futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 15 września 2023, 09:17

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2023 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Antywirus to jeden z najważniejszych programów na naszym komputerze. - Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2023 rok - dokument - 2023-09-15
Antywirus to jeden z najważniejszych programów na naszym komputerze.

Nasz komputer pod pewnymi względami przypomina ludzkie ciało – musimy o niego dbać, by mieć pewność, że wszystko działa jak należy. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają programy antywirusowe, które chronią nas przed szkodliwym oprogramowaniem. Ich główną funkcję można przyrównać do tej, którą spełniają szczepionki lub leki wzmacniające odporność organizmu – zapobiegają „zarażeniu”, blokując złośliwe fragmenty kodu. W przeciwieństwie jednak do swoich biologicznych pierwowzorów, antywiry nie ograniczają się do profilaktyki – potrafią także aktywnie zwalczać zagrożenia.

RODZAJE WIRUSÓW:

  1. Worm – oprogramowanie, którego głównym celem jest rozprzestrzenianie się na jak największej liczbie komputerów. Na ogół nie stanowią poważnego zagrożenia, jednak mogą spowalniać działanie komputera.
  2. Adware – uciążliwe programy, które są tworzone po to, by wyświetlać reklamy. Najczęściej instalujemy je wraz z innym oprogramowaniem.
  3. Spyware – oprogramowanie szpiegujące. Są niezwykle niebezpieczne, bowiem potrafią śledzić np. historię przeglądarki czy zapisywać wykorzystywane przez nas hasła. Niektóre potrafią nawet instalować na naszym komputerze dodatkowe oprogramowanie, które może czynić dalsze szkody.
  4. Ransomware – wirusy blokujące komputer w celu wymuszenia okupu (np. poprzez szyfrowanie i blokowanie dostępu do danych).

Czemu akurat te programy?

Poniżej znajdziecie zestawienie kilku najlepszych – naszym zdaniem – darmowych programów antywirusowych. Skupiliśmy się na rozwiązaniach dedykowanych Windowsom (choć niektóre z tych aplikacji posiadają także wersje współpracujące z innymi OS-ami), ponieważ to właśnie z popularnych „Okien” najczęściej korzystają gracze – wspierane systemy znajdziecie w opisie aplikacji. Warto też odnotować, że choć warunkiem znalezienia się na tej liście było oferowanie darmowej licencji dla użytkowników indywidualnych, to w wielu wypadkach mamy do czynienia z rozwiązaniami, z których korzystać mogą także firmy.

AKTUALIZACJA 2023

Odświeżenie zestawienia objęło ponowne sprawdzenie skuteczności programów. Wyszło na to, że coraz lepiej radzą sobie one z wykrywaniem wirusów (poza jednym wyjątkiem). Część z nich może pochwalić się wynikiem 100%, a reszta jest bardzo blisko tego poziomu.

Każdy z powyższych programów zapewni Wam skuteczną ochronę przed znakomitą większością zagrożeń, z którymi można spotkać się w sieci. Ich skuteczność została potwierdzona w testach przeprowadzanych przez niezależnych ekspertów serwisów AV-test (czerwiec 2023) oraz AV-Comparatives (maj 2023). To właśnie wyniki w tych sprawdzianach były głównym czynnikiem, który decydował o tym, który z programów trafił na listę, przy czym, by wziąć pod uwagę rozbieżności, wybrane zostały aplikacje, które pojawiały się w nich najczęściej. W niektórych wypadkach liczyły się też nowoczesne funkcje i technologie. Podsumowanie skuteczności każdego z programów znajdziecie w ramce obok niego.

W zestawieniu znalazły się wyłącznie rozwiązania oferujące ochronę w czasie rzeczywistym (nie interesowały nas same skanery). Poszczególne aplikacje mają jednak również szereg dodatkowych funkcji i narzędzi. Właśnie z powodu różnic pomiędzy nimi przy opisach nie znajdziecie ocen w skali punktowej. Do kwestii bezpieczeństwa warto podchodzić nieco bardziej kompleksowo, bez stosowania tego typu uproszczeń. Zachęcamy do przeczytania charakterystyk i odwiedzenia podlinkowanych stron producentów. Dzięki temu będziecie mogli wybrać program, który najlepiej spełnia Wasze oczekiwania i pasuje do sposobu, w jaki korzystacie z komputera.

DARMOWY CZY PŁATNY?

Choć przedstawione tu programy zapewnią Waszym komputerom solidną ochronę, to – jeśli macie na zbyciu dodatkowe pieniądze, albo też przechowujecie na dyskach naprawdę wrażliwe dane – zawsze warto rozpatrzyć zakup którejś z komercyjnych alternatyw. W każdym przypadku możemy liczyć na dodatkowe funkcje i możliwości. Szczególnie ciekawie prezentuje się płatna wersja Kaspersky – kupując ją, otrzymujemy szereg ficzerów, których brak jest właściwie jedynym poważnym minusem darmowej aplikacji.

Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Wrzesień 2023
Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Wrzesień 2023

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki internet światłowodowy – czy to możliwe?

Najlepszy darmowy antywirus na telefon | TOP na 2021 rok
Najlepszy darmowy antywirus na telefon | TOP na 2021 rok

Antywirusy na telefonach często spotykają się z mieszanymi opiniami. Nie bez powodu – znaczna część z nich jest absolutnie beznadziejna. Na szczęście nie wszystkie – wybraliśmy dla Was 9 najlepszych darmowych antywirusów na Androida.

Najlepsze darmowe programy VPN na 2019 rok | TOP 5
Najlepsze darmowe programy VPN na 2019 rok | TOP 5

Przetestowaliśmy kilka darmowych programów VPN, sprawdzając funkcjonalność, zestaw funkcji oraz prędkość łącza po aktywowaniu. Która ze znanych aplikacji poradziła sobie najlepiej? Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?