Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Najciekawsze gry zręcznościowe tego roku

Ori and the Will of the Wisps
Ori and the Will of the Wisps

Zręcznościowe czerwiec 2018

Kontynuacja udanej gry typu metroidvania Ori and the Blind Forest. W produkcji poznajemy dalsze losy Oriego, który stara się odkryć swoje prawdziwe przeznaczenie.

PCXONE

Genital Jousting
Genital Jousting

Zręcznościowe 18 stycznia 2018

Niecodzienna towarzyska gra zręcznościowa, powstała we współpracy studia Free Lives z firmą Devolver Digital. W Genital Jousting bierzemy udział w rozmaitych minigierkach, bawiąc się w grupie max. 8 graczy w ramach sieciowego trybu multiplayer. Cała oryginalność produkcji sprowadza się do tego, że podczas zabawy przejmujemy kontrolę nad penisem, wyposażonym w jądra oraz odbyt. Naszego "protagonistę" możemy ubierać w rozmaite wdzianka, które czynią go wyjątkowym i pozwalają łatwo odróżnić od tych sterowanych przez innych uczestników gry. W trakcie rozgrywki staramy się spenetrować genitalia przeciwników i jednocześnie pilnujemy, by samemu nie zostać spenetrowanym. Nie zawsze jest to jednak główny cel rozgrywki, gdyż w przygotowanych przez deweloperów trybach gry spotykamy bardzo różne rodzaje zadań. Przykładowo: bierzemy udział w wyścigach, zaganiamy jamniki do zagrody czy gramy w nietypową piłkę nożną. Z uwagi na wyraźnie erotyczną tematykę, gra jest przeznaczona dla dorosłych odbiorców.

PC

Ace Combat 7: Skies Unknown
Ace Combat 7: Skies Unknown

Zręcznościowe 2018

Zręcznościowa gra lotnicza stanowiąca kontynuację znanej serii wydawanej przez japońską firmę Bandai Namco Games. Podobnie jak poprzednie części, Ace Combat 7 osadzone jest w alternatywnej rzeczywistości, w której układ państw na Ziemi jest zupełnie inny, a ludzkość dysponuje oryginalnymi jednostkami latającymi. Gra kładzie duży nacisk na fabułę, która rozwijana jest zarówno poprzez wydarzenia podczas misji, jak i liczne scenki przerywnikowe. Rozgrywka w Ace Combat 7 opiera się na zręcznościowym modelu lotu z niewielkimi elementami symulacji. W związku z tym, zamiast realizmu doświadczymy tu wielu dynamicznych i efektownych podniebnych starć, wśród których pojawiają się też potyczki z potężniejszymi bossami. Jednocześnie każdy z dostępnych samolotów pilotuje się trochę inaczej, co pomaga w utrzymaniu różnorodności rozgrywki. Ace Combat 7 oferuje zarówno kampanię fabularną dla jednego gracza, jak i tryb multiplayer. Produkcja powstała w oparciu o silnik Unreal Engine 4 oraz zapewnia wsparcie dla okularów wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR.

PCPS4XONE

The Last Night
The Last Night

Zręcznościowe 2018

Cyberpunkowa platformówka z elementami przygodowymi, będąca pierwszą komercyjną produkcją studia Odd Tales i zarazem rozwinięciem darmowej gry, która wygrała imprezę Cyberpunk Jam 2014. Akcja The Last Night osadzona została na terenie futurystycznego miasta o otwartej strukturze, podzielonego na cztery dzielnice różniące się wyglądem i ogólnym charakterem, co wpływa na przebieg rozgrywki. Podczas zabawy wcielamy się w rolę szpiega pracującego dla prywatnych zleceniodawców, a naszym zadaniem jest realizacja szeregu misji, takich jak kradzież danych czy zamordowanie określonej osoby. Z uwagi na wszechobecne kamery i patrolujące miasto oddziały policji, kluczem do sukcesu w grze jest zastosowanie podejścia skradankowego, unikanie wzbudzania podejrzeń u innych osób, szukanie alternatywnych dróg oraz włamywanie się do różnorakich sieci komputerowych. Skutecznym sposobem działania jest też konwersacja z postaciami niezależnymi, które w dynamiczny sposób reagują na poczynania gracza.

PCPS4XONE

Grave Danger: The Ultimate Edition
Grave Danger: The Ultimate Edition

Zręcznościowe 25 stycznia 2018

Grave Danger: The Ultimate Edition to odświeżona wersja platformowej gry zręcznościowo-logicznej z 2016 roku, która mechaniką i stylistyką nawiązuje do The Lost Vikings - klasycznego tytułu autorstwa Blizzard Entertainment z lat 90.

PCPS4XONESwitch

Mountain Climbing Simulator
Mountain Climbing Simulator

Zręcznościowe marzec 2018

Produkcja z pogranicza zręcznościówki i symulacji traktująca o wspinaczce górskiej. Tytuł oddaje do naszej dyspozycji rozległą mapę pełną szczytów do zdobycia. Bawić się można zarówno w ramach gry dowolnej, jak i w trybie Challenge, gdzie autorzy stawiają nam wyzwania o zróżnicowanym poziomie trudności. Całość okraszono wysokiej jakości grafiką.

PC

Treasure Adventure World
Treasure Adventure World

Zręcznościowe 7 lutego 2018

Przygotowana we współpracy Robit Studios z ekipą Chucklefish gra przygodowa z elementami platformówki, będąca remakiem darmowej produkcji niezależnej z 2011 roku. Akcja Treasure Adventure World rozgrywa się w świecie, który w wyniku walki siejącego postrach potwora z czarodziejem, korzystającym z mocy dwunastu tajemniczych skarbów, podzielony został na szereg niewielkich wysepek. Po wielu latach od tamtego wydarzenia, młody chłopiec postanawia odnaleźć zaginione artefakty czarodzieja i przywrócić w świecie dawny porządek. Mechanika zabawy stanowi połączenie kilku gatunków gier, czerpiąc pomysły m.in. z produkcji przygodowych, platformowych oraz logicznych. Nasz protagonista przemierza świat, walcząc z przeciwnikami oraz bossami, pokonując przeszkody i rozwiązując napotkane zagadki. W miarę postępów zabawy chłopiec zyskuje kolejne poziomy doświadczenia, co przekłada się na większą ilość zdrowia i siły. Za znalezioną gotówkę może też nabywać rozmaite przedmioty ułatwiające rozgrywkę.

PC

Iconoclasts
Iconoclasts

Zręcznościowe 23 stycznia 2018

Kolorowa platformówka w stylu metroidvania autorstwa dewelopera odpowiedzialnego za serię Noitu Love. W grze wcielamy się w mechaniczkę Robin, która próbuje odkryć dlaczego jej zainteresowania, czyli majsterkowanie, zostały uznane za nielegalne. Rozgrywka łączy eksplorację, walkę i rozwiązywanie zagadek.

PCPS4PSV

Clicker Heroes 2
Clicker Heroes 2

Zręcznościowe maj 2018

Stworzone przez studio Playsaurus Clicker Heroes 2 jest grą zręcznościową z elementami RPG. Tytuł zalicza się do podgatunku tzw. klikerów, czyli prostych produkcji, w których wkład gracza ogranicza się najczęściej do naciskania jednego przycisku.

PC

Oddworld: Soulstorm
Oddworld: Soulstorm

Zręcznościowe 2018

Kolejna odsłona popularnego cyklu gier przygodowo-zręcznościowych, opracowana przez kalifornijski i brytyjski oddział firmy Oddworld Inhabitants Inc. oraz kanadyjski zespół Frima Studio. Produkcja stanowi bezpośrednią kontynuację Oddworld: New 'n' Tasty, czyli remake'u Oddworld: Abe's Oddysee z 2013 roku i jest luźno oparta na grze Oddworld: Abe's Exoddus. Gracze po raz kolejny wcielają się w Abe'a – sympatycznego Mudokona, któremu udało się uciec z rąk Glukkonów, prowadząc w nieznane trzystu uratowanych pobratymców. Bohater i jego świta przemierzają bezkresną pustynię, zmagając się z niedostatkami żywności i picia. Protagoniści znajdują jednak ukojenie w pewnym uzależniającym napoju. Oddworld: Soulstorm nie odbiega pod względem mechaniki od schematu, do jakiego przyzwyczaiła graczy poprzednia produkcja z serii. Nadal jest to zatem hybryda platformówki 2.5D oraz gry logicznej, a w trakcie zabawy należy polegać zarówno na umiejętnościach głównego bohatera, jak i na zdolnościach jego pobratymców. Całość została jednak utrzymana w mroczniejszej stylistyce.

PC

Guns, Gore & Cannoli 2
Guns, Gore & Cannoli 2

Zręcznościowe 2018

Kontynuacja wydanej w 2015 roku dwuwymiarowej strzelaniny belgijskiego studia Crazy Monkey. W Guns, Gore & Cannoli 2 ponownie wcielamy się w rolę znanego z poprzedniczki gangstera, a akcja gry toczy się 15 lat po masakrze w mieście Thugtown; tajemnicze sprawy z przeszłości zmuszają protagonistę do wyjazdu do Europy, gdzie akurat szaleje II wojna światowa. Na miejscu musi on poradzić sobie z problemami w typowy dla siebie sposób, czyli zabijając każdego, kto stanie mu na drodze. Zadaniem gracza jest więc przedzieranie się przez kolejne plansze i pozbywanie się zastępów zróżnicowanych przeciwników, wśród których znaleźli się m.in. gangsterzy, żołnierze, a także zombie i mutanty. Z pomocą przychodzą nam zdolności głównego bohatera, dzięki którym potrafi on obsługiwać szeroki wachlarz broni, jak również wykonywać podwójne skoki, kopać, turlać się czy używać dwóch pukawek na raz. Sporym urozmaiceniem są też interaktywne elementy otoczenia, które możemy wykorzystać do eliminacji przeciwników.

PCPS4XONE

Yoshi
Yoshi

Zręcznościowe 2018

Trójwymiarowa platformówka stworzona specjalnie na konsolę Nintendo Switch. Gracze wcielają się w znanego z serii gier o Mario Yoshiego – sympatycznego stworka przypominającego dinozaura. Bohater przenosi się do miniaturowego świata, w którym czeka go mnóstwo wyzwań - zarówno zręcznościowych, jak i logicznych - oraz pełno złotych monet do zebrania. Yoshi jest klasyczną platformówką z akcją ukazaną z boku. Nasz bohater może biegać, skakać oraz rzucać jajkami w przeciwników i niektóre elementy otoczenia. Co ciekawe, w każdej chwili da się obrócić kamerę i spojrzeć na planszę z przeciwnej strony. Dzięki temu można odkryć wiele niespodzianek i alternatywnych dróg, przy czym każdy poziom da się przejść na dwa sposoby. Poza tym możliwa jest zabawa razem z innym graczem na współdzielonym ekranie. Plansze w Yoshim są stylizowane na kartonowe, miniaturowe dioramy, co przywodzi na myśl cykl Paper Mario.

Switch

Super Meat Boy: Forever
Super Meat Boy: Forever

Zręcznościowe 2018

Spin-off bestsellerowego Super Meat Boy'a, za którego stworzeniem stoi zespół Team Meat. Podobnie jak miało to miejsce w pierwowzorze, akcja toczy się w dwuwymiarowym środowisku. Tym razem jednak nie mamy bezpośredniej kontroli nad tytułowym bohaterem – protagonista sam biegnie przed siebie, a nasza rola ogranicza się do pomagania mu w omijaniu niezliczonych przeszkód i pułapek; od czasu do czasu heros musi także zmierzyć się z jednym z mocarnych bossów. Oprócz pełnoprawnej kampanii dla pojedynczego gracza, którą podzielono na sześć rozdziałów, Super Meat Boy: Forever oferuje tryb Endless, gdzie staramy się dotrzeć jak najdalej – uzyskane wyniki możemy porównać z osiągnięciami innych graczy dzięki internetowym rankingom. Całość okraszono kreskówkową oprawą graficzną i doprawiono solidną dawką czarnego humoru. Ponadto w grze znalazło się miejsce na liczne nawiązania do innych produkcji – czekające na odblokowanie elementy obejmują między innymi bohaterów innych gier niezależnych.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Strikers Edge
Strikers Edge

Zręcznościowe 30 stycznia 2018

Strikers Edge to dwuwymiarowa gra zręcznościowa typu dodgebrawl (zbijak, dwa ognie), w której akcja jest przedstawiona z perspektywy izometrycznej. Wcielamy się w niej wybranego wojownika, a następnie próbujemy ustrzelić swojego rywala z pomocą łuków, czarów, rzucanych oszczepów czy sztyletów. Choć tytuł ten stawia przede wszystkim na tryb wieloosobowy – lokalnie lub za pośrednictwem sieci Internet – to posiada także powiązane z konkretnymi herosami kampanie single-player.

PCPS4

Persona Q2
Persona Q2

Zręcznościowe marzec 2018

Przygotowany z myślą o przenośnej konsolce 3DS klasyczny dungeon crawler z turowym systemem walki, będący drugą (po Persona Q: Shadow of the Labyrinth) odsłoną spin-offowej serii gier osadzonej w uniwersum popularnego jRPG-a firmy Atlus. Głównymi bohaterami Persony Q2 jest obsada wydanej w roku 2016 Persony 5, a całość korzysta z formuły oraz systemów rozgrywki cyklu Etrian Odyssey. Mamy więc do czynienia z typowym przedstawicielem gatunku dungeon crawlerów, w którym przemierzamy serię mrocznych labiryntów, obserwując świat z perspektywy pierwszej osoby. W skład naszej drużyny wchodzić może maksymalnie pięciu bohaterów, a każda z postaci dysponuje unikalnymi umiejętnościami i atakami zaczerpniętymi wprost z głównych odsłon Persony. Potyczki z przeciwnikami odbywają się w trybie turowym na osobnym ekranie. Tytuł oferuje również jedną z charakterystycznych opcji serii Etrian Odyssey, czyli możliwość własnoręcznego rysowania map lokacji i podziemi.

3DS

RuneScape: Idle Adventures
RuneScape: Idle Adventures

Zręcznościowe 27 lutego 2018

Darmowa produkcja reprezentująca gatunek klikerów, której opracowanie wziął na swoje barki zespół Hyper Hippo. Tytuł odwołuje się do oryginalnego RuneScape, toteż fani marki bez trudu rozpoznają lokacje znane z owej gry, a także wydarzenia, w jakich ponownie przychodzi im wziąć udział. Tym razem w trakcie zabawy przejmujemy kontrolę nad Needle, czyli artefaktem, którego zadaniem jest wchodzenie w interakcję z otoczeniem – osiągamy to poprzez zwykłe klikanie. Ponadto, w trakcie zabawy w RuneScape: Idle Adventures zdobywamy fundusze, dzięki którym wynajmujemy pomocników – ci potrafią wyręczyć nas w niektórych czynnościach pod naszą nieobecność. Pieniądze możemy również przeznaczyć na zakup rozmaitych usprawnień zwiększających naszą moc przerobową i tym samym mających pozytywny wpływ na liczbę monet pozyskiwanych w toku zabawy.

PCANDiOS

Moss
Moss

Zręcznościowe 2018

Przygotowana przez firmę Sony trójwymiarowa gra platformowa, zaprojekowana pod kątem zestawów rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. Moss zaprasza graczy do bajkowego świata fantasy, w którym tajemniczy kamień powoduje przebudzenie starożytnej istoty. Stawić czoła zagrożeniu próbuje zaś mysia bohaterka imieniem Quill, która wyrusza w niebezpieczną podróż po pełnej zagadek, leśnej krainie oraz rozległych lochach i jaskiniach. Pod względem mechaniki produkcja czerpie z klasycznych platformówek 3D, kładących nacisk na eksplorację, pokonywanie przeszkód środowiskowych, rozwiązywanie zagadek logicznych oraz zręcznościową walkę z przeciwnikami. Całość zrealizowana została w technologii VR i odznacza się kolorową i klimatyczną oprawą wizualną.

PS4

Black Witchcraft
Black Witchcraft

Zręcznościowe marzec 2018

Oryginalny beat 'em up opracowany przez niezależne, koreańskie studio QuattroGear. Gracze wcielają się w czarownicę Ligeię, której zadaniem jest odnalezienie zaginionej siostry. Poszukiwania prowadzą ją do opanowanego przez demony miasta Usher – protagonistka musi stawić czoła hordom wyjętych z koszmaru istot. W Black Witchcraft akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej – rozgrywka została oparta na eksploracji otoczenia, skakaniu po platformach, omijaniu licznych pułapek, a przede wszystkim na walce z przeciwnikami. Heroina robi doskonały użytek nie tylko z magicznych mocy, lecz także z możliwości dwóch duchów – Williama Wilsona oraz Plutona – potrafiących zamieniać się w broń. Na uwagę niewątpliwie zasługuje oprawa graficzna, utrzymana w charakterystycznej, gotyckiej stylistyce – sami bohaterowie składają się natomiast z setek mniejszych, animowanych elementów.

PCPS4XONE

Persona 5: Dancing Star Night
Persona 5: Dancing Star Night

Zręcznościowe marzec 2018

Kolejna odsłona spin-offowego cyklu zręcznościowych gier muzyczno-rytmicznych, w których wykorzystywana jest ścieżka dźwiękowa z pełnoprawnych części popularnej serii jRPG-ów Persona firmy Atlus. Mechanika zabawy, podobnie jak wielu innych grach muzycznych, polega na wciskaniu w odpowiednich momentach tych przycisków pada, których symbole pojawiają się na ekranie w rytm odtwarzanej muzyki. Persona 5: Dancing Star Night oferuje kilka wariantów zabawy, w tym zrealizowaną w formie visual novel kampanię fabularną, rozgrywającą się w uniwersum Persony 5. Całość korzysta z silnika i technologii wykorzystanych w piątej pełnoprawnej odsłonie cyklu macierzystego. Na graczy czeka zaś w sumie kilkadziesiąt utworów muzycznych z Persony 5, z których część to remiksy autorstwa zaproszonych do współpracy artystów. Jako bonus deweloperzy przygotowali również kilka zupełnie nowych kompozycji.

PS4PSV

Hatsune Miku VR
Hatsune Miku VR

Zręcznościowe maj 2018

Spin-off słynnego cyklu gier muzyczno-rytmicznych, stworzony przez studio Crypton Future Media. W przeciwieństwie do wcześniejszych części serii, Hatsune Miku VR powstało z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej i dedykowanych kontrolerach ruchowych, co wymusiło na twórcach wprowadzenie zmian w mechanice rozgrywki.

PC

Shovel Knight: King of Cards
Shovel Knight: King of Cards

Zręcznościowe 2018

Ostatnie rozszerzenie do ciepło przyjętego Shovel Knighta, za którego opracowanie odpowiadają autorzy oryginału – studio Yacht Club Games. Głównym bohaterem dodatku jest tytułowy Król Kart, czyli jeden z bossów stojących na drodze Rycerza ze Szpadlem z podstawowej wersji gry. Protagonista musi dowieść swego prawa do korony, pokonując trzech królów-uzurpatorów z okolicznych krain. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwowzoru, Shovel Knight: King of Cards to dwuwymiarowa platformówka z elementami RPG. Nowy heros walczy i porusza się w nieco inny sposób niż wcześniejsi bohaterowie – wyprowadza krótką szarżę ogłuszającą przeciwników i niszczącą niektóre przeszkody umieszczone na planszy, a jego dodatkową umiejętnością jest piruet, który może zostać wielokrotnie wykonany na głowach adwersarzy. W miarę postępów w przygodzie heros zdobywa coraz potężniejszy oręż, pancerze oraz kolejnych popleczników; ciekawym urozmaiceniem zabawy jest minigra polegająca na rozgrywaniu partyjek karcianych z postaciami neutralnymi. Filarem opisywanej pozycji jest kampania fabularna – jej dopełnienie stanowią specjalne wyzwania, w których można sprawdzić swe umiejętności zarówno w łamigłówkach platformowych, jak i w walce.

PCPS4XONESwitchPS3WiiUPSV3DS

Switchblade
Switchblade

Zręcznościowe 2018

Gra zręcznościowa z elementami strategii typu MOBA przeznaczona do rozgrywki w multiplayerze. Produkcja została stworzona przez studio Lucid Games, założone przez byłych twórców serii Project Gotham Racing. Podczas zabawy przenosimy się w przyszłość i wcielamy się w zawodników biorących udział w meczach futurystycznego sportu. W trakcie spotkania zasiadamy za kierownicą jednego z dostępnych pojazdów i wraz z innymi osobami staramy się niszczyć wieże przeciwnej drużyny. Pomagają nam w tym zróżnicowane cechy maszyn – jedne służą do naprawiania, inne do zadawania obrażeń itd. Ponadto na mapie pojawiają się mobki, czyli roboty odwracające uwagę i atakujące wieże przeciwników. Należy je chronić, gdyż stanowią klucz do sukcesu, a jednocześnie trzeba się starać, by zniszczyć mobki przeciwnej drużyny. Switchblade zostało stworzone dzięki technologii Unreal Engine, napędzającej m.in. Gears of War 4. Gra udostępniana jest za darmo w ramach modelu free-to-play.

PCPS4

My Tamagotchi Forever
My Tamagotchi Forever

Zręcznościowe 2018 (wczesny dostęp od 23 listopada 2017)

Produkcja nawiązująca do klasycznych Tamagotchi, w której gracze opiekują się rozmaitymi stworzonkami. Do ich obowiązków należy nie tylko zapewnienie swoim podopiecznym pożywienia, kąpanie ich i sprzątanie po nich, lecz również zabawa – wszystko po to, by po dniu pełnym atrakcji stworki chętnie kładły się do łóżek.

ANDiOS

Freedom Planet 2
Freedom Planet 2

Zręcznościowe 2018

Kontynuacja dwuwymiarowej platformówki z 2014 roku, opracowana przez studio GalaxyTrail. Fabuła koncentruje się na smoczycy imieniem Merga, której uwolnienie doprowadziło do wybuchu wojny o przyszłość krainy Ivalice. Do naszej dyspozycji oddano trzy znane z poprzedniej części serii bohaterki, czyli Lilac, Carol oraz Millę. Każda z dziewczyn może pochwalić się unikalnymi umiejętnościami specjalnymi, z których gracz robi użytek, przemierzając kolejne poziomy i walcząc z przeciwnikami. Na tle wcześniejszej odsłony cyklu Freedom Planet 2 wyróżnia się przede wszystkim za sprawą wyraźnie ładniejszej oprawy graficznej. Oprócz tego twórcy zdecydowali się na wprowadzenie szeregu zmian i ulepszeń obejmujących zarówno mechanikę blokowania ciosów przy pomocy tarczy energetycznej, jak i system wskrzeszania postaci, oparty na wykorzystaniu zdobytych żyć. Na uwagę zasługuje także nietypowy sposób modyfikacji parametrów rozgrywki – liczbę żyć i siłę akrobatycznych ataków postaci możemy dostosować do indywidualnych preferencji przy użyciu specjalnych kryształów kolekcjonowanych w trakcie eksploracji.

PC

Chasm
Chasm

Zręcznościowe 2018

Przygotowana przez niezależne studio Discord Games dwuwymiarowa gra zręcznościowo-platformowa z elementami RPG. Fabuła Chasm opowiada o losach żołnierza wracającego z długiej wojny do domu. Po drodze trafia on do opustoszałego, górniczego miasteczka i odkrywa, że większość jego mieszkańców zniknęła po przekroczeniu progu tajemniczej świątyni, znajdującej się głęboko pod miastem. Nasz protagonista postanawia powstrzymać przypadkowo zbudzone starożytne zło, aby uratować mieszkańców i ostatecznie powrócić cało do domu. Produkcja czerpie inspiracje z takich klasyków, jak Metroid, Castlevania, a także The Legend of Zelda oraz Diablo. Mamy tu więc połączenie klasycznych platformówek z gatunku metroidvania z elementami RPG, dzięki którym nasz bohater może zdobywać ekwipunek i rozwijać posiadane umiejętności. Podczas zabawy zmuszeni jesteśmy do unikania pułapek, rozwiązywania zagadek środowiskowych oraz, oczywiście, walki – zarówno z szeregowymi przeciwnikami, jak i wymagającymi bossami.

PCPS4

Persona 3: Dancing Moon Night
Persona 3: Dancing Moon Night

Zręcznościowe marzec 2018

Kolejna odsłona pobocznego cyklu zręcznościowych gier muzyczno-rytmicznych, w których wykorzystywana jest ścieżka dźwiękowa z "dużych" części popularnej serii jRPG-ów Persona firmy Atlus. Mechanika zabawy oparta jest tu na nieskomplikowanych zasadach i podobnie jak w wielu innych grach muzycznych polega na wciskaniu w odpowiednich momentach tych przycisków pada, których symbole pojawiają się na ekranie w rytm odtwarzanej muzyki. Persona 3: Dancing Moon Night oferuje kilka wariantów zabawy, w tym zrealizowaną w formie visual novel kampanię fabularną, rozgrywającą się w uniwersum Persony 3. Całość korzysta z silnika i technologii piątej pełnoprawnej odsłony cyklu macierzystego. Na graczy czeka zaś w sumie kilkadziesiąt utworów muzycznych z Persony 3 (część to remiksy autorstwa zaproszonych do współpracy artystów). Jako bonus deweloperzy przygotowali również kilka zupełnie nowych kompozycji.

PS4PSV

Monster Boy and the Cursed Kingdom
Monster Boy and the Cursed Kingdom

Zręcznościowe 2018

Nieformalna siódma odsłona cyklu Wonder Boy / Monster World, opracowana przez studio Game Atelier. Choć deweloperzy nie posiadają praw do marki, produkcja rozgrywa się w tym samym uniwersum, a historia została dopasowana do jego specyfiki. Gracze trafiają zatem do fantastycznego świata, po którym podróżują w skórze tytułowego Monster Boya – zadaniem głównego bohatera jest pozbycie się potężnej klątwy. Realizacja misji wymaga przemierzenia szeregu poziomów i wykorzystania niecodziennych mocy protagonisty, pozwalających mu na przemianę w pięć istot – z ich zróżnicowanych zdolności robimy użytek zarówno w trakcie starć z przeciwnikami, jak i podczas rozwiązywania zagadek. Pomimo że Monster Boy and the Cursed Kingdom nawiązuje do kultowych platformówek z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, rozgrywkę urozmaicają elementy zaczerpnięte z gatunku RPG. Obrazu oldskulowej całości dopełnia dwuwymiarowa oprawa graficzna, przywodząca na myśl legendarne tytuły z ery szesnastu bitów.

PCPS4Switch

El Hijo
El Hijo

Zręcznościowe 2018

Skradanka utrzymana w konwencji spaghetti westernu, za której opracowanie odpowiada studio Honig. Akcja tej produkcji została osadzona w alternatywnej wersji Dzikiego Zachodu, wzorowanej na filmach Sergio Leone. Główny bohater, czyli tytułowy El Hijo, poszukuje zaginionego ojca. Przygoda wiedzie go przez pełne niebezpieczeństw miejsca – od sierocińca, przez pełną potworów pustynię, aż po miasteczko kontrolowane przez bezwzględnych rewolwerowców. Z uwagi na fakt, że chłopiec jest bez szans w starciu z przeciwnikami, schemat rozgrywki oparto na ukrywaniu się za osłonami i przekradaniu za plecami adwersarzy. Sprawę ułatwia interfejs, który zawsze pokazuje zasięg i pole widzenia strażników. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać szeroki wachlarz przedmiotów i gadżetów. El Hijo charakteryzuje się przy tym atrakcyjną oprawą graficzną, zrealizowaną w rysunkowej stylistyce pełnej prostych kształtów i kontrastów.

PCANDiOS

Lost Words
Lost Words

Zręcznościowe czerwiec 2018

Lost Words to opracowana z myślą o PlayStation 4 nietypowa platformówka 2D. Jej akcja toczy się w pamiętniku młodej dziewczyny i podczas zabawy eksplorujemy zarówno sam tekst zapisany na stronach, jak i opisywane przez niego fantastyczne krainy. Kluczową rolę w rozgrywce pełni rozwiązywanie zagadek, co obraca się wokół manipulowania słowami w celu wywołania zmian w świecie gry.

PCPS4XONE

N++: Ultimate Edition
N++: Ultimate Edition

Zręcznościowe 28 lutego 2018

Ostateczna wersja platformowej gry zręcznościowej studia Metanet Software, będącej rozwinięciem darmowej produkcji N oraz jej komercyjnej wersji N+, znanej z handheldów Nintendo DS i PlayStation Portable. Podczas zabawy wcielamy się w ninję, który przemierza kolejne, najeżone niebezpieczeństwami poziomy, starając się dotrzeć do wyjścia i zebrać przy tym jak najwięcej monet. Ponieważ nasz protagonista nie jest uzbrojony, jedynym sposobem na wyjście z opresji jest unikanie napotykanych zagrożeń. Pozwala nam zaś na to otoczenie, które w połączeniu z umiejętnościami bohatera daje sposobność do wykonywania spektakularnych akrobacji. Dodatkowe utrudnienie stanowi jednak upływający bezlitośnie czas. N++ Ultimate Edition nie wprowadza żadnej rewolucji do sprawdzonych mechanizmów rozgrywki, koncentrując się głównie na wzbogaceniu zawartości gry oraz nieznacznej poprawie niektórych elementów mechaniki. Niezmienna pozostała także niezwykle minimalistyczna oprawa graficzna 2D.

XONE

La-Mulana 2
La-Mulana 2

Zręcznościowe 2018

Kontynuacja stylowej, oldskulowej platformówki, w której przemierzaliśmy azteckie ruiny, kierując łebskim archeologiem Lemezą Kosugim. W grze La-Mulana 2 wcielamy się w rolę córki tamtego bohatera, która całkowicie wdała się w swojego ojca i podobnie jak on jest poszukiwaczką przygód, przemierzającą tajemnicze, niedostępne miejsca w kapeluszu i z nieodłącznym biczem w dłoni. Tym razem jednak akcja przenosi nas do Skandynawii, zaś fabuła gry oparta została na motywach legend nordyckich. Sama rozgrywka nadal bazuje na rozwiązaniach takich klasyków, jak Metroid czy Castlevania. Zabawa sprowadza się więc do eksploracji pełnych niebezpieczeństw poziomów, gdzie czekają nas wymyślne pułapki oraz wrogo nastawieni przeciwnicy i bardziej wymagający bossowie. W miarę postępów w grze zdobywamy nowe bronie i przydatne umiejętności, a na zakup ekwipunku pozwalają nam zdobywane po drodze precjoza. Całość utrzymana została w znanej z pierwowzoru stylistyce retro.

PC

Forgotton Anne
Forgotton Anne

Zręcznościowe czerwiec 2018

Opracowana przez niezależne studio ThroughLine Games produkcja łącząca elementy zaczerpnięte z gier przygodowych z cechami charakterystycznymi platformówek. W Forgotton Anne gracz trafia do fantastycznej krainy Forgotton Realm, którą zamieszkują istoty powstałe z niepotrzebnych, porzuconych przedmiotów codziennego użytku. Kiedy wybucha rebelia, pracująca w służbach bezpieczeństwa bohaterka z pomocą swojego mistrza Bonku musi stawić czoła rozruchom oraz przywrócić ład i porządek w krainie. Akcja gry prezentowana jest z perspektywy bocznej. Z gatunku platformówek czerpie ona sposób poruszania się po otoczeniu, sprowadzający się do wspinania i skakania po platformach. Eksplorację urozmaicają jednak rozbudowana warstwa fabularna oraz zagadki. W ich rozwiązaniu protagonistce pomaga tajemniczy kamień Arca, dzięki któremu może ona wpływać zarówno na zachowanie żywych stworzeń, jak i funkcjonowanie maszyn. Całość okraszona została atrakcyjną rysunkową oprawą wizualną, utrzymaną w stylu animacji słynnego studia Ghibli.

PCPS4XONE

Pac-Man Maker
Pac-Man Maker

Zręcznościowe 2018 (wczesny dostęp od 2 października 2017)

Aplikacja umożliwiające konstruowanie labiryntów, inspirowanych poziomami z klasycznego Pac-Mana. Stworzonymi planszami można dzielić się z innymi graczami, testować je, a także ustanawiać na nich rekordy punktowe.

ANDiOS

Penguin Wars
Penguin Wars

Zręcznościowe kwiecień 2018

Remake gry zręcznościowej z 1985 roku opracowany przez studio City Connection. Zabawa toczy się na specjalnym stole, na którego końcach rezydują zwierzęce postacie kontrolowane przez graczy, zróżnicowane pod kątem cech i zdolności. W podstawowym wariancie rozgrywki zawodnicy odbijają pomiędzy sobą białe kule – wygrywa ten, który jako pierwszy przerzuci na stronę przeciwnika wszystkie dziesięć piłek lub trafi go wystarczającą liczbę razy, by jego pasek wytrzymałości spadł do zera. Zmagania urozmaicają modyfikatory pokroju możliwości zamiany kul w bomby, a także przeszkody pojawiające się na powierzchni stołu. W Penguin Wars można grać w pojedynkę lub w towarzystwie maksymalnie trójki innych graczy, w wariancie jeden na jednego lub dwóch na dwóch. Losy poszczególnych zawodników możemy natomiast prześledzić w specjalnym trybie fabularnym. Całość może się podobać ze względu na ładną, kolorową oprawę graficzną i wpadający w ucho soundtrack, w którym oprócz zremasterowanych wersji utworów znanych z pierwowzoru znalazło się miejsce na zupełnie nowe piosenki.

PS4XONESwitch

Godling
Godling

Zręcznościowe 2018

Gra przygodowa przeznaczona dla gogli rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. Podczas zabawy trafimy do pięknej krainy, gdzie rozwijamy swoje „boskie” moce i wykorzystujemy je albo do czynienia dobra, albo zła.

PS4

Unto the End
Unto the End

Zręcznościowe 2018

Unto the End to opracowana przez studio 2 Ton Studios platformowa gra akcji, która przenosi nas do krainy fantasy zainspirowanej mitologią nordycką. Produkcja pozwala na wcielenie się w wikinga, którego rodzina została zamordowana przez potężną bestię, a fabuła obraca się wokół prób zemsty na tym potworze. Zarówno grafika, jak i mechanizmy zabawy są dwuwymiarowe. Podczas rozgrywki musimy przeć w prawą stronę ekranu, unikać pułapek oraz rozwiązywać okazjonalne zagadki. Sercem gry jest rozbudowany i brutalny system walki. Oferuje on spory wybór ataków i technik szermierczych, a jednocześnie jest taktyczny - bezmyślne szarże są szybko karane śmiercią bohatera. Aby przeżyć, musimy nauczyć się cierpliwości, sprawnie blokować ciosy wrogów, czekać na właściwy moment oraz znajdować i wykorzystywać luki w obronie przeciwników. Wszystko to ukazane jest w atrakcyjnej grafice 2D, stylizowanej na komiksowe obrazy, co dobrze pasuje do surowego klimatu wykreowanego przez autorów świata.

PCPS4XONE