Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 14 stycznia 2020, 10:47

autor: orson_dzi

Windows 7 vs Windows 10

Który system operacyjny jest lepszy? Czy w 2019 roku nadal warto używać Windowsa 7? A może najwyższy czas dołączyć do użytkowników Windows 10? Na te pytania staramy się odpowiedzieć analizując wady i zalety „okienek” od Microsoft.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Microsoftu, kończy się wsparcie dla Windowsa 7. Po ponad 10 latach zasłużony system operacyjny odchodzi na zasłużoną emeryturę. Co to zmieni w praktyce? Czy użytkownicy starszej wersji okienek zostaną zmuszeni do masowej emigracji na Windowsa 10?

Tak właściwie to… nie. Komputer z Windows 7 będzie działał nadal, bez problemu uruchomimy ulubione gry czy programy. Nie doczekamy się natomiast kolejnych poprawek bezpieczeństwa od Microsoftu. Oznacza to, że system będzie bardziej narażony na ataki hakerów i złośliwe oprogramowanie. Jest oczywiście na to sposób – nie podłączać komputera do internetu… Generalnie jednak, większość użytkowników jeszcze przez długi czas w ogóle nie odczuje, że opieka Microsoftu się skończyła. Jedyną nowością mogą być komunikaty mówiące o zakończeniu okresu wsparcia, zawierające także zachętę do przesiadki na Windowsa 10.

Internauci przygotowali stosowne pożegnanie dla ukochanego systemu | źródło: diligex.com. - Windows 7 vs Windows 10 - dokument - 2020-01-14
Internauci przygotowali stosowne pożegnanie dla ukochanego systemu | źródło: diligex.com.

Jest się czego bać? Według niektórych raportów bezpieczeństwa, przygotowanych przez specjalistów z branży – tak. Ich zdaniem komputery z Windows 7 już teraz są ponad dwukrotnie częściej zarażane wirusami od tych, na których zainstalowano najnowszą wersję systemu.

W przypadku Windowsa 7 liczba zarażeń zwiększyła się o 71% od zeszłego roku. Najczęściej (w 64% przypadków) ofiarami padają domowi użytkownicy. Wirusy ukrywają się w miejscach, do których część mniej zaawansowanych użytkowników nie ma dostępu - w folderach Temp (41%), %appdata% (24%) oraz %cache% (11%).

Istnieje wiele czynników przyczyniających się do tej rozbieżności, w tym fakt, że większość urządzeń firmowych jest chroniona przez zapory klasy biznesowej i obowiązkowe zabezpieczenia, podczas gdy użytkownicy domowi mogą być bardziej pobłażliwi w zakresie ochrony swoich urządzeń.

Windows 10 jest już na rynku od kilku lat, ale cały czas nie brakuje osób, które są mocno przywiązane do Windowsa 7. Czy słusznie? To zależy od tego, do czego używany jest komputer. Z całą pewnością, jeśli argumentem za użytkowaniem Siódemki jest – „bo tak” lub „bo kafelki są beznadziejne”, albo też „bo nie ma Menu Start”, to zaraz postaram się pokazać, że nie jest to dobry tok rozumowania.

Zacznijmy od najbliższego nam tematu, czyli grania w gry. Na tym polu Windows 7 stoi na przegranej pozycji? Niekoniecznie. Wiele nowych gier wymaga do działania systemów 64-bitowych, a od niedawna jedynym słusznym systemem obecnym w wymaganiach minimalnych jest Windows 10. Dodatkowo, nowe tytuły to lepsza grafika, a ta jest możliwa do wygenerowania dzięki bibliotekom DirectX 12, które są kompatybilne wyłącznie z 10-tką. Z drugiej jednak strony nie wszystkie gry wykorzystują DirectX 12, a deweloperzy chętnie stawiają też na biblioteki Vulcan. A z nimi Windows 7 radzi sobie bez problemów.

Jeśli jesteśmy miłośnikami starszych gier, to tutaj przewagę ma Windows 7. Dotyczy to np. tytułów, które są zabezpieczone starymi systemami typu DRM. Są na szczęście strony internetowe, które pozwalają sprawdzić, które produkcje są kompatybilne z Windowsem 10.

Pasek Gier to bardzo przydatne narzędzie dla posiadaczy Windows 10. - Windows 7 vs Windows 10 - dokument - 2020-01-14
Pasek Gier to bardzo przydatne narzędzie dla posiadaczy Windows 10.

Windows 10 jest za to lepszym narzędziem dla osób, które granie dzielą pomiędzy PC-tem, a konsolą Xbox. Możliwość strumieniowania gier z konsoli na komputer lub granie w tę samą grę na obu platformach (choćby Gears of War) bez konieczności kupowania ich dwa razy jest dobrym argumentem na plus Win10.

Windows 10 ma również do zaoferowania funkcję Paska Gier. Uruchamia się go kombinacją Windows + G lub przyciskiem z logiem Xboxa, jeśli korzystamy z pada konsoli Microsoftu. To takie centrum zarządzania grami, w którym możemy m.in. przetestować wydajność komputera, zarządzać dźwiękiem, wykonywać zrzuty ekranu z gier, nagrywać fragmenty rozgrywki i strumieniować je bezpośrednio do sieci.

Jak tanio kupić Windows 10?
Jak tanio kupić Windows 10?

By cieszyć się grami, poza komputerem musimy posiadać też kompatybilny z nimi system operacyjny. Najlepszą opcją jest obecnie Windows 10, ale soft z pewnością nie należy do najtańszych. Na szczęście są sposoby, by trochę na nim zaoszczędzić.

Najlepsze sztuczki Windows 10 | TOP 10
Najlepsze sztuczki Windows 10 | TOP 10

Codzienna praca z Windows 10 może odbywać się jeszcze sprawniej. Wystarczy zapoznać się tymi z dziesięcioma funkcjami. Wszystkie z nich łączy to, że pozwalają uprzyjemnić i przyśpieszyć pracę na komputerze lub laptopie z zainstalowanym Windowsem 10.

Windows 10 November 2019 Update – Co zmienia wersja 1909 (wydanie 19H2) systemu?
Windows 10 November 2019 Update – Co zmienia wersja 1909 (wydanie 19H2) systemu?

Microsoft, po raz kolejny uraczył nas „większą” aktualizacją systemu operacyjnego Windows 10. Co jednak tak naprawdę zawiera wersja 1909? Czy Windows 10 z November 2019 Update działa prawidłowo?