Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 5 października 2020, 10:57

autor: rassi

Smartfony z najlepszym aparatem | TOP 10

Smartfony są dzisiaj sprzętami wielofunkcyjnymi, a jednym z najważniejszych aspektów stała się jakość robionych zdjęć. Oto kilka smartfonów, które dzisiaj oferują najlepsze fotografie.

Gdyby do naszych czasów przeniósł się ktoś z niedalekiej, bo oddalonej o 13 lat przeszłości, prawdopodobnie nie uwierzyłby, czym stały się telefony komórkowe. To nie tylko urządzenia do komunikowania się z innymi, ale też aparaty fotograficzne. Kamery w smartfonach dokonały dużego skoku jakościowego – 13 lat temu oferowały obiektyw 2-megapikselowy i zdjęcia o rozdzielczości 1600 x 1200. Ponadto pierwszy iPhone nie miał funkcji kręcenia filmów. Teraz na rynku znajdziemy modele posiadające kilka obiektywów i matryce 108 Mpix. Które robią najlepsze zdjęcia?

Im więcej, tym lepiej? Internauci mają poważne wątpliwości co do decyzji projektowych związanych z ilością i ułożeniem obiektywów w najnowszych smartfonach. - Smartfony z najlepszym aparatem | TOP 10 - dokument - 2020-10-08
Im więcej, tym lepiej? Internauci mają poważne wątpliwości co do decyzji projektowych związanych z ilością i ułożeniem obiektywów w najnowszych smartfonach.

Dzisiejsze telefony to nie tylko wyższa moc obliczeniowa, dzięki której stały się miniaturowymi komputerami noszonymi w kieszeniach, torbach, plecakach i torebkach. To też aparaty fotograficzne, które oferują lepszej jakości obrazy niż niektóre aparaty cyfrowe sprzed kilkunastu lat. Nawet najlepszy smartfon w dniu swojej premiery nie zrobi jednak lepszego zdjęcia niż kilkuletni bezlusterkowiec, a tym bardziej lustrzanka. Pomimo mniejszych możliwości to właśnie telefony komórkowe stały się naszym codziennym aparatem. Głównie przez ich uniwersalność, kompaktowość i wygodę użytkowania. Fotografie wykonane za pomocą smartfona trafiają zazwyczaj na portale społecznościowe. Takich zdjęć raczej nie przybliżamy i nierzadko oglądamy je tylko z poziomu małego wyświetlacza. To oraz kompresja sprawiają, że różnice w jakości pomiędzy fotkami z telefonu i aparatu cyfrowego mocno się zacierają. Niektóre jednak widzimy na pierwszy rzut oka. Dotyczy to także różnic w jakości zdjęć zrobionych przez dwa różne smartfony, szczególnie jeśli w jednym z nich soft lub obiektywy pozostawiają wiele do życzenia. Dla niektórych foto możliwości stały się jednymi z najważniejszych przy wyborze telefonu. To w takim razie, które modele są najlepsze?

Najlepsze fotosmartfony charakteryzują się matrycami i obiektywami o dobrych parametrach oraz dopracowanym oprogramowaniem. Soft jest w ich przypadku nawet ważniejszy niż hardware. Nie raz i nie dwa zdarzało się, że w dniu premiery aparaty rozczarowywały, a po aktualizacji oprogramowania radziły sobie już znacznie lepiej. Oto lista modeli, którymi można zrobić fotografie wysokiej jakości.

Smartfony z dobrym aparatem

  1. HTC U12+ - najlepszy fotosmartfon HTC
  2. Google Pixel 4 – świetny i powtarzalny w trybie automatycznym
  3. Motorola Edge+ - matryca 108 Megapikseli
  4. Apple iPhone 11 Pro Max – idealne zdjęcia na portale społecznościowe
  5. Samsung Galaxy Note 10+ - nadal w ścisłej topce
  6. OnePlus 8 Pro – znakomity w dzień i w nocy
  7. Huawei Mate 30 Pro – niezwykle szczegółowe fotografie
  8. Samsung Galaxy S20 Ultra – wysoka jakość przy dużym zoomie
  9. Xiaomi Mi 10 Pro – ogrom detali na zdjęciach 108 Mpx
  10. Huawei P40 Pro – cudowne kolory, kontrast i zoom

Zanim przejdziemy do omówienia wyników zestawienia, należy się Wam pewnego rodzaju wyjaśnienie. Starałem się wybierać smartfony różnych producentów i tylko te modele, które bez trudu można kupić w Polsce. Aby dwie, czy trzy marki nie zdominowały całego rankingu, przy niektórych propozycjach podałem drugi model tej samej firmy, który również wykonuje bardzo wysokiej jakości zdjęcia i normalnie prawdopodobnie znalazłby się w zestawieniu 10 najlepszych pod tym względem telefonów.

Ważna jest jeszcze jedna kwestia. Wybierając smartfony do zestawienia, w dużej mierze sugerowałem się testami serwisu DXOMark, który profesjonalnie sprawdza jakość aparatów w telefonach komórkowych. Co prawda są tacy, którzy wątpią w pełny obiektywizm tych specjalistów (zwłaszcza po przyznaniu korony Xiaomi Mi 10 Ultra), ale w sieci brakuje serwisów mogących pochwalić się lepszymi porównaniami na taką skalę. Tak czy inaczej, zachęcam nie-do-końca sugerować się kolejnością. To po prostu zbiór 10 najlepszych fotosmartfonów i w dużej mierze można dowolnie go przetasować.

Chcesz wiedzieć, jak robić ładne zdjęcia telefonem? Zapoznaj się z naszym wideo przygotowanym na kanale GRYOnline Technologie:

Słowniczek pojęć związanych z mobilną fotografią

Zanim przejdziemy do właściwego rankingu, warto będzie zapoznać się z objaśnieniem kilkunastu pozycji dotyczących mobilnej - i nie tylko - fotografii:

dynamika/rozpiętość tonalna – im większa, tym bardziej możliwe staje się zarejestrowanie detali kontrastowego kadru bez utraty szczegółów w jasnych i ciemnych partiach. W uproszczeniu jest to różnica pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym punktem fotografowanej sceny (źródło: Wikipedia). Różnica ta staje się jeszcze większa (efekt pożądany) po przejściu w tryb HDR.

ekspozycja – ilość światła padającego na sensor. Wpływa na nią wartość przesłony i czas naświetlania. W smartfonie parametry te dobierane są automatycznie. Można je ustawić także ręcznie w trybach „Pro” (częściej czas naświetlania niż wartość przysłony). Jeśli urządzenie lub użytkownik sobie z tym nie radzi, zdjęcie wychodzi zbyt jasne (przepalone) bądź zbyt ciemne, co sprawia, że detale w cieniach są niewidoczne. Ekspozycja najczęściej wykłada się na mocno kontrastowej fotografii. Przy takiej scenie warto sięgnąć po tryb HDR.

kolory – a konkretniej ich odwzorowanie. Profil może być różny. Od tego nastawionego na uzyskanie naturalnych barw po opcję z żywszymi, mocniej nasyconymi kolorami, które są atrakcyjniejsze dla wielu użytkowników. Przy rozbudowanym oprogramowaniu można wybrać profil barw, ewentualnie poddać zdjęcie obróbce już po jej wykonaniu.

autofokus – zdolność do automatycznego ustawienia ostrości. Przy tym parametrze ważna jest również szybkość działania.

szumy – im mniej, tym lepiej. Szumy to zakłócenia widoczne głównie przy dużym powiększeniu oraz na fotografiach nocnych, wykonanych telefonem, który nie radzi sobie w kiepskich warunkach oświetleniowych. Jeśli mielibyśmy je zobrazować, przyrównalibyśmy je do efektu śnieżącego telewizora, w czasach kiedy królował sygnał analogowy.

Mimo absurdalnej ilości obiektywów Nokia 9 PureView nie zasłużyła na miejsce w naszym zestawieniu – podobnie jak w przypadku megapikseli, nie zawsze ilość oznacza jakość. - Smartfony z najlepszym aparatem | TOP 10 - dokument - 2020-10-08
Mimo absurdalnej ilości obiektywów Nokia 9 PureView nie zasłużyła na miejsce w naszym zestawieniu – podobnie jak w przypadku megapikseli, nie zawsze ilość oznacza jakość.

artefakty – znacznie poważniejsze zakłócenia niż szumy. Pojawiają się one np. w formie efektu flary, kolorowych obwódek widocznych przy krawędziach, które są nieostre i/lub mocno kontrastują z najbliższym elementem.

tryb nocny – tryb dedykowany robieniu zdjęć po zmroku. Charakteryzuje się głównie dłuższym czasem naświetlania, co wymaga od użytkownika utrzymania telefonu w bezruchu przez kilka sekund. Mocno pomaga w tym optyczna stabilizacja.

zoom – inaczej przybliżenie. Występuje w trzech rodzajach: optycznym, hybrydowym oraz cyfrowym. Tylko ten pierwszy nie powoduje pogorszenia jakości - jest tzw. bezstratny. Ostatnio na rynku smartfonów panuje trend, aby uzyskiwać jak największy zoom, nawet 50-krotny i większy. W zdecydowanej większości przypadków nie ma to żadnego sensu z uwagi na okropną jakość zdjęć przy tak dużym zbliżeniu i trud związany z odpowiednim wykadrowaniem.

efekt bokeh – polega na rozmyciu drugiego i dalszych planów przy jednoczesnym pozostawieniu tego pierwszego w pełnej ostrości. Efekt jest pożądany przede wszystkim w trybie portretowym, ale nie tylko. O jego jakości świadczy dokładność w oddzieleniu obiektu/osoby na pierwszym planie od tła. Większość smartfonów, nawet ze średniej i niskiej półki, jest wyposażona w dedykowany sensor do mierzenia głębi. W bardziej zaawansowanych modelach pojawia się on także na froncie urządzenia. Efekt bokeh można uzyskać również w pełni cyfrowo.

optyczna stabilizacja – minimalizuje liczbę tzw. poruszonych zdjęć. Istnieje także cyfrowa stabilizacja, ale jest ona znacznie mniej efektywna. Optyczna stabilizacja jest przydatna szczególnie podczas robienia fotografii w nocy, kiedy to czas naświetlania jest dłuższy.

TWOIM ZDANIEM

Czy aparat w telefonie jest dla Ciebie ważny?

64%
Zwracam na niego uwagę, ale nie jest najważniejszy
21,1%
Tak, robię zdjęcia codziennie
14,9%
Nie, nie robię zdjęć lub mam profesjonalny aparat
Zobacz inne ankiety
Smartfony z najlepszą baterią 2021 | Top 10
Smartfony z najlepszą baterią 2021 | Top 10

Teoretycznie producenci smartfonów z roku na rok stosują baterie o coraz większej pojemności. Jednak czy surowe liczby przekładają się na faktyczny czas działania? Oto 10 smartfonów, które osiągają najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu baterii.

Najlepsze smartfony 2021 roku | TOP 10
Najlepsze smartfony 2021 roku | TOP 10

Co ciekawego w 2021 roku przygotowały dla nas firmy Huawei, Apple, Samsung czy Xiaomi? Wybór flagowca jeszcze nigdy nie był tak trudny. Dlatego wybraliśmy 10 najlepszych naszym zdaniem modeli, które zadebiutowały w ostatnich miesiącach.

Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić?
Mały telefon - jaki smartfon do 5 cali warto kupić?

Znalezienie telefonu z ekranem do 5 cali nie jest zadaniem łatwym. Im chętniej producenci usuwali ramki wokół wyświetlaczy, tym bardziej powiększali same ekrany. Dlatego wybraliśmy kilka małych telefonów z ekranami do 5 cali, które warto kupić.