Starałem się wybierać smartfony różnych producentów. Aby dwie, czy trzy marki nie zdominowały całego rankingu, przy niektórych propozycjach podaję drugi model tej samej firmy, który również wykonuje bardzo wysokiej jakości zdjęcia i normalnie prawdopodobnie znalazłby się w zestawieniu 10 najlepszych pod tym względem telefonów.

Ważna jest jeszcze jedna kwestia. Wybierając smartfony do zestawienia w dużej mierze sugerowałem się testami serwisu DXOMark, który profesjonalnie sprawdza jakość aparatów w telefonach komórkowych. Co prawda są tacy, którzy wątpią w pełny obiektywizm tych specjalistów, ale w sieci brakuje serwisów mogących pochwalić się lepszymi porównaniami na taką skalę.

Mimo absurdalnej ilości obiektywów Nokia 9 PureView nie zasłużyła na miejsce w naszym zestawieniu – podobnie jak w przypadku megapikseli, nie zawsze ilość oznacza jakość. - Smartfony z najlepszym aparatem | TOP 10 - dokument - 2020-05-19
Mimo absurdalnej ilości obiektywów Nokia 9 PureView nie zasłużyła na miejsce w naszym zestawieniu – podobnie jak w przypadku megapikseli, nie zawsze ilość oznacza jakość.

TWOIM ZDANIEM

Czy aparat w telefonie jest dla Ciebie ważny?

64,8%
Zwracam na niego uwagę, ale nie jest najważniejszy
20,4%
Tak, robię zdjęcia codziennie
14,8%
Nie, nie robię zdjęć lub mam profesjonalny aparat
Zobacz inne ankiety
Najlepsze smartfony 2020 roku | TOP 10
Najlepsze smartfony 2020 roku | TOP 10

Co ciekawego w 2020 roku przygotowały dla nas firmy Huawei, Apple, Samsung czy Xiaomi? Wybór flagowca jeszcze nigdy nie był tak trudny. Dlatego wybraliśmy naszym zdaniem 10 najlepszych modeli, które zadebiutowały w ostatnich miesiącach.

Mały telefon – jaki smartfon do 5 cali warto kupić?
Mały telefon – jaki smartfon do 5 cali warto kupić?

Znalezienie telefonu z ekranem do 5 cali nie jest zadaniem łatwym. Im chętniej producenci usuwali ramki wokół wyświetlaczy, tym bardziej powiększali same ekrany. Dlatego wybraliśmy kilka małych telefonów z ekranami do 5 cali, które warto kupić.

Smartfon do 1200 złotych? 10 telefonów, które warto kupić w 2020 roku
Smartfon do 1200 złotych? 10 telefonów, które warto kupić w 2020 roku

Smartfony ze średniej półki cenowej cieszą się coraz większą popularnością (m.in. dzięki Xiaomi) – postanowiliśmy więc przejrzeć co w Polsce oferują najwięksi producenci i sprawdzić, jakie modele telefonów do 1200 zł warto wybrać.