Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 24 grudnia 2014, 14:00

autor: Draug

Gracz, fantasta, bibliotekarz. Entuzjasta dobrych opowieści, intensywnych strzelanin i samochodówek.

Top 100 gier RPG wszech czasów - najlepsze RPG-i, które trzeba znać

Top 10, Top 20? Dzisiaj czas na top 100! Zapraszamy do przeglądu największego zestawienia w dziejach gry-online.pl, opracowanego na bazie głosów naszych autorów, redakcyjnych debat i średniej ocen użytkowników serwisu.

UWAGA!

To stara wersja naszego rankingu najlepszych gier RPG. Najnowsza jego odsłona (zaktualizowana pod koniec 2018 roku) znajduje się tutaj.

Oto macie przed sobą coś, czego jeszcze nie zdarzyło nam się robić na łamach gry-online.pl. Owszem, zestawialiśmy nieraz i po kilkadziesiąt gier ze względu na różne kryteria, ale trzycyfrowej liczby tytułów w jednym tekście do tej pory nie było. A czy może być lepszy czas na przyglądanie się grom RPG niż końcówka roku, w którym zadebiutowały takie znakomitości, jak South Park: Kijek Prawdy, Dark Souls II, Divinity: Grzech Pierworodny, czy Dragon Age: Inkwizycja? Oczywiście, w przyszłości możecie wypatrywać podobnych rankingów z produkcjami należącymi do innych gatunków.

Zanim przejdziemy do rzeczy, jeszcze powiedzmy parę słów na temat tego, jak wybraliśmy wielką setkę, którą prezentujemy na kolejnych stronach. Dokonała tego wspólnymi siłami cała redakcja, współpracownicy oraz… Wy sami. Całą sprawę najlepiej wyjaśni Gambrinus, który wziął na siebie ciężar określenia kryteriów doboru.

Wszystko jasne? No to zaczynamy odliczanie.

TWOIM ZDANIEM

Która z 20 najlepszych gier RPG podoba Ci się najbardziej?

Gothic
33,6%
The Elder Scrolls V: Skyrim
17%
Wiedźmin 2
9,1%
Gothic 2
8,5%
Baldur’s Gate II
5,3%
Fallout 2
4,4%
Wiedźmin
3,4%
Dragon Age: Początek
3,2%
Mass Effect 3
2,5%
Star Wars: Knights of the Old Republic
2,5%
Planescape: Torment
2,3%
Fallout: New Vegas
1,7%
Mass Effect 2
1,4%
Baldur’s Gate
1,3%
Fallout
0,9%
Vampire: The Masquerade – Bloodlines
0,8%
Chrono Trigger
0,7%
Divinity: Original Sin
0,5%
Betrayal at Krondor
0,5%
System Shock 2
0,5%
Zobacz inne ankiety
Przegapione gry RPG AD 2020 – niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować
Przegapione gry RPG AD 2020 – niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować

Niezłych RPG debiutuje dzisiaj niemało. Niestety, wiele z nich nie zdobywa popularności, na jaką zasługuje. Dzisiaj aktualizujemy tekst poświęcony właśnie takim grom, które fani gatunku mogli przegapić – a nie powinni.

Gry RPG w 2020 roku – nie tylko Cyberpunk 2077 i Vampire
Gry RPG w 2020 roku – nie tylko Cyberpunk 2077 i Vampire

Czas na zapowiedź tego, co tygryski lubią najbardziej. RPG. Rok 2020 będzie obfitować w gry fabularne wszelkiego kształtu i rodzaju. Zresztą – wiemy, na co przede wszystkim czekacie. Tak, Cyberpunk 2077 też znajduje się na naszej liście.

Role play na turowo – 25 najlepszych taktycznych gier RPG
Role play na turowo – 25 najlepszych taktycznych gier RPG

Tak jak jeden skrajny biegun gatunku RPG wyznaczają hack’n’slashe, tak drugi stanowią taktyczne gry role playing – kładące nacisk na złożone, iście strategiczne walki w turach. Przed Wami ranking 25 najlepszych pozycji tego typu według naszej redakcji.