Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry RPG wydane w 1997 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Fallout
Fallout

RPG 30 września 1997

Klasyczna gra cRPG, stworzona przez ekipę deweloperską Black Isle Studios. Akcja Fallout osadzona została w postapokaliptycznym świecie przyszłości. W roku 2077 rywalizacja o złoża ropy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami doprowadza do wybuchu wojny i użycia broni nuklearnej. Nielicznym mieszkańcom Ameryki udaje się przeżyć w schronach przeciwatomowych zwanych kryptami. 84 lata później w Krypcie 13 dochodzi do awarii. Kontrolowany przez gracza bohater zostaje wysłany na zewnątrz, by zdobyć nowy hydroprocesor potrzebny do naprawy systemu. Mechanika rozgrywki wzorowana jest na systemie fabularnym GURPS z rozbudowanymi opcjami rozwoju postaci oraz taktyczną, turową walką. Stylistyka oprawy wizualnej Fallout stanowi nawiązanie do czasopism science-fiction z lat 50. ubiegłego wieku.

PC

The Elder Scrolls II: Daggerfall
The Elder Scrolls II: Daggerfall

RPG 30 czerwca 1997

Pełnoprawna kontynuacja wydanej w 1993 roku gry cRPG studia Bethesda, która mimo krytyki i sporej ilości błędów okazała się sporym sukcesem komercyjnym. W grze The Elder Scrolls II: Daggerfall wcielamy się w postać bohatera, który na rozkaz Imperatora Uriela Septima VII wyrusza do tytułowego miasta Daggerfall celem zbadania okoliczności, z powodu których duch króla Lysandusa nie może zaznać spokoju i nawiedza nocami ulice miasta. Pod względem mechaniki tytuł nie odbiega w sposób znaczący od swojego pierwowzoru, oferując możliwość podróżowania po jeszcze większym terenie, przekraczającym dwukrotnie obszar Wielkiej Brytanii. Głównym atutem gry pozostaje jednak nieliniowość fabuły oraz ogromna swoboda działania, dzięki której kontrolowany przez nas bohater może rozwijać się w dowolny sposób i poświęcać się całemu szeregowi dodatkowych aktywności oraz zadań pobocznych. W zależności od sposobu postępowania gracza, tytuł oferuje także sześć odmiennych zakończeń.

PC

Final Fantasy VII
Final Fantasy VII

RPG 31 stycznia 1997

Siódma odsłona niezwykle popularnej serii japońskich gier RPG tworzonych przez firmę Square Enix. Produkcja zasłynęła jako jedna z najbardziej kultowych części cyklu, oferując chwytającą za serce fabułę i wiele rozwiązań przyjętych później na stałe do gatunku. Tytuł opowiada o losach Clouda Strife’a i grupy jego przyjaciół walczących z potężną korporacją Shinra.

PCPS4XONESwitchPS3ANDiOSPS1PSPPSV

Ultima Online
Ultima Online

RPG 29 kwietnia 1997

Jedna z pierwszych internetowych gier MMORPG, której udało się odnieść duży sukces komercyjny. Produkcja opracowana przez firmę Origin Systems osadzona została w uniwersum zapoczątkowanej w 1980 roku serii Ultima. Jej akcja toczy się w przypominającej średniowieczną Europę fantastycznej krainie o nazwie Britannia, tuż po wydarzeniach znanych z pierwszej części cyklu. Kiedy straszliwy czarnoksiężnik Mondain został pokonany, jego Klejnot Nieśmiertelności uległ zniszczeniu, co doprowadziło do powstania wielu światów równoległych, funkcjonujących w systemie UO jako odrębne serwery sieciowe. Ultima Online pozwala na wykreowanie bohatera należącego do jednej z wybranych profesji (wojownik, kupiec lub mag) i uczestniczenie w życiu wielotysięcznego wirtualnego społeczeństwa poprzez realizację zróżnicowanych zadań, walkę z potworami i systematyczny rozwój naszej postaci. Nad całą zabawą pieczę sprawują zaś tzw. Mistrzowie Gry, dbający o to, aby gracze nigdy się nie nudzili.

PC

Diablo: Hellfire
Diablo: Hellfire

RPG 15 września 1997

Rozszerzenie do zręcznościowego RPG Diablo. W przeciwieństwie do wersji podstawowej dodatkek został opracowany nie przez studio Blizzard, ale przez zespół Synergistic Software. Autorzy wprowadzili świeże poziomy oraz trzy nowe postacie w postaci Mnicha, Barda i Barbarzyńcy.

PC

Tibia
Tibia

RPG 3 listopada 1997

Tibia gra MMORPG, w której eksplorując tytułową krainę w poszukiwaniu skarbów oraz walcząc z potworami, rozwijamy cechy i umiejętności stworzonego przez nas bohatera. Gra charakteryzuje się oldskulową oprawą graficzną i całkowitym brakiem dźwięku.

PCWWW

Breath of Fire III
Breath of Fire III

RPG 11 września 1997

Trzecia odsłona słynnej serii gier cRPG, tym razem w kieszonkowym wydaniu. Wcielamy się w postać młodego najemnika o imieniu Ryu. Właściwa zabawa składa się w głównej mierze z serii pojedynków rozgrywanych w systemie turowym.

PS1PSP

Lands of Lore: Guardians of Destiny
Lands of Lore: Guardians of Destiny

RPG 27 września 1997

Mimo technologicznej przepaści, Lands of Lore: Guardians of Destiny sporo czerpie z dokonań poprzednika, zwłaszcza w kwestii opowiadanej historii. Głównym bohaterem zmagań jest młodzieniec o imieniu Luther, który de facto jest synem Scotii – wrednej czarownicy, znanej doskonale z pierwszej odsłony cyklu.

PC

Dragon Court
Dragon Court

RPG 30 czerwca 1997

Dragon Court to gra cRPG online przeznaczona dla jednego gracza , której nie znajdziemy w żadnym sklepie, gdyż do jej uruchomienia wystarcza prawie dowolny komputer posiadający dostęp do Internetu i zainstalowaną przeglądarkę stron WWW.

PC

An Elder Scrolls Legend: Battlespire
An Elder Scrolls Legend: Battlespire

RPG 15 czerwca 1997

Wojska Lord Daedra zaatakowały Cytadelę Battlespire, siedzibę imperialnych magów-wojowników. Za pomocą broni i magicznych mocy musisz odeprzeć atak i zniszczyć potęgę złego księcia.

PC

Alundra
Alundra

RPG 11 kwietnia 1997

Utrzymany w mrocznej stylistyce nietypowy action-RPG, w którym pierwsze skrzypce grają rozmaite wyzwania logiczne. Gracze wcielają się w elfa, który próbuje pomóc dręczonym przez koszmary mieszkańcom pewnego miasteczka, wkraczając w ich sny.

PS1

Tales of Destiny
Tales of Destiny

RPG 23 grudnia 1997

Wyróżniające się zręcznościowym systemem walki japońskie RPG opowiadające o losach mieszkańców fantastycznej krainy. Tytuł jest drugim z serii Tales of i jednocześnie pierwszym wydanym na PlayStation 1.

PS1

Betrayal in Antara
Betrayal in Antara

RPG 31 lipca 1997

Sequel popularnej przed laty gry RPG, Betrayal at Krondor. Imperium Antary, złożone z niegdyś silnych i prężnie rozwijających się osad, ogarnia chaos.Gracz obejmuje kontrolę nad jedną z czterech przygotowanych postaci i zostaje rzucony w wir politycznych intryg, tajnych układów i walk między rasami zamieszkującymi Imperium.

PC

Realms of Arkania: Shadows Over Riva
Realms of Arkania: Shadows Over Riva

RPG 31 maja 1997

Klasyczna gra z gatunku role-playing. Przejmujemy kontrolę nad składającą się z sześciu osób drużyna, próbując uchronić tytułowe miasteczko Riva przed atakami ze strony orków.

PC

Azure Dreams
Azure Dreams

RPG 13 listopada 1997

Hybryda jRPG-a i produkcji typu roguelike, wzbogacona o elementy zaczerpnięte z symulatorów randkowych. W trakcie zabawy przejmujemy kontrolę nad Kohem, czyli wojownikiem przemierzającym kolejne kondygnacje wieży Monster Tower, w poszukiwaniu odpowiedzi dotyczących tajemniczego zaginięcia jego ojca. Podczas swoich wojaży heros zdobywa nie tylko coraz potężniejszy ekwipunek, lecz również jaja, z których wykluwają się potwory – te mogą towarzyszyć mu w zmaganiach i służyć pomocą w starciach z coraz potężniejszymi adwersarzami.

PS1