Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 1 listopada 2017, 11:30

autor: Michał "Pajdos" Pajda

Jak straszą Polacy? Ciekawe polskie horrory, które wyszły lub dopiero nadchodzą

Polskie gry to często produkty z najwyższej półki. Dzisiaj sięgnęliśmy po horroru z nad Wisły, wśród których znajdziecie parę perełek do ogarnia lub gorącego wyczekiwania (bo na dwie jeszcze czekamy).

Ewolucja strachu w dziejach ludzkości może wydawać się... przerażająca. Pierwotnie odruch ten służył naszym przodkom jako awaryjna dźwignia bezpieczeństwa, która natychmiastowo uruchamiała skomplikowaną procedurę ucieczki, by gatunkowi udało się szczęśliwie przetrwać do epoki internetu. Wraz z poznawaniem świata oraz rozwojem człowieka i jego samoświadomości funkcja ta zaczęła przechodzić szereg mutacji. Współcześnie strach, szczególnie w ekstremalnych sytuacjach „okołoblokowych”, również może okazać się pomocny – na co dzień jednak odgrywa zdecydowanie inną rolę, na przykład rozrywkową.

Fascynacja śmiercią, niewyjaśnionymi zjawiskami paranormalnymi i hektolitrami niepotrzebnie przelanej krwi znana jest od wieków. W bliżej nieokreślonym momencie swej historii ludzie po prostu zaczęli lubić ów dreszczyk przerażenia – potrzebę tę zaspokajano najpierw poprzez przekaz ustny: dzięki podaniom ludowym i legendom – a później zanurzając się w gatunkowej literaturze. Przełomem okazał się rozwój kinematografii i powstanie filmów postrzeganych dziś jako kultowe (m.in. takie perełki jak Gabinet doktora Caligari czy Golem).

Nie tylko twórcy filmowi prześcigają się w komercyjnym straszeniu szybko rosnącej populacji amatorów szeroko rozumianej grozy. Już w latach 90. można było natrafić na growe produkcje próbujące nieco nas zatrwożyć, które – wraz z błyskawicznym rozwojem możliwości graficznych obecnych platform gamingowych – stały się przyczynkiem do wykrystalizowania się w ciągu kilku kolejnych lat nowego gatunku elektronicznej rozrywki. O ile kino grozy praktycznie nie istnieje w polskim wymiarze producenckim – pieniądze znajdują się wyłącznie na kolejne głupawe komedyjki romantyczne z Tomaszem Karolakiem w roli głównej – o tyle twórcy gier horrorowych mają się w naszym kraju naprawdę dobrze.

Z okazji amerykańskiego „Dnia Nocnego Zbierania Cukierków i Płatania Figli, Jeżeli Ktoś Tych Cukierków Nam Odmówi” przygotowaliśmy zestawienie sześciu rodzimych produkcji, w których polscy deweloperzy straszą graczy – lub będą straszyć ich w nieodległej przyszłości. Powyższe nawiązania filmowe nie są dziełem przypadku. Zestawienie bowiem – w myśl słów Alfreda Hitchcocka, wielkiego reżysera, który uważał, że „film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć” – zostało ułożone w taki sposób, aby najbardziej przerażające gry zostawić na sam koniec.

Observer

Observer

Darkwood

Darkwood

Layers of Fear

Layers of Fear

Lust for Darkness

Lust for Darkness

Agony

Agony

Perception

Perception

Bulb Boy

Bulb Boy

Najlepsze horrory na PC - 23 straszne gry, od których włos jeży się na głowie
Najlepsze horrory na PC - 23 straszne gry, od których włos jeży się na głowie

Aż strach się bać - wybraliśmy 23 straszne gry, w jakie możecie zagrać na swoich blaszakach. Horrory bowiem na PC to jeden z ulubionych gatunków graczy, który z roku na rok zdobywa coraz więcej fanów.

Czas na strach – 18 najciekawszych filmowych horrorów ostatnich lat
Czas na strach – 18 najciekawszych filmowych horrorów ostatnich lat

Lubicie się czasem bać, czyż nie? A skoro jesień to idealna pora na odrobinę strachu przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych filmowy horrorów ostatnich lat.

Najciekawsze polskie gry, w które zagramy w 2020 roku – wybór redakcji
Najciekawsze polskie gry, w które zagramy w 2020 roku – wybór redakcji

W 2020 roku bez wątpienia będzie głośno o Cyberpunku 2077 i Dying Light 2. Polska branża gier to jednak dużo więcej niż tylko te dwa pewniaki. Oto najciekawsze rodzime produkcje, na które również warto czekać!