Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 21 stycznia 2019, 14:49

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Gdzie jest KotOR 3? Gwiezdne wojny wciąż nie mogą poradzić sobie z klątwą

Po skasowaniu kolejnej gry z uniwersum Gwiezdnych wojen tłumy chwyciły za pochodnie i ruszyły na siedzibę EA. Ale choć „Elektronicy” mają sporo za uszami, kłopoty tej marki w świecie gier trwają znacznie dłużej.

Gdy w ubiegłym tygodniu branżę obiegła informacja o skasowaniu gry z uniwersum Gwiezdnych wojen, przygotowywanej przez EA Vancouver, wśród graczy zawrzało. Opinie, jakoby firma Electronic Arts nie była godna posiadania praw do tworzenia produkcji osadzonych w uniwersum wykreowanym przez George’a Lucasa, pojawiały się naturalnie już wcześniej (chociażby przy okazji awantury o skrzynki z losową zawartością w Star Wars: Battlefroncie II czy anulowania projektu Ragtag autorstwa Visceral Games), teraz jednak mocno przybrały na sile. Natychmiast wróciły też plotki o możliwości odebrania „Elektronikom” prestiżowej marki – tak naprawdę ciężko byłoby znaleźć wśród jej fanów przeciwników takiego ruchu.

To, co EA robi z tą marką, to kpina.

Toyminator, forum GRYOnline.pl

Szefostwo Electronic Arts na chwilę przed rozprawieniem się z grą EA Vancouver (rok 0 BBY, koloryzowane). - 2019-01-21
Szefostwo Electronic Arts na chwilę przed rozprawieniem się z grą EA Vancouver (rok 0 BBY, koloryzowane).

Łatwo jest zrobić z Electronic Arts kozła ofiarnego – w końcu mowa o dwukrotnym zdobywcy tytułu najgorszej firmy w Stanach Zjednoczonych. Nam zresztą też nie śpieszy się, by za wszelką cenę bronić giganta z Redwood, bo zdecydowanie oczekiwaliśmy więcej po posiadaczu wyłącznej licencji na duże gry w uniwersum Gwiezdnych wojen. Nie sposób jednak nie zauważyć, że tak naprawdę projekty oparte na tej licencji są w sporych tarapatach od ponad dekady. I o ile obecnie najmocniej obrywa się EA, klątwa Gwiezdnych wojen ma w rzeczywistości aż trzech ojców.

Rób albo nie rób – nie ma próbowania

Ktoś powie – hola, hola, przecież przez lata powstało mnóstwo gier w tym uniwersum. Star Wars: X-Wing, Dark Forces, Knights of the Old Republic, Jedi Academy – to tylko początek listy, która spokojnie mogłaby się ciągnąć przez cały ten akapit. Od kosmicznych symulatorów, przez pozycje akcji i pierwszoosobowe strzelanki, na strategiach skończywszy – Gwiezdne wojny latami były wyjątkowo obfitym źródłem inspiracji dla deweloperów. Ale od wydania ciepło przyjętego Republic Commando w 2005 roku możemy zacząć mówić o poważnym kryzysie w odległej galaktyce – przez niemal półtorej dekady z naprawdę godnych uwagi produkcji dostaliśmy raptem drugą część LEGO Star Wars, pierwsze The Force Unleashed i The Old Republic. Żadnej z tych gier nie da się też nazwać wybitną.

Pierwsze The Force Unleashed było niezłą grą, ale gdzie jej tam do Knights of the Old Republic czy Jedi Outcast... My daliśmy tej produkcji 7/10, a nie brakowało wyraźnie niższych not. - 2019-01-21
Pierwsze The Force Unleashed było niezłą grą, ale gdzie jej tam do Knights of the Old Republic czy Jedi Outcast... My daliśmy tej produkcji 7/10, a nie brakowało wyraźnie niższych not.

Winą za ten fakt można obarczyć firmę LucasArts, która do przejęcia marki przez Disneya posiadała licencję na tytuły z owego kultowego uniwersum. Wydawca ten był podobnie jak EA – jeśli nie bardziej – bezlitosny dla swoich projektów. Za jego stodołą odbyła się prawdziwa rzeź gwiezdnowojennych gier. Star Wars: Battlefront III, które w momencie anulowania znajdowało się podobno na finalnym etapie procesu produkcji, to najgłośniejszy przypadek, ale ten sam los podzieliły m.in. Imperial Commando, Battle of the Sith Lords czy konsolowy Proteus.

NAJWAŻNIEJSZE GRY ZE ŚWIATA GWIEZDNYCH WOJEN, KTÓRE NIGDY NIE POWSTAŁY

  1. Star Wars: Knights of the Old Republic III – kolejna część kultowego cyklu RPG, która miała korzystać z elementów również anulowanego konsolowego MMO Proteus i nigdy nie wyszła poza fazę grafik koncepcyjnych. BioWare podobno czyniło starania, by ponownie podjąć ten temat, ale EA nie dało mu szansy.
  2. Star Wars: First Assault – w telegraficznym skrócie: Call of Duty w klimatach Gwiezdnych wojen. Zero mieczy świetlnych, Jedi, Sithów i gigantycznych maszyn – po prostu oddziały Imperium i Rebelii, walczące na mniejszych niż w Battlefroncie mapach.
  3. Star Wars: 1313 – gra akcji, w której zamiast szat Jedi przywdzialibyśmy charakterystyczny mandaloriański hełm i wcielili się w Bobę Fetta na początku jego kariery łowcy nagród.
  4. Star Wars: Battlefront III – strzelanka, będąca kontynuacją dwóch udanych odsłon serii studia Pandemic. Niestety, projekt został skasowany na bardzo zaawansowanym etapie prac i zamiast niego w 2015 roku otrzymaliśmy reboot cyklu.
  5. Project Ragtag – liniowa przygodowa gra akcji, czerpiąca spore inspiracje m.in. z Uncharted (i dzieląca z nim scenarzystkę, Amy Hennig), która powstawała w studiu Visceral Games. Po jego zamknięciu projekt oddano EA Vancouver, które zaczęło prace od zera, stawiając na otwarty świat i elementy sieciowe, ale i temu zespołowi nie było dane doprowadzić procesu produkcji do szczęśliwego końca.
  6. Battle of the Sith Lords – gra akcji z elementami skradanki, w której mieliśmy wcielić się w Dartha Maula. Prototyp pokazywał brutalną, dynamiczną walkę podwójnym mieczem świetlnym, projekt został jednak skasowany, zanim w ogóle napisano do niego scenariusz.

Można oczywiście zakładać, że szefowie LucasArts byli po prostu bardzo wymagający w kwestii jakości produkcji opartych na ich najcenniejszej licencji. Przeczą temu jednak opinie na temat firmy na portalu Glassdoor, gdzie pracownicy dzielą się swoimi doświadczeniami z danego miejsca pracy. Pojawiają się tam narzekania na ciągłe zmiany na szczeblu kierowniczym. „Nikt nie podejmował decyzji. Projekty regularnie zmieniały kierunek i często robiły wrażenie skazanych na porażkę” – czytamy w jednym z wpisów. Do tego dochodził trwający niekiedy miesiącami crunch, kiepskie płace oraz niewykorzystywanie pełni talentów zespołu. Z wypowiedzi tych wyłania się obraz firmy pogrążonej w wewnętrznym chaosie, która przez brak decyzyjności na wyższych stanowiskach zrujnowała wiele potencjalnych przebojów.

Wynagrodzenie nie było bardzo wysokie, kierownicy rzadko bywali kompetentni (samo bycie wielkim fanem Gwiezdnych wojen nie czyni cię mądrym), firma ciągle wierzyła w niezbyt utalentowanych pracowników i marnowała miliony na projekty, które od początku musiały skończyć się katastrofą.

Anonimowy inżynier z LucasArts, glassdoor.com

Przy okazji The Old Republic BioWare pokazało, że mimo kilkuletniej przerwy w tworzeniu gier ze świata Gwiezdnych wojen nadal nie straciło drygu do tego uniwersum. - 2019-01-21
Przy okazji The Old Republic BioWare pokazało, że mimo kilkuletniej przerwy w tworzeniu gier ze świata Gwiezdnych wojen nadal nie straciło drygu do tego uniwersum.

Szefostwo Lucasfilmu, które było właścicielem LucasArts, nigdy nie wydawało się zresztą szczególnie zainteresowane kwestią gier – nawet gdy stało się jasne, że to biznes równie lukratywny jak wysokobudżetowe dzieła kinowe. Podejście kierownictwa do interaktywnej rozrywki dobrze ilustruje wypowiedź Cory’ego Barloga (reżyser najnowszej części God of War w 2009 roku pracował w LucasArts). Opowiadając o swojej wizycie w Skywalker Ranch, gdzie miał okazję spotkać się z firmowymi scenarzystami i producentami, deweloper stwierdził: „Bardzo rzadko zapraszano na takie spotkania kogokolwiek z firmy zajmującego się grami, nie jestem pewien, dlaczego tam trafiłem”. Bardzo wymowne, prawda?

TWOIM ZDANIEM

W kontynuację której gry ze świata Gwiezdnych wojen chciałbyś zagrać?

Knights of the Old Republic
57,6%
Jedi Academy
22,4%
Republic Commando
8,4%
Empire at War
5,6%
W inną
3%
Dark Forces
1,6%
Rogue Squadron
1,5%
Zobacz inne ankiety
Star Wars Jedi: Upadły zakon

Star Wars Jedi: Upadły zakon

Star Wars: Battlefront II

Star Wars: Battlefront II

Star Wars: Battlefront

Star Wars: Battlefront

Star Wars: Galaxy of Heroes

Star Wars: Galaxy of Heroes

Star Wars 1313

Star Wars 1313

Najgorsze gry ze świata Star Wars - ranking Gwiezdnych Wtop
Najgorsze gry ze świata Star Wars - ranking Gwiezdnych Wtop

Dzień Gwiezdnych Wojen powinien być świętem radości. Postanowiliśmy jednak nieco nagiąć konwencję i przypomnieć przy tej okazji gry oparte na marce Star Wars, które być może powinny wręcz zostać wymazane z kart historii.

Redakcyjny wybór najlepszych gier firmy LucasArts - Gwiezdne Wojny kontra przygodówki?
Redakcyjny wybór najlepszych gier firmy LucasArts - Gwiezdne Wojny kontra przygodówki?

Po ponad trzech dekadach zamknięto studio LucasArts. Aby uczcić dorobek tej firmy, sporządziliśmy listę dziesięciu najlepszych gier wydanych pod jej szyldem.

Komentarze Czytelników (59)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.01.2019 15:10
ZawiszaC
18
ZawiszaC
34
Centurion

A poza tym sądzę, że Electronic Arts musi być zniszczone.

post wyedytowany przez ZawiszaC 2019-01-21 15:10:58
21.01.2019 15:50
Bezi2598
😐
9
odpowiedz
Bezi2598
97
Legend

nie mogą poradzić sobie z klątwą

Niestety z klątwą EA będziemy musieli sobie radzić jeszcze przez kilka lat dopóki nie wygaśnie im licencja.

21.01.2019 15:10
ZawiszaC
18
ZawiszaC
34
Centurion

A poza tym sądzę, że Electronic Arts musi być zniszczone.

post wyedytowany przez ZawiszaC 2019-01-21 15:10:58
21.01.2019 15:13
.:Jj:.
odpowiedz
1 odpowiedź
.:Jj:.
121
     Marek Grechuta     

W kontynuację której gry ze świata Gwiezdnych wojen chciałbyś zagrać?

Jedi Academy
Dark Forces

Przecież te dwie gry należą do tej samej serii. Sam Katarn pojawia się na początku i nadal jest, choć niegrywalny, w JK:JA.
https://en.wikipedia.org/wiki/Star_Wars:_Jedi_Knight

post wyedytowany przez .:Jj:. 2019-01-21 15:14:43
21.01.2019 15:49
DominikDDDZ
1
odpowiedz
1 odpowiedź
DominikDDDZ
14
Legionista

Ja to bym chciał by Disney zaczął tworzyć jakieś filmy, seriale, gry lub książki w czasach Starej Republiki. Bo na razie to zapycha kanon między VI, a IX częścią filmu, a ten okres kompletnie mnie nie jara :(

A co do EA to wiadomo... Fajnie jakby stracili dużo pieniążków to by może zmądrzeli na jakiś czas :)

21.01.2019 15:49
DominikDDDZ
odpowiedz
DominikDDDZ
14
Legionista

.

post wyedytowany przez DominikDDDZ 2019-01-21 15:50:19
21.01.2019 15:50
Bezi2598
😐
9
odpowiedz
Bezi2598
97
Legend

nie mogą poradzić sobie z klątwą

Niestety z klątwą EA będziemy musieli sobie radzić jeszcze przez kilka lat dopóki nie wygaśnie im licencja.

21.01.2019 15:58
odpowiedz
szejk18
33
Konsul

jak mi brakuje takiej gry jak Rogue Squadron :(
przeciez ta gra byla genialna, swietny zrecznosciowy system latania, multum sekretow i klimat gwiezdnych wojen, ehhh

21.01.2019 16:56
odpowiedz
1 odpowiedź
Ok's
3
Legionista

EA zależy tylko na kasie i w dupie ma oczekiwania konsumentów. Na szczęście gracze głupi nie są i w przeciwieństwie do polityków, w kwestiach fundamentalnych tworzą dosyć jednolitą grupę.
Nie rozumiem dyrektora EA, który twierdzi, że na rozbudowanych singlach nie da się zarobić. Da się, tylko trzeba mieć podejście jak CDP Red, albo Bethesda przy Skyrimie - zero DRM, otwarcie na mody, konkretne dodatki za normalne pieniądze. W ten sposób można wykreować tytuł, który przy odpowiedniej promocji kupi w ...uj ludzi.

21.01.2019 17:05
Luke_f
odpowiedz
9 odpowiedzi
Luke_f
15
Legionista

Eh, wyobraźcie sobie grę AAA z otwartym światem w świecie Star Wars, grasz jako Jedi, system walki mieczem świetlnym na wzór tego z Jedi Acadamy, rpg-owe rozwijanie poszczególnych mocy, sam klimat tego uniwersum.

Ludzie by to przecież rzucili się na to bardziej niż na Assassins Creed i pewnie nawet mikrotranskacje by przełknęli. EA siedzi na żyle złota i w ogóle jej nie eksploatuje.

21.01.2019 18:25
Saed
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Saed
122
Pretorianin

A ja pytam: gdzie jest X-Wing/Tie Fighter? Dla mnie najlepsza seria ze świata Gwiezdnych Wojen.

21.01.2019 19:25
Wielki Gracz od 2000 roku
odpowiedz
1 odpowiedź
Wielki Gracz od 2000 roku
125
El Kwako

Zdecydowanie powinni stworzyć kolejne Empire at War. Możliwość dowodzenia flotą Niszczycieli (swoją drogą twórcy Battlefleet Gothic powinni to zrobić) jest boska.

21.01.2019 19:40
maromach
odpowiedz
6 odpowiedzi
maromach
18
Centurion

To już mogliby oddać markę w ręce Ubisoftu. Oni przynajmniej robią dobre gry singlowe, a wraz z licencją Star Wars mogłyby mieć dobrą fabułę (Przynajmniej taką mam nadzieję).

21.01.2019 21:04
Darth_Tusken
odpowiedz
2 odpowiedzi
Darth_Tusken
24
Konsul

Odnoszę wrażenie, że oni nie bardzo mają pojęcie co chcieliby stworzyć. Wyklepanie Battlefrontów to nic innego jak stworzenie bazowej gry (Battlefront 2015), reskin na BF1, kolejny Battlefront II 2017 - reskin z BF1. Niby wszystko fajne, ładna grafika, ale bardzo szybko się nudzi.
Na Kotora III raczej nie ma co liczyć, bo pierwsze dwa Kotory należą niestety do Legend. To samo SWToR. Musieliby jakoś uprosić łaskawego Disneya o przywrócenie tych gier do kanonu i zatrudnić kogoś kompetentnego do stworzenia kontynuacji lub nowej historii. Lepiej byłoby powierzyć to zadanie Obsidianowi - oni znają się na robocie, bo BioWare po ostatnich wybrykach to jest raczej trup zmierzający do zakopania.

21.01.2019 22:04
ErtyWorld
odpowiedz
ErtyWorld
43
ErtYwek

"o ile na produkcji filmów korporacja ta zna się jak mało kto"
No akurat Łotr 1 i Solo były fajnymi produkcjami.
Ale nie wyprodukowali do tej pory nic WYBITNEGO dla ucha i oka z uniwersum Star Wars. [Jeśli chodzi o filmy]

21.01.2019 22:32
ErtyWorld
odpowiedz
1 odpowiedź
ErtyWorld
43
ErtYwek

"Wszyscy obchodzą się z nią jak z jajkiem" Jeżeli już to jak z kurą znoszącą złote jajka. Według mnie bardzo dobrze że Disney dało licencje pod skrzydła EA. Mniej gier z tego uniwersum to lepiej.

22.01.2019 00:38
seraf5
odpowiedz
1 odpowiedź
seraf5
36
Chorąży

Zgadzam się z @maromach - Ubisoft byłby znacznie lepszym kandydatem na powiernika tej licencji. Wystarczy spojrzeć na ich ostatnio wydawane gry - AC Odyssey, Division 2 czy RS Siege - przynajmniej tą trójkę możnaby z łatwością przerobić na wielkie hity w uniwersum SW. W każdym razie ja bardzo lubię serię AC mimo ogólnego hejtu (chociaż np. AC3 nie cierpię, a Origins miało dla mnie znacznie za dużo zapychaczy) i z ogromną chęcią zagrałbym w coś podobnego w uniwersum SW. Cholera, nawet Far Cry możnaby przerobić na SW. Siege służyłby za podstawę do nowego Republic Commando, a z Division możnaby zrobić całkiem nową grę sieciową. Nie można też zapomnieć, że Ubi ma pod sobą studio Blue Byte, które mogłoby stworzyć nam Anno SW - w klimatach kosmicznych już są obeznani.
Ale to tylko moje gdybanie, ale w każdym razie myślę, że z wymienionej trójki (EA, Acti, Ubi) to Ubi byłoby najlepszym wyborem, bo Acti raczej też absolutnie nic dobrego by nie przyniosło marce.

22.01.2019 00:45
odpowiedz
smerlik
1
Junior

Nowe Star Wars: Republic Commando i Star Wars Bounty Hunter

22.01.2019 06:32
odpowiedz
1 odpowiedź
Linhael
25
Centurion

Dlaczego zaraz z Jedi? Czemu wszędzie muszą wsadzać rycerzyków. Ja bym w końcu zagrał w coś gdzie można wcielić się w rolę imperialnego. Tak na serio, żadnego krótkiego prologu po czym zmiana stron. Tytuł z uniwersum nie musi być zaraz o mieczach świetlnych. The Old Republice odpowiadało świetne historie spoza świetlików i kampania Agenta Imperialnego była najlepsza ze wszystkich.

22.01.2019 10:59
odpowiedz
Wolfman_PL
79
Konsul

Raczej zręcznościowy symulator z ciekawą fabułą Tie figher czy X-wing to już nie ma co liczyć. Padły dyskietki, to padły odważne pomysły i próby tworzenia gier tego typu. Nie ma też żadnego normalnego rts, Empire at war w miarę wyszło, ale to był typowy rts. EA ma tyle różnych marek w swoich zasobach, a nic się kompletnie nie dzieje.

22.01.2019 11:13
TheCerbis
odpowiedz
5 odpowiedzi
TheCerbis
35
The Wolf Among You

Dać licencję CDPR.

post wyedytowany przez TheCerbis 2019-01-22 11:13:20
22.01.2019 16:05
Cobrasss
odpowiedz
Cobrasss
144
Senator

Nawet nie ma śladu o grze Lego ostatni jedi.

22.01.2019 18:23
😈
odpowiedz
luqstaR
7
Legionista

Ja tam nie trawie uniwersum SW to mi to lotto.

22.01.2019 21:06
odpowiedz
kicektbg
4
Junior

Nie wiem kto sie jara tym uniwersum ale jak dla mnie moze ono nie istniec.

22.01.2019 23:32
/|\
odpowiedz
/|\
8
Konsul

Postaram się rozbić określenie "klątwa GW" na czynniki pierwsze":

Dajcie mi szmal, i się jebta. (nie mylta z jabbta)

Oto problem z produkcjami natury SW.

23.01.2019 00:34
Janczes
😐
odpowiedz
Janczes
136
You'll never walk alone

Republic Commando, Empire at War i Jedi Academy... Nie moge sie doczekac kontynuacji tych gier...

23.01.2019 12:07
Dook8
odpowiedz
Dook8
34
Chorąży

Wolałbym kontynuacje Jedi Knight niż Kotora, bo nowe rpg od EA mi nie siadają. Inkwizycja, ładna ale bez polotu, Andromeda do bani. Podczas tworzenia gier starają się dać nam możliwość prowadzenia romansu ze wszystkim co się rusza, zamiast zrobić dobrą grę.

23.01.2019 14:07
Vroo
odpowiedz
Vroo
105
Konsul

Mając markę Star Wars i Bioware na pokładzie i zamiast KOTORa III (czy jakiegokolwiek innego RPGa akcji) robić jakieś ryzykownie zapowiadające się Anthem (zwłaszcza, że samo Bioware było zainteresowane produkcją KOTORa III). No po prostu nie rozumiem.

24.01.2019 11:25
odpowiedz
Jango Kane
31
Konsul

KOTOR3? Jasnę, biorę w ciemno... ale nie od EA!!! Sorry, ale ten wydawca spartaczy każdą markę, której się dotknie. Były czasy potęgi EA, potem nastały długie i mroczne czasy korpo-EA, a teraz z radością stwierdzam, że dożyłem czasów, kiedy ta firma sunie po linii pochyłej w dół i za żadne skarby nie powierzyłbym im żadnej gry fabularnej, bo oni po prostu nie potrafią już ich tworzyć!!! Chyba, że chcecie grać wytatuowanymi, brodatymi nastolatkami JEDI, którzy latają na swoich neonowych ścigaczach i walczą ze złem...

28.01.2019 14:44
FIFKERS_PL
😐
odpowiedz
FIFKERS_PL
11
Legionista

Witam. Niestety ale Disney niszczy moje ukochane uniwersum. Światła dziennego nie ujrzało wiele produkcji na które czekałem jako dziecko. Z pomocą jak zwykle przychodzą mody. Pragnę naglośnić powstawanie modyfikacji do Star Wars Battlefront 2 pt. STAR WARS BATTLEFRONT 3 LEGACY. przywraca ona usuniętą grę od studia Free Radical. Grę, którą najbardziej opłakuję. Mam nadzieję, że czas cierpienia Gwiezdnych Wojen szybko się zakończy. Niech Moc będzie z nami.

06.02.2019 14:16
darkpalladinPL
odpowiedz
darkpalladinPL
38
Centurion

Każda marka z tej listy była by świetna czy to KOTOR czy Republic Commando,Jedi Academy,Dark Forces czy Empire at War byle tylko nie ten beznadziejny Battlefront....

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze