Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pogłoski 5 kwietnia 2018, 13:28

autor: Aquma

Wyciekła specyfikacja PlayStation 5?

W sieci pojawiła się kolejna porcja plotek na temat z pewnością powstającej, choć wciąż niezapowiedzianej konsoli Sony. Jeśli przecieki się potwierdzą, dostaniemy naprawdę potężną platformę.

PS5 to wyraźnie jeden z ulubionych tematów branżowych plotkarzy. - Wyciekła specyfikacja PlayStation 5? - wiadomość - 2018-04-05
PS5 to wyraźnie jeden z ulubionych tematów branżowych plotkarzy.

Serwis SemiAccurate dotarł podobno do informacji na temat „bebechów” konsoli PlayStation 5, o której na 100% wiemy na razie tylko tyle, że z pewnością powstanie (o ile w przeciągu najbliższych dwóch lat na Oceanie Spokojnym nie otworzy się wielka paszcza, która pochłonie Archipelag Japoński – albo też nie przydarzy się inna niemożliwa do przewidzenia katastrofa). Jeśli wierzyć plotkom, Japończycy rozesłali już do deweloperów dużą liczbę devkitów PS5 (warto odnotować, że podobne informacjez innego źródłamieliśmy już wcześniej), co może sugerować, że platforma pojawi się na rynku wcześniej niż się spodziewamy: w 2019 lub nawet 2018 roku.

Jak wygląda sama specyfikacja? Sony ma rzekomo kontynuować współpracę z AMD. Układ graficzny PS5 będzie podobno bazował na architekturze Navi, zaś procesorem maszynki ma być ośmiordzeniowe CPU z rodziny Zen (czyli siódmej generacji jednostek centralnych „czerwonych”). W pierwszym wypadku mamy do czynienia z technologią, która nawet nie zadebiutowała jeszcze na rynku – premiera Navi jest przewidziana na drugą połowę bieżącego roku. Konsola ma też mocno wspierać wirtualną rzeczywistość, co oznacza, że prawdopodobnie będzie kompatybilna z goglami PlayStation VR. Warto też wspomnieć o doniesieniach na temat patentów dla nowych kontrolerów oraz wstecznej kompatybilności, które również mogą być opracowywane z myślą o nowej platformie.

W tym miejscu należy odnotować, że choć wszystkie te informację są wyłącznie niepotwierdzonymi plotkami, to tym razem pochodzą one z dość wiarygodnego źródła. Serwis SemiAccurate jest znany m.in. z ujawnienia specyfikacji Nintendo Switch, Xboksa One (jeszcze zanim był znany pod taką nazwą) oraz PlayStation 4, a także zmiany w podejściu firm do nowych modeli konsol, której efektem są obecne już na rynku PS4 Pro oraz Xbox One X. Każda z tych informacji znalazła potwierdzenie w rzeczywistości.

Jeśli informacje SemiAccurate potwierdzą się, możemy mieć do czynienia z naprawdę mocną maszynką. Z drugiej strony, wykorzystanie układów Navi może sugerować też, że – pomimo wspomnianych plotek o rozesłaniu dev kitów do twórców gier – konsola nie doczeka się (aż tak) rychłego debiutu. Zastosowanie topowej, wciąż gorącej technologii w kolejnej generacji konsol zdaje się być raczej mało prawdopodobne (cena takiego urządzenia byłaby astronomiczna), ale wieści te mają sens, jeśli sprzęt miałby pojawić się na rynku nieco później.

  1. Sony – strona oficjalna
  2. PlayStation 5 zadebiutuje pod koniec 2018 roku?
Wyciekła specyfikacja PlayStation 5? - ilustracja #2

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.