Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry zręcznościowe wydane w 2009 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Tom Clancy's H.A.W.X.
Tom Clancy's H.A.W.X.

Zręcznościowe 3 marca 2009

Tom Clancy’s H.A.W.X. to sygnowana nazwiskiem znanego pisarza zręcznościowa symulacja lotnicza, wyprodukowana przez studio deweloperskie koncernu Ubisoft w Bukareszcie. Gracz wciela się w rolę pilota nowoczesnego, wojskowego myśliwca i uczestniczy w wyimaginowanym konflikcie zbrojnym, rozgrywającym się w 2012 roku.

PCX360PS3

Sąsiedzi z Piekła Rodem: Jazdy z Gwiazdą
Sąsiedzi z Piekła Rodem: Jazdy z Gwiazdą

Zręcznościowe 30 września 2009

Gra logiczno-zręcznościowa, w której dokuczamy na różne sposoby nielubianej sąsiadce, czyli niezbyt inteligentnej i prowadzącej bardzo rozrywkowy tryb życia prezenterce telewizyjnej Caroline. Zabawa polega na sabotowaniu urządzeń znajdujących się w jej wilii, jak i wywoływaniu wypadków z jej udziałem. Wszystko to ukazane jest w żartobliwej formie i z dużym przymrużeniem oka.

PC

Zombie Driver HD
Zombie Driver HD

Zręcznościowe 4 grudnia 2009

Zombie Driver to samochodowa gra zręcznościowa, stylem rozgrywki przypomnająca wiekowego już Carmageddona – tutaj także zasiadamy za kierownicą potężnego pojazdu siejącego spustoszenie, tym razem jednak wśród zombich usiłujących zrobić sobie z naszego bohatera przekąskę.

PCXONESwitchX360PS3

Trine
Trine

Zręcznościowe 2 lipca 2009

Osadzona w barwnym świecie fantasy gra przygodowo-platformowa z elementami logicznymi, za której powstanie odpowiada fińskie studio Frozenbyte, znane wcześniej za sprawą serii izometrycznych strzelanek Shadowgrounds. W grze przejmujemy kontrolę nad trójką bohaterów: magiem, złodziejką oraz rycerzem, którzy muszą uratować zagrożone przez nieumarłych królestwo, wykorzystując moc tajemniczego narzędzia o nazwie Trine. Mechanika rozgrywki czerpie z klasycznych platformówek, a podczas zabawy zajmujemy się eksploracją kolejnych poziomów, unikaniem pułapek, rozwiązywaniem zagadek oraz walką z napotkanymi przeciwnikami. Możemy też dowolnie przełączać się między postaciami, z których każda odznacza się swoimi unikalnymi zdolnościami: mag może za pomocą czarów tworzyć rozmaite przedmioty, złodziejka specjalizuje się w działaniu z dystansu, zaś rycerz dysponuje potężną siłą fizyczną. Pod względem wizualnym gra odznacza się mocno bajkowym klimatem oraz niezwykle soczystą paletą kolorów.

PCPS4SwitchX360PS3WiiU

Angry Birds
Angry Birds

Zręcznościowe 10 grudnia 2009

Pecetowa wersja bestsellerowej zręcznościówki, doskonale znanej przede wszystkim użytkownikom tabletów i telefonów komórkowych. Zadaniem graczy jest strzelanie tytułowymi „wściekłymi ptakami” z procy w ukryte za rozmaitymi przeszkodami świnki.

PCX360PS3ANDiOSWPWii

Zuma's Revenge
Zuma's Revenge

Zręcznościowe 15 września 2009

Zuma's Revenge to wyprodukowana przez firmę PopCap Games gra logiczno-zręcznościowa z tytułową żabą w roli głównej. Gracze mają za zadanie trafiać kulkami wypluwanymi przez zabawnego płaza w kule przesuwające się po wykręconym torze. Twórcy gry przygotowali cztery warianty zabawy oraz kilkadziesiąt utrzymanych w azteckich klimatach plansz.

PCX360

New Super Mario Bros. Wii
New Super Mario Bros. Wii

Zręcznościowe 15 listopada 2009

New Super Mario Bros. Wii to specjalna wersja znakomitej platformówki 2D, stworzona z myślą o technicznych możliwościach stacjonarnej konsoli firmy Nintendo. Gracze kontrolują poczynania tytułowej pary hydraulików oraz dwóch toadów, starając się bezpiecznie pokonać plansze, obfitujące w przeciwników i wszelkiego rodzaju pułapki. Rozgrywka w trybie multiplayer łączy elementy rywalizacji i kooperacji.

Wii

Speedway Liga
Speedway Liga

Zręcznościowe 15 maja 2009

Symulator żużlowy przedstawiający trzy polskie ligi oraz wszystkie występujące w nich zespoły. W grze zastosowano nowy tryb symulacji, który stara się wiernie odwzorować model jazdy na motorze.

PC

Heroes Over Europe
Heroes Over Europe

Zręcznościowe 15 września 2009

Gra lotnicza odtwarzająca walki powietrzne w czasach II wojny światowej. Autorzy nie zawracali sobie głowy realizmem i postawili na czysto zręcznościowy model lotu Gracze zasiadają ze sterami myśliwców i biorą udział w najsłynniejszych starciach na froncie europejskim, począwszy od ataku na Londyn a skończywszy na upadku Berlina w 1945 roku.

PCX360PS3

Jak and Daxter: Zaginiona Granica
Jak and Daxter: Zaginiona Granica

Zręcznościowe 3 listopada 2009

Kolejne spotkanie z charyzmatycznym Jakiem i gadatliwym Daxterem, którzy ponownie muszą uratować świat i zmierzyć się z przeciwnościami losu. Do dyspozycji bohaterów oddano nowe bronie, pojazdy i umiejętności.

PS2PSP

Załoga G
Załoga G

Zręcznościowe 21 lipca 2009

Zręcznościowa gra akcji nawiązująca do filmu animowanego Załoga G. Wcielamy się w świnkę morską o imieniu Darwin, a naszym zadaniem jest ratowanie świata przed niezrównoważonym milionerem. Podczas gry dysponujemy szeregiem gadżetów i dodatków, ułatwiających przejście do kolejnego etapu. Grafika stoi na niezłym poziomie, a gra posiada przyjazny klimat.

PCX360PS3PS2PSPWiiNDS

Flower
Flower

Zręcznościowe 12 lutego 2009

Kolejna nietypowa gra studia thatgamecompany, znanego z oryginalnych tytułów takich jak Cloud czy flOw. Tym razem zabawa polega na dowolnej eksploracji otoczenia, a także obserwacji zmian dokonujących się w nim pod wpływem sił natury. W grze Flower dysponujemy możliwością kontrolowania podmuchów wiatru, co pozwala nam wchodzić w interakcje z rozmaitymi elementami środowiska. Rozgrywka podzielona została na kilka odmiennych poziomów, pomiędzy którymi oglądamy proste animacje wprowadzające. W zależności od przemierzanej strefy i postępów rozgrywki, gra stawia przed nami zróżnicowane wyzwania, polegające głównie na zbieraniu płatków z tytułowych kwiatów - co z kolei powoduje szereg zmian w świecie gry. Całość kładzie spory nacisk na wykorzystanie żyroskopowych możliwości kontrolera Sixaxis.

PCPS4PS3iOSPSV

IL-2 Sturmovik: Birds of Prey
IL-2 Sturmovik: Birds of Prey

Zręcznościowe 4 września 2009

Zręcznościowa gra lotnicza, w której pilotuje się samoloty wojskowe z okresu II wojny światowej. Należy ona do bardzo znanej serii, wywodzącej się z Pecetów. Nie oferuje takiego realizmu jak jej pecetowi przodkowie, ale i tak jest jej bliżej do symulacji niż wszystkim innym produkcjom tego typu, które wcześniej ukazały się na konsole.

X360PS3PSPNDS

Włatcy Móch: Magiczni Wojownicy II – Powrót Pan Czan Dragona
Włatcy Móch: Magiczni Wojownicy II – Powrót Pan Czan Dragona

Zręcznościowe 31 lipca 2009

Włatcy Móch: Magiczni Wojownicy II – Powrót Pan Czan Dragona to oparta na motywach popularnego serialu animowanego platformówka 2D, stworzona przez rzeszowskiego studio deweloperskie Red Dot Games. Kierując poczynaniami orka Anusiaka, elfa Maślany, wampira Czesia lub krasnoluda Konieczki gracz musi stawić czoła tytułowemu smokowi oraz jego armii.

PC

Hugo: Fabryka Gier
Hugo: Fabryka Gier

Zręcznościowe 23 maja 2009

Gra, dzięki której możemy zaprojektować własną przygodę z udziałem Hugo, a następnie do niej przystąpić. Oferowane narzędzia pozwalają na przygotowywanie prostych platformówek. Za każdym razem rozpoczynamy od wyboru scenerii, a następnie rozmieszczany ma planszy interaktywne przedmioty i przeciwników.

PC

Sega Mega Drive Ultimate Collection
Sega Mega Drive Ultimate Collection

Zręcznościowe 10 lutego 2009

Sega Mega Drive Ultimate Collection to wydany przez firmę SEGA zbiór czterdziestu największych hitów znanych z konsoli Mega Drive. Wszystkie gry zostały zremasterowane pod kątem możliwości współczesnych platform sprzętowych. Pakiet zawiera takie tytuły jak: Alien Storm, Bonanza Bros., E-SWAT, Golden Axe III, Shining Force i Sonic The Hedgehog.

X360PS3

Włatcy Móch: Olimpiada Podwórkowa
Włatcy Móch: Olimpiada Podwórkowa

Zręcznościowe 15 maja 2009

Włatcy Móch: Olimpiada Podwórkowa to kolekcja zręcznościowych mini-gierek z udziałem postaci znanych z popularnego serialu animowanego. Czesio, Maślana, Konieczko i Anusiak biorą udział w zmaganiach o tytuł najlepszego sportowca swojej szkoły. Wcielając się w ulubionych bohaterów gracz ma okazję sprawdzić swoje umiejętności w szermierce słownej, rzucie workiem na buty, strzelaniu do drugoklasistów i zbijaniu szyb.

PC

Sonic and the Black Knight
Sonic and the Black Knight

Zręcznościowe 3 marca 2009

Niezwykłe przygody niebieskiego jeża, doskonale znanego wszystkim graczom. Tym razem ponaddźwiękowy bohater przenosi się w średniowieczne czasy, znane z legend o Królu Arturze.

Wii

Klopsiki i Inne Zjawiska Pogodowe
Klopsiki i Inne Zjawiska Pogodowe

Zręcznościowe 11 września 2009

Cloudy with a Chance of Meatballs to gra powstała na podstawie filmu animowanego o tym samym tytule. Gracz wciela się w postać młodego naukowca, który nieco namieszał z kontrolą pogody. W rezultacie miasteczko dosłownie zalewają opady żywności.

PCX360PS3PSPWiiNDS

'Splosion Man
'Splosion Man

Zręcznościowe 22 lipca 2009

Przejmujemy kontrolę nad postacią eksplodującego człowieka, przemierzając korytarze laboratoriów, likwidując napotykanych wrogów i unikając przeszkód.

X360

Katamari Forever
Katamari Forever

Zręcznościowe 23 lipca 2009

Nowa odsłona niezwykła serii łączącej w sobie elementy gry logicznej i zręcznościowej. Podobnie jak w poprzednich odsłonach kontrolujemy magiczną kulę (tytułowe Katamari), do której przyklejają się wszystkie mniejsze/lżejsze od niej przedmioty. Naszym zadaniem jest manewrowanie po planszy w celu stworzenie jak największego obiektu.

PS3

LocoRoco Midnight Carnival
LocoRoco Midnight Carnival

Zręcznościowe 29 października 2009

Poboczna odsłona znanej serii dwuwymiarowych platformówek, która charakteryzuje się znacznie wyższym poziomem trudności niż główne gry cyklu. Ponownie nie kontrolujemy bezpośrednio bohatera, ale obracamy całą planszę, w ten sposób skacząc, przemieszczając się i wykonując inne akrobacje. Nowością jest tryb, w którym ścigamy się z własnym cieniem.

PSP

Dragon's Lair
Dragon's Lair

Zręcznościowe 21 grudnia 2009

Reedycja klasycznej gry zręcznościowej, która pojawiła się w salonach gier w 1983 roku. Wcielając się w postać rycerza Dirka, wyruszamy na ratunek porwanej przez smoka księżniczce. Gra opiera się w całości na tzw. quick time eventach i pozwala na zabawę kontrolerem ruchu Kinect.

X360PS3PSPNDS

Trials HD
Trials HD

Zręcznościowe 12 sierpnia 2009

Trials HD to widowiskowa zręcznościówka, wyprodukowana przez studio deweloperskie RedLynx. Gracz kieruje poczynaniami odważnego kaskadera, który nie bacząc na ryzyko poważnych kontuzji, próbuje na swoim motocyklu w spektakularny sposób pokonać karkołomne tory przeszkód. Atutem gry jest zaawansowany silnik fizyczny, pozwalający symulować zachowanie się maszyny i śmiałka w powietrzu.

X360

Szalony Kurczak i Tajemniczy Zamek
Szalony Kurczak i Tajemniczy Zamek

Zręcznościowe 20 listopada 2009

Szalony Kurczak i Tajemniczy Zamek jest kolejną grą zręcznościową z sympatycznym, pierzastym bohaterem w roli tytułowej. Tym razem Szalony Kurczak i jego towarzysze ruszają na poszukiwanie skarbu ukrytego w zakazanym zamku, a zadaniem gracza jest pomóc im przezwyciężyć piętrzące się przeszkody. Tytuł wyprodukowany został przez niemiecką firmę Phenomedia.

PCWii

Crayon Physics Deluxe
Crayon Physics Deluxe

Zręcznościowe 7 stycznia 2009

Crayon Physics Deluxe to gra logiczna z elementami edukacyjnymi, wyprodukowana przez niezależne studio deweloperskie Kloonigames. Zadaniem gracza polega na dorysowywaniu figur geometrycznych, które pozwolą kuleczce przetoczyć się w oznaczone gwiazdką miejsce. Utrudnieniem jest prawo grawitacji, oddziałujące na wszystkie elementy rysunku. Tytuł uhonorowany został m.in. prestiżową nagrodą im. Seumasa McNally’ego.

PC

Cooking Academy 2: Kuchnie Świata
Cooking Academy 2: Kuchnie Świata

Zręcznościowe 27 kwietnia 2009

Kontynuacja gry zręcznościowej poświęconej sztuce kulinarnej. Na wirtualnych kucharzy czeka 60 przepisów z 8 krajów: Chin, Włoch, Ameryki, Indii, Tajlandii, Meksyku, Japonii i Francji.

PC

Lode Runner
Lode Runner

Zręcznościowe 22 kwietnia 2009

Remake popularnej gry zręcznościowo-logicznej. Zajmujemy się zbieraniem porozrzucanego po okolicy złota, unikając jednocześnie napotykanych wrogów (głównie robotów).

X360

Flock!
Flock!

Zręcznościowe 7 kwietnia 2009

Flock! to gra logiczno-zręcznościowa, będąca ciekawą wariacją na temat kultowego tytułu - Lemmings, Kierujemy w niej latającym talerzem i porywamy zwierzęta.

PCX360PS3

GEX 3: Deep Cover Gecko
GEX 3: Deep Cover Gecko

Zręcznościowe 1 października 2009

Cyfrowa reedycja trzeciej części przygód sympatycznego gekona Gexa. W tej odsłonie nasz bohater będzie musiał ostatecznie rozprawić się ze swym odwiecznym wrogiem Rezem, który tym razem porwał znaną z poprzedniej części serii Agentkę Xtra. W "trójce" Gex korzysta z nieco szerszego wachlarza umiejętności, a także pomocy swoich trzech przyjaciół.

PS3PSPPSV

Star Trek: D.A.C.
Star Trek: D.A.C.

Zręcznościowe 13 maja 2009

Star Trek: D.A.C. to kosmiczna strzelanina stworzona przez ekipę studia Naked Sky Entertainment. Pod względem fabularnym gra częściowo nawiązuje do filmu w reżyserii J. J. Abramsa. Gracze mają możliwość przejąć kontrolę nad U.S.S. Enterprise oraz wieloma innymi statkami znanymi fanom uniwersum Star Trek i wziąć udział w dynamicznych potyczkach toczonych w przestrzeni kosmicznej.

PCX360PS3

Aqua Fish 2
Aqua Fish 2

Zręcznościowe 12 maja 2009

Aqua Fish 2 to kontynuacja wydanej przez firmę Play-publishing trójwymiarowej platformówki. Ciekawska rybka ponownie wyrusza w pełną przygód podróż, odwiedzając m.in. dno rzeki, głębię oceaniczną i świat meduz. Produkcja adresowana jest do najmłodszych odbiorców i wyróżnia się niezwykle kolorową oprawą wizualną oraz intuicyjnie prostym sterowaniem.

PC

Castlevania: The Adventure ReBirth
Castlevania: The Adventure ReBirth

Zręcznościowe 27 października 2009

Odświeżona wersja klasycznej odsłony Castlevanii, wydanej pierwotnie na konsoli GameBoy. W grze wcielamy się w Christophera Belmonta, który walczy z wampirami, zombie i innymi potworami. Rozgrywka została podzielona na sześć poziomów. Twórcy konwersji podrasowali oprawę wizualną i zmodyfikowali część elementów rozgrywki.

Wii

Contra ReBirth
Contra ReBirth

Zręcznościowe 12 maja 2009

Contra ReBirth to nowa wersja "królowej" strzelanek z automatów. Idź w prawo i niszcz wszystko co się rusza - jednym słowem kawał czystej zabawy w podrasowanej warstwie graficznej.

Wii

Shaun White Snowboarding: World Stage
Shaun White Snowboarding: World Stage

Zręcznościowe 8 listopada 2009

Kontynuacja bardzo dobrego Shaun White Snowboarding: Road Trip. Ponownie wyruszamy w podróż po świecie wraz z ekipą Shauna White'a i walczymy o jak najlepsze wyniki w snowboardowych zawodach. Produkcja wspiera oczywiście Balance Boarda.

Wii

Giana Sisters DS
Giana Sisters DS

Zręcznościowe 3 kwietnia 2009

Klasyczna gra platformowa w wersji na przenośną konsolę firmy Nintendo. Pierwowzór, znany pod tym samym tytułem, został wydany w 1987 roku.

NDS

 
1 2 3 4 5