Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry zręcznościowe wydane w 1997 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Croc: Legend of the Gobbos
Croc: Legend of the Gobbos

Zręcznościowe 27 września 1997

Trójwymiarowa platformówka wypełniona rozmaitymi wyzwaniami zręcznościowymi. Głównym bohaterem jest tytułowy krokodyl, który wyrusza na ratunek uprowadzonym przyjaciołom. Gra jest przeznaczona dla młodszych użytkowników.

PCPS1

Oddworld: Abe's Oddysee
Oddworld: Abe's Oddysee

Zręcznościowe 15 listopada 1997

Dwuwymiarowa platformówka wzbogacona o elementy przygodówki i skradanki. Dzieło studia Oddworld Inhabitants przenosi gracza na nieznaną planetę zamieszkaną przez rasę Mudokonów, reprezentowaną przez tytułowego bohatera, Abe'a. Mudokoni są wykorzystywani przez złych Glukkonów do niewolniczej pracy w kopalni – kiedy protagonista dowiaduje się o nowych planach „rasy panów” względem jego ziomków (zamierzają oni przerobić Mudokonów na smaczne konserwy), postanawia uciec i uratować przyjaciół. Rozgrywka w Oddworld: Abe's Oddysee polega na przeskakiwaniu po platformach, cichym przekradaniu się za plecami przeciwników oraz rozwiązywaniu rozmaitych zagadek logicznych; w toku zmagań heros może również wydawać proste polecenia swoim pobratymcom. Z uwagi na fakt, że bohater nie dysponuje paskiem zdrowia ani energii, jeden atak przeciwnika wystarczy, by posłać go na tamten świat – w takim wypadku Abe odradza się na początku danego etapu. Cechą charakterystyczną gry jest brak jakiegokolwiek interfejsu – wszystkie informacje są przekazywane poprzez elementy poziomów oraz specjalne ekrany instruktażowe.

PCPS3PSPPSV

Disney's Hercules
Disney's Hercules

Zręcznościowe 1 stycznia 1997

Dwuwymiarowa platformówka na podstawie filmu animowanego wytwórni Walta Disneya. Wcielamy się w rolę Herkulesa, który próbuje udowodnić, że jest godzien zasiadania na Olimpie wraz z bogami. W tym celu pokonujemy licznych przeciwników znanych z mitologii, skaczemy po półkach skalnych i przygotowujemy się na ostateczne starcie z Hadesem.

PCPS3PSP

Sonic R
Sonic R

Zręcznościowe 15 marca 1997

Niesamowita trójwymiarowa gra zręcznościowa, w której Sonic z przyjaciółmi, chcąc pokrzyżować plany Dr. Robotnika, biorą udział w zwariowanych wyścigach.

PC

The Lost Vikings 2
The Lost Vikings 2

Zręcznościowe 3 marca 1997

Druga część gry zręcznościowo-logicznej The Lost Vikings. Musimy pomóc trójce Wikingów powrócić z innego wymiaru do swej rzeczywistości i pokonać złego Tomatora.

PC

Pandemonium 2
Pandemonium 2

Zręcznościowe 22 września 1997

Pandemonium 2 to kontynuacja popularnej platformówki z 1996 roku. Fabuła gry osnuta jest wokół tajemnicy "komety nieograniczonych możliwości", przelatującej nad krainą Lyr raz na 300 lat. Znani z pierwszej odsłony bohaterowie: Nikii i Fergus muszą stawić czoła złej królowej, która pragnie wykorzystać kometę do swych niecnych celów.

PCPS3PS1PSPPSV

Virtua Cop 2
Virtua Cop 2

Zręcznościowe 15 czerwca 1997

Virtua Cop 2 to druga część doskonale znanej miłośnikom salonów z automatami do gier, zręcznościowej strzelaniny z rodzaju "celowniczków", wyprodukowanej przez firmę SEGA. Gracz wciela się w policjanta, który musi uporać się z panoszącymi się na ulicach miasta przestępcami i jednocześnie unikać trafienia przypadkowych przechodniów.

PC

Wyspa 7 Skarbów
Wyspa 7 Skarbów

Zręcznościowe 22 maja 1997

Treasure Island to zajmująca gra platformowa stworzona przez zespół Rebelmind. Na wielbicieli tego typu rozrywki czaka tu 13 różnorodnych poziomów pełnych niebezpiecznych pułapek i groźnych przeciwników.

PC

Pro Pinball: Timeshock!
Pro Pinball: Timeshock!

Zręcznościowe 30 września 1997

Kontynuacja serii realistycznych pinballi, zapoczątkowanej w 1996 roku. Tym razem autorzy serwują nam podróż w czasie, stawiając przed graczami zadanie odnalezienia fragmentów kryształu, ukrytych w czterech różnych strefach czasowych.

PC

Balls of Steel
Balls of Steel

Zręcznościowe 12 grudnia 1997

Kolejna produkcja z gatunku pinballi, firmowana tym razem logiem Apogee/3D Realms. Do dyspozycji graczy oddano 5 utrzymanych w odmiennej stylistyce stołów, zaś jeden z nich poświęcono bohaterowi kultowej strzelaniny FFP Duke Nukem 3D.

PC

Raiden II
Raiden II

Zręcznościowe 6 czerwca 1997

Bezpośrednia kontynuacja kultowej, dwuwymiarowej strzelaniny z pionowym scrollingiem. W tej odsłonie zasiadamy za sterami nowoczesnego myśliwca aby ponownie stawić czoła inwazji obcych. Pokonani w pierwszej części gry wrogowie zdołali bowiem odbudować swą potężną armię i powracają by dokończyć swego dzieła zniszczenia naszej planety.

PC

Metal Slug
Metal Slug

Zręcznościowe 1 stycznia 1997

Pierwsza odsłona popularnego cyklu Metal Slug, która zadebiutowała w 1996 roku na automatach arcade. W miarę upływu czasu produkcja trafiała na kolejne platformy, pozwalając ich użytkownikom stawić czoła żołnierzom dowodzonym przez złowrogiego Generała Mordena.

PCPS4XONESwitchANDiOSPS1PS2PSPWiiGBA

Klonoa: Door to Phantomile
Klonoa: Door to Phantomile

Zręcznościowe 11 grudnia 1997

Klonoa: Door to Phantomile to platformówka stworzona przez japońską firmę Namco, w której trójwymiarowe postacie poruszają się po dwuwymiarowej płaszczyźnie. Bohaterem gry jest antropomorficzny kot o imieniu Klonoa, będący w posiadaniu pierścienia, w którym zaklęty jest duch Huepow.

PS3PS1PSPWiiPSV

Overboard!
Overboard!

Zręcznościowe 28 października 1997

Gra zręcznościowa, w której przejmujemy kontrolę nad statkiem pirackim. Akcję obserwujemy z perspektywy lotu ptaka, a naszym zadaniem jest dotarcie do wyznaczonego punktu na mapie. Po drodze walczymy z przeciwnikami za pomocą różnorodnego arsenału broni, rozwiązujemy proste zagadki środowiskowe, podbijamy porty oraz unikamy niebezpieczeństw. Oprócz rozbudowanej kampanii dla pojedynczego gracza, tytuł oferuje tryb multiplayer, w którym mierzyć się ze sobą może do pięciu graczy. Overboard! może się także pochwalić ukazaną w humorystycznym stylu, atrakcyjną trójwymiarową oprawą graficzną.

PS1

Sub Culture
Sub Culture

Zręcznościowe 17 listopada 1997

Czy zastanawiałeś się, jak wyglądałyby gry z serii Elite, gdyby kosmos zamienić na morskie głębiny? Jeśli odpowiedź to „tak”, koniecznie musisz zapoznać się z Sub Culture, produktem firmy Criterion Studios, który pozwoli ci wykonywać podobne czynności co w programach Davida Brabena, tyle że pod wodą.

PC

3D Ultra Pinball: The Lost Continent
3D Ultra Pinball: The Lost Continent

Zręcznościowe 31 maja 1997

Trzecia odsłona popularnej serii pinballi, prezentującej nowatorskie podejście do tego klasycznego gatunku. Tym razem fabuła przenosi nas na wyspę, opanowaną przez dinozaury-mutanty a zabawa toczy się na 16 nieco mniej rozbudowanych stołach.

PC

Total Pinball 3D
Total Pinball 3D

Zręcznościowe 11 sierpnia 1997

Pinball 3D-VCR (w Stanach Zjednoczonych znana pod tytułem Total Pinball 3D) to zmodyfikowana wersja gry Pinball Mania z 1995 roku, która oferuje nowe spojrzenie na doskonale znane z pierwowzoru stoły.

PC

Double Agent
Double Agent

Zręcznościowe 12 kwietnia 1997

Double Agent to wyprodukowana przez studio Flair Software gra zręcznościowa, która pod wieloma względami przypomina słynny cykl Spy vs. Spy, święcący największe tryumfy w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

PC

The Adventures of Tintin: Prisoners of the Sun
The Adventures of Tintin: Prisoners of the Sun

Zręcznościowe 12 lipca 1997

The Adventures of Tintin: Prisoners of the Sun to gra zręcznościowa firmy Infogrames, stworzona na bazie popularnej, belgijskiej serii komiksowej, która od początku swojego istnienia, czyli od 1929 roku, została przetłumaczona na ponad 50 językow. Jej głównym bohaterem jest młody, rezolutny reporter, którego los rzuca w wir rozmaitych, nierzadko niebezpiecznych wydarzeń.

PC

Whizz
Whizz

Zręcznościowe 15 lutego 1997

Będąca konwersją z komputerów osobistych kolorowa dwuwymiarowa platformówka, w której akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym. Tytuł stawia przed sterowanym przez graczy humanoidalnym królikiem szereg wyzwań logiczno-zręcznościowych.

PS1

SlamTilt: The Pinball Game
SlamTilt: The Pinball Game

Zręcznościowe 20 marca 1997

SlamTilt to kolejny pinball sygnowany logiem 21st Century Entertainment. Tym razem żmudnego zadania stworzenia dwuwymiarowej wariacji na temat metalowej kulki i flipperów podjęła się mała firma Liquid Entertainment. Dodajmy od razu, że wyszła z tej batalii obronną ręką.

PC