Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 października 2019, 12:37

Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12

Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat gry Shadow of the Tomb Raider. Tytuł jest dostępny na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One, a za jego przygotowanie odpowiadały studia Eidos Montreal i Crystal Dynamics.

Shadow of the Tomb Raider – kompendium wiedzy. - Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - wiadomość - 2019-10-18
Shadow of the Tomb Raider – kompendium wiedzy.
Spis treści:
  1. Fabuła;
  2. Mechanika (2.1. Świat gry, eksploracja i zagadki, 2.2. Walka i przeciwnicy, 2.3. Ekwipunek i crafting, 2.4. Rozwój postaci);
  3. Technikalia;
  4. Ciekawostki;
  5. Przepustka sezonowa i edycje specjalne (5.1. DLC, 5.2. Edycje specjalne);
  6. Premiera i odbiór gry;
  7. Multimedia (7.1. Materiały wideo).

Shadow of the Tomb Raider to kolejna odsłona bestsellerowej serii przygodowych gier akcji, w których główną rolę odgrywa nieustraszona Lara Croft. Produkcja trafiła na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One, a jej premiera odbyła się 14 września 2018 roku. W listopadzie 2019 roku tytuł pojawił się również w usłudze streamingowej firmy Google, czyli Stadia. Konsolowa wersja tego tytułu jest dziełem studia Eidos Montreal (ekipy, w której portfolio można znaleźć nie tylko takie gry jak Deus Ex: Bunt Ludzkości, Thief oraz Deus Ex: Rozłam Ludzkości, bowiem to właśnie ona była odpowiedzialna za opracowanie trybu multiplayer do Tomb Raidera z 2013 roku), z kolei za jego pecetową edycją odpowiadało studio Nixxes Software. Projekt powstał pod czujnym okiem zespołu Crystal Dynamics, czyli dotychczasowych twórców cyklu.

[Aktualizacja #12 (18.10.2019)]: W sekcji 5.1. DLC znajdziecie konkrety na temat kompletnej edycji gry, czyli Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition. W Sekcji 7.1. Materiały wideo czeka natomiast jej zwiastun.

[Aktualizacja #11 (24.04.2019)]: Sekcję 5.1. DLC zaktualizowano o informacje na temat siódmego DLC, czyli The Path Home.

[Aktualizacja #10 (08.04.2019)]: W sekcji 5.1. DLC czekają konkrety o szóstym dodatku, czyli The Grand Caiman.

[Aktualizacja #9 (06.03.2019)]: W sekcji 5.1. DLC znajdziecie informacje o piątym dodatku, czyli The Serpent’s Heart.

[Aktualizacja #8 (13.02.2019)]: W sekcji 5.1. DLC czekają konkrety o czwartym dodatku – The Price of Survival.

[Aktualizacja #7 (22.01.2019)]: Sekcja 5.1. DLC została zaktualizowana o informacje na temat trzeciego rozszerzenia – The Nightmare.

[Aktualizacja #6]: W sekcji 5.1. DLC czekają konkrety na temat drugiego dodatku, czyli The Pillar.

[Aktualizacja #5]: Sekcję 5. Przepustka sezonowa i edycje specjalne zaktualizowano o informacje na temat pierwszego DLC.

[Aktualizacja #4]: W sekcji 3. Technikalia czekają na Was wymagania sprzętowe. W sekcji 6. Premiera i odbiór gry znajdziecie natomiast zestawienie pierwszych ocen oraz krótkie omówienie zalet i wad omawianej tutaj przygody panny Croft.

[Aktualizacja #3]: Kompendium zostało zaktualizowane o informacje na temat największego huba w historii serii (2.1. Świat gry, eksploracja i zagadki), nauki obcych języków przez bohaterkę (2.4. Rozwój postaci), opcji związanych z poziomem trudności i dubbingiem (3. Technikalia) oraz statusu gold (4. Ciekawostki). Poza tym w sekcji 7.1. Materiały wideo czeka dziewięciominutowy gameplay prezentujący eksplorację miasta Paititi.

[Aktualizacja #2]: 3. Technikalia, 4. Ciekawostki, 7.1. Materiały wideo.

[Aktualizacja #1]: 1. Fabuła, 2.1. Świat gry, eksploracja i zagadki, 2.2. Walka i przeciwnicy, 2.3. Ekwipunek i crafting, 5. Przepustka sezonowa i edycje specjalne, 7.1. Materiały wideo.

1. Fabuła

Shadow of the Tomb Raider wieńczy trylogię o początkach działalności Lary Croft. Oprócz rozwiązywania zagadek z przeszłości dzielna pani archeolog stara się poznać tajemnicę stojącą za badaniami prowadzonymi przez jej ojca oraz za zakonem Trójcy, z którym zetknęła się zarówno na wyspie Yamatai, jak i na mroźnej Syberii, w trakcie poszukiwań mitycznego miasta Kitież. Tym razem panna Croft trafia do Ameryki Łacińskiej, gdzie na splądrowanie czekają dawno zapomniane ruiny indiańskiej cywilizacji, na czele z pełnymi śmiertelnie groźnych pułapek piramidami wznoszonymi przez Azteków.

[Aktualizacja #1]: Opowiedziana przez twórców historia jest bardziej dorosła niż miało to miejsce we wcześniejszych częściach serii; pragnąc dostarczyć więcej emocji, autorzy zmuszają Larę do zmierzenia się z konsekwencjami swoich decyzji.

Zaćmienie słońca? Cóż, „cień” w tytule zobowiązuje. - Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - wiadomość - 2019-10-18
Zaćmienie słońca? Cóż, „cień” w tytule zobowiązuje.

2. Mechanika

2.1. Świat gry, eksploracja i zagadki

[Aktualizacja #1]: Pod względem konstrukcji obszar, jaki zwiedzamy w Shadow of the Tomb Raider, przypomina tereny, które przemierzaliśmy w Tomb Raiderze z 2013 roku oraz Rise of the Tomb Raider. Nie otrzymaliśmy więc w pełni otwartego świata, a szereg rozległych lokacji – o ile część z nich jest dostępna w każdym momencie (pełniąc rolę swoistych hubów), o tyle do niektórych trafimy wyłącznie w trakcie wybranych misji. Wśród nich rolę pierwszoplanową odgrywa dżungla, w której roi się od rozmaitych niebezpieczeństw, na czele z dzikimi zwierzętami. Niemniej, z czasem protagonistka nie tylko rozwija swoje zdolności przetrwania, lecz także uczy się wykorzystywać na własną korzyść jej dobrodziejstwa, co zapewnia jej przewagę nad przeciwnikami.

Poza tym panna Croft jest w doskonałej kondycji fizycznej, więc mało która przepaść (nadająca się do przeskoczenia) albo ściana lub przeszkoda terenowa (na którą można się wspiąć) stanowi dla niej barierę nie do przejścia. Ponadto lina z hakiem pozwala jej na dotarcie do jeszcze trudniej dostępnych miejsc. Poza tym w grze pojawiają się podwodne lokacje, których tajemnice panna Croft musi zgłębić.

[Aktualizacja #3]: Największym z wyżej wspomnianych hubów jest Paititi, czyli miasto zamieszkane przez lud, który do tej pory nie miał kontaktu z naszą cywilizacją. Zostało ono podzielone na kilka dzielnic, takich jak na przykład rybacka, mieszkalna i świątynna; nie brakuje tu również rynku, gdzie zaopatrujemy się w materiały do craftingu, ubrania oraz broń bądź sprzedajemy nieprzydatne elementy ekwipunku. Poza tym mieszkańcy Paititi zlecają Larze zadania poboczne, których realizacja zapewnia jej nie tylko rozmaite nagrody, lecz także dostęp do opcjonalnych krypt.

[Aktualizacja #1]: Oprócz rozbudowanych misji fabularnych oraz sidequestów możemy podejmować się szeregu dodatkowych aktywności, pokroju typowego dla cyklu zbierania znajdziek. Oczywiście w produkcji spod szyldu Tomb Raider nie mogło zabraknąć zagadek czekających na rozwiązanie – choć podobnie jak wcześniej, łamigłówki popychające akcję do przodu nie nastręczają nam zbyt wielu trudności, opcjonalne grobowce stanowią znacznie większe wyzwanie dla naszych szarych komórek.

Gdyby polscy himalaiści zabrali na K2 Larę Croft, zapewne góra już dawno zostałaby zdobyta zimą... - Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - wiadomość - 2019-10-18
Gdyby polscy himalaiści zabrali na K2 Larę Croft, zapewne góra już dawno zostałaby zdobyta zimą...

2.2. Walka i przeciwnicy

Walka z przeciwnikami stanowi ważny element rozgrywki w Shadow of the Tomb Raider. Na naszej drodze stająą przede wszystkim ludzie, na czele z żołnierzami trójcy, oraz dzikie zwierzęta.

[Aktualizacja #1]: W grze znalazł się system walki, który twórcy opracowali na potrzeby Tomb Raidera z 2013 roku i doszlifowali w Rise of the Tomb Raider. W trakcie zabawy nic nie stoi na przeszkodzie, by wdawać się w otwartą wymianę ognia z przeciwnikami, ukrywając się przed ostrzałem na przykład za przeszkodami terenowymi. Z drugiej strony jednak często rozsądniejszym wyjściem jest eliminacja wrogów z zaskoczenia (uskuteczniana dzięki możliwości ukrywania się w zaroślach, korzystania z błotnego kamuflażu lub umiejętności zastawiania pułapek) lub uważne przyjrzenie się ich trasom patrolowym i przemykanie za ich plecami (a co za tym idzie – pozostawianie ich przy życiu).

2.3. Ekwipunek i crafting

W trakcie zabawy w Shadow of the Tomb Raider robimy użytek ze zróżnicowanego ekwipunku, na którego czele stoioczywiście uzbrojenie. Lara Croft, jak przystało na nowoczesną panią archeolog, wykorzystuje karabiny maszynowe, strzelby, pistolety czy choćby łuk, który pozwala jej niepostrzeżenie eliminować swoich wrogów. Co poza tym? Ano rozmaite gadżety – na wzmiankę zasługuje choćby czekan, czyli narzędzie, które wielokrotnie ratowało życie pannie Croft.

Przeciwnicy Lary nie są bezbronni. Na szczęście panna Croft także nie atakuje ich gołymi rękami. - Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - wiadomość - 2019-10-18
Przeciwnicy Lary nie są bezbronni. Na szczęście panna Croft także nie atakuje ich gołymi rękami.

[Aktualizacja #1]: Rolę pierwszoplanową odgrywa także rozbudowany system craftingu, dzięki któremu zwiększamy pojemność plecaka, możemy zabrać ze sobą więcej amunicji czy choćby zaopatrujemy się większy kołczan, w którym upychamy własnoręcznie wykonane strzały. W ten sposób „produkujemy” również bandaże (dzięki którym regenerujemy nadwątlone siły Lary) czy wspomniane wcześniej pułapki.

2.4. Rozwój postaci

W zamian za podejmowane aktywności otrzymujemy punkty doświadczenia, dzięki czemu z czasem zwiększamy potencjał bojowy Lary poprzez zakup nowych umiejętności i specjalnych perków. [Aktualizacja #3]: W Shadow of the Tomb Raider powraca również mechanizm nauki obcych języków; dzięki niemu dziewczyna z czasem poznaje coraz więcej informacji na temat odwiedzanych miejsc i wydarzeń, których świadkiem były one w przeszłości, a także zyskuje dostęp do sekretnych lokacji kryjących skarby.

3. Technikalia

Shadow of the Tomb Raider wykorzystuje technologię opracowaną na potrzeby wcześniejszych części serii. Tytuł może się więc pochwalić wysokiej jakości grafiką, a jej pozytywny odbiór jest potęgowany przez widowiskowe wydarzenia, w których bierze udział panna Croft.

[Aktualizacja #2]: Wersja na Xboksa One X działa w dwóch trybach; w rozdzielczości 4K gramy w trzydziestu klatkach na sekundę, z kolei decydując się na rozdzielczość 1080p, możemy liczyć na sześćdziesiąt fps-ów.

Nad Wisłę Shadow of the Tomb Raider trafił w pełnej polskiej wersji językowej, a w rolę Lary Croft wcieliła się Karolina Gorczyca. [Aktualizacja #3]: Co ciekawe, autorzy pozwalają nam wybrać, czy napotkani tubylcy przemówią w zrozumiałym dla nas języku, czy też w swoim ojczystym. Poza tym warto odnotować, że gracze mogą ustawić poziom trudności osobno dla walki, zagadek oraz eksploracji.

[Aktualizacja #4]: Poniżej znajdziecie oficjalne wymagania sprzętowe gry:

Wymagania minimalne:

  1. Procesor: Intel Core i3-3220 (lub odpowiednik AMD);
  2. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660/GTX 1050 lub AMD Radeon HD 7770;
  3. Pamięć RAM: 8 GB;
  4. Miejsce na dysku twardym: 40 GB;
  5. System operacyjny: Windows 7 64-bit.

Wymagania rekomendowane:

  1. Procesor: Intel Core i7 4770K (3.4 GHz) lub AMD Ryzen 5 1600 (3.2 GHz);
  2. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 (6 GB) lub AMD Radeon RX 480 (8 GB);
  3. Pamięć RAM: 16 GB;
  4. Miejsce na dysku twardym: 40 GB;
  5. System operacyjny: Co najmniej Windows 10 64-bit (dla wsparcia DirectX 12).
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, a Lara się nie boi, bo ma pochodnię! - Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - wiadomość - 2019-10-18
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, a Lara się nie boi, bo ma pochodnię!

4. Ciekawostki

  1. [Aktualizacja #3]: 24 lipca 2018 roku autorzy Shadow of the Tomb Raider obwieścili, że prace nad tym tytułem dobiegły końca; tym samym projekt osiągnął status gold.
  2. [Aktualizacja #2]: W rozmowie z redakcją serwisu Gamesindustry.biz David Anfossi, czyli szef studia Eidos Montreal, ujawnił, że stworzenie gry pokroju Shadow of the Tomb Raider to koszt rzędu od siedemdziesięciu pięciu do stu milionów dolarów; do tego trzeba doliczyć wydatki marketingowe zamykające się w okolicach trzydziestu pięciu milionów dolarów.
  3. O tym, że kolejna odsłona cyklu będzie nosić miano Shadow of the Tomb Raider, po raz pierwszy usłyszeliśmy w listopadzie 2016 roku. Wówczas jeden z pasażerów montrealskiego metra zauważył osobę pracującą na notebooku nad prezentacją gry zatytułowanej w ten sposób.
  4. Shadow of the Tomb Raider jest przede wszystkim dziełem studia Eidos Montreal. Ekipa Crystal Dynamics, która do tej pory czuwała nad rozwojem cyklu, zajmuje się bowiem tworzeniem The Avengers Project, czyli gry osadzonej w superbohaterskim uniwersum Marvela.

5. Przepustka sezonowa i edycje specjalne

[Aktualizacja #1]: Shadow of the Tomb Raider otrzymał przepustkę sezonową, która zawiera siedem nowych broni, strojów i umiejętności oraz fabularne misje poboczne. Wyceniono ją na 125 złotych.

5.1. DLC

Definitive Edition

[Aktualizacja #12]: Na 5 listopada 2019 roku wyznaczono datę premiery Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition. Mowa o kompletnym wydaniu omawianej produkcji, które oprócz „podstawki” zawiera wszystkie DLC. Poza tym zawarto w nim bonusowy strój dla bohaterki. Gracze wyposażeni w przepustkę sezonową mogą go pobrać za darmo.

The Path Home

[Aktualizacja #11]: 23 kwietnia 2019 zadebiutowało siódme, a zarazem ostatnie DLC do gry Shadow of the Tomb Raider. W dodatku zatytułowanym The Path Home Lara Croft musi uratować zaginionych sojuszników. W tym celu kobieta zapuszcza się w głąb prastarych tuneli skrywających starożytną tajemnicę. Oprócz nowego grobowca wyzwań, który można sprawdzić w trybach Time Attack i Score Attack, autorzy oddają nam do dyspozycji nowe elementy wyposażenia i niedostępną wcześniej zdolność. Strój Północny Strażnik wydłuża skupienie i zwiększa percepcję protagonistki, strzały wystrzelone z łuku Uderzenie Światła przebijają się przez ciała przeciwników oraz ich pancerze, z kolei umiejętność Magiczny Dotyk sprawia, że do wytwarzania przedmiotów panna Croft potrzebuje mniejszej ilości zasobów.

W The Path Home panna Croft musi zbadać tajemnice skrywane przez pradawne tunele. - Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - wiadomość - 2019-10-18
W The Path Home panna Croft musi zbadać tajemnice skrywane przez pradawne tunele.

The Grand Caiman

[Aktualizacja #10]: 29 marca 2019 roku do sprzedaży trafiło szóste rozszerzenie do gry Shadow of the Tomb Raider, które zatytułowano The Grand Caiman. W owym DLC panna Croft odwiedza wulkaniczny grobowiec i mierzy się z rozwścieczonym bóstwem zagrażającym mieszkańcom wioski San Juan, jednocześnie stawiając czoła depczącym jej po piętach siłom Trójcy. Protagonistka otrzymuje do dyspozycji strój zwany Skórą Gada, zapewniający jej odporność na pociski i bonusowe punkty doświadczenia za zabijanie wrogów w walce. Oprócz tego bohaterka może skorzystać z wytłumionej strzelby – Szepczącego Bicza Zarazy – oraz zrobić użytek z umiejętności Wulkan, która pozwala jej na wytwarzanie amunicji zapalającej. Standardowo twórcy odblokowali również nowy zestaw grobowców do sprawdzenia w trybach Time Attack i Score Attack.

Tym razem panna Croft musi stawić czoła bóstwu zagrażającemu mieszkańcom wioski San Juan. - Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - wiadomość - 2019-10-18
Tym razem panna Croft musi stawić czoła bóstwu zagrażającemu mieszkańcom wioski San Juan.

The Serpent’s Heart

[Aktualizacja #9]: 5 marca 2019 roku zadebiutował piąty dodatek do gry Shadow of the Tomb Raider, czyli The Serpent’s Heart. Tym razem zadaniem Lary Croft jest infiltracja wrogiej fortecy i uratowanie pojmanych rebeliantów, a także odkrycie sekretów zatopionego grobowca zwanego Rękawicą Zabójcy (ang. Slayer's Gauntlet). W zamian protagonistka otrzymuje nowy strój (Smocze Łuski redukują obrażenia od ognia, przyspieszają regenerację zdrowia i zapobiegają przewracaniu się), łuk (dzięki Ukąszeniu Węża Lara może podpalać trafione cele) oraz umiejętność (Boski Dar zapewnia pannie Croft więcej złota za pokonanych przeciwników). Twórcy odblokowali również kolejne grobowce, które można sprawdzić w trybach Score Attack i Time Attack.

Panna Croft rusza na pomoc rebeliantom, których powstanie zakończyło się fiaskiem. - Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - wiadomość - 2019-10-18
Panna Croft rusza na pomoc rebeliantom, których powstanie zakończyło się fiaskiem.

The Price of Survival

[Aktualizacja #8]: 12 lutego 2019 roku do sprzedaży trafiło czwarte DLC do opisywanej gry, zatytułowane The Price of Survival. Lara Croft musi w nim złamać szyfr przywódcy organizacji Trójca, co wymaga odwiedzin w grobowcu wypełnionym gazem i stawienia czoła elicie żołnierzy Paititi. Protagonistka może skorzystać z nowego pistoletu (Ciche Żądło), umiejętności Oko Drapieżcy (pozwalającej jej oznaczać i śledzić przeciwników), a także stroju zwanego Rynsztunkiem Łowcy (w którym porusza się ciszej i może dłużej korzystać z instynktu przetrwania). Ponadto autorzy pozwalają nam sprawdzić swe umiejętności w kolejnych grobowcach, które przystosowano do trybów Time Attack i Score Attack.

Jeszcze jeden grobowiec czeka na splądrowanie. - Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - wiadomość - 2019-10-18
Jeszcze jeden grobowiec czeka na splądrowanie.

The Nightmare

[Aktualizacja #7]: 22 stycznia 2019 roku autorzy oddali w ręce graczy trzecie rozszerzenie do Shadow of the Tomb Raider. W The Nightmare Lara Croft powraca do swojej rodzinnej posiadłości, zamierzając zbadać tajemnicę tamtejszego grobowca (której dotychczasowym powiernikiem był Uchu znany z podstawowej wersji gry), a także stawić czoła demonom z własnej przeszłości. Oprócz nowych łamigłówek czekających na rozwikłanie, na drodze protagonistki stają znani, choć odmienieni adwersarze. W zamian za rozprawienie się z owymi wyzwaniami nieustraszona Croftówna otrzyma strój Łuski Q, topór Wąwóz Strachu oraz umiejętność Biały Oddech, wzbogacającą strzały lękowe o działanie obszarowe.

W The Nightmare panna Croft po raz kolejny odwiedza swoją rodzinną posiadłość. - Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - wiadomość - 2019-10-18
W The Nightmare panna Croft po raz kolejny odwiedza swoją rodzinną posiadłość.

The Pillar

[Aktualizacja #6]: 18 grudnia 2018 roku zadebiutował drugi dodatek do Shadow of the Tomb Raider, czyli The Pillar. Rozszerzenie oddaje nam do dyspozycji kolejny grobowiec zwany Ścieżką Huracana (ang. Path of Huracan). Chcąc zdobyć ukryty w nim skarb, Lara musi stawić czoła nie tylko ekstremalnej pogodzie, lecz także siepaczom Trójcy. Ponadto add-on wprowadza nowy strój dla panny Croft (Ubiór Bojowy Sinchi Chiqi redukuje obrażenia od pocisków i zwiększa ilość wytwarzanej amunicji), Łuk Zaprzysiężonej (zadający potężne obrażenia opancerzonym wrogom) oraz umiejętność Tysiąca Oczu (umożliwiającą korzystanie z Instynktu Przetrwania w trakcie poruszania się w koronach drzew lub na ukrytych ścianach). Oczywiście add-on można nabyć zarówno osobno, jak i w ramach przepustki sezonowej.

Ekstremalna pogoda to tylko jedno z zagrożeń, którym Lara musi stawić czoła w rozszerzeniu The Pillar. - Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - wiadomość - 2019-10-18
Ekstremalna pogoda to tylko jedno z zagrożeń, którym Lara musi stawić czoła w rozszerzeniu The Pillar.

The Forge

[Aktualizacja #5]: Pierwszym dodatkiem do Shadow of the Tomb Raider, który można nabyć w ramach przepustki sezonowej lub osobno, jest The Forge. Add-on, którego premiera odbyła się 13 listopada 2018 roku, wnosi opcjonalny grobowiec (tytułową Kuźnię), a jego sekrety oraz tajemnice regionu Kuwaq Yaku Lara odkrywa w towarzystwie Abby. Po ukończeniu owego zadania panna Croft otrzymuje nagrody w postaci umiejętności grenadiera, nowego stroju oraz broni Umbrage 3-80. Co ciekawe, DLC wprowadza nie tylko dwa bonusowe warianty rozgrywki, czyli Score Attack oraz Time Attack, lecz także pozwala na multiplayerową zabawę w trybie kooperacji.

Kuźnia kryje wiele niebezpieczeństw. Lara nie jest jednak skazana na samotną przeprawę. - Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - wiadomość - 2019-10-18
Kuźnia kryje wiele niebezpieczeństw. Lara nie jest jednak skazana na samotną przeprawę.

5.2. Edycje specjalne

Co się zaś tyczy specjalnych wersji gry, prezentują się one następująco:

Cyfrowa Edycja Deluxe (tylko w cyfrowej dystrybucji)

Zestaw wyceniony na 290,80 zł (wersja PC), 328,99 zł (Xbox One) lub 329 zł (PlayStation 4) obejmuje:

  1. grę
  2. ścieżkę dźwiękową
  3. dodatkową broń i strój

Edycja Croftów (w dystrybucji cyfrowej lub pudełkowej)

Pakiet, za który zapłacimy 371,47 zł (PC), 418,99 zł (Xbox One) lub 419 zł (PlayStation 4), zawiera:

  1. grę
  2. przepustkę sezonową
  3. trzy dodatkowe bronie i stroje
  4. ścieżkę dźwiękową

Ultimate Edition

Poza całą zawartością Edycji Croftów, pakiet wzbogacono o figurkę Lary, otwieracz do butelek oraz latarkę.

Wszystko o Shadow of the Tomb Raider (DLC, wymagania sprzętowe, recenzje) - Akt. #12 - ilustracja #13

Warto odnotować, że zamówienia przedpremierowe na edycje Deluxe, Croftów i Ultimate były premiowane wcześniejszym dostępem do gry (48 godzin przed oficjalną premierą).

6. Premiera i odbiór gry

Shadow of the Tomb Raider spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony recenzentów. Poniżej znajdziecie zestawienie wybranych ocen przyznanych temu tytułowi:

  1. GRY-OnLine – 8,5/10
  2. GameSpot – 6/10
  3. IGN Italy – 8,5/10
  4. The Guardian – 3/5
  5. Telegraph – 2/5
  6. Venture Beat – 87/100
  7. Gaming Bolt – 9/10
  8. Dual Shockers – 7,5/10
  9. Hardcore Gamer – 4,5/5
  10. Destructoid – 7,5/10
  11. Game Informer – 7,5/10
  12. We Got This Covered – 4,5/5
  13. PC Gamer – 84/100

Choć w ogólnym rozrachunku Shadow of the Tomb Raider jest udaną kontynuacją, recenzenci narzekają na brak rewolucyjnych zmian w porównaniu z wcześniejszymi odsłonami cyklu. Owszem, Lara nieco rzadziej walczy z przeciwnikami, nurkowanie i rozbudowane elementy skradankowe odrobinę pogłębiają rozgrywkę, a eksploracja świata daje sporo radości, jednak zdaniem niektórych to nie wystarczy, by uczynić ten tytuł czymś więcej, niż tylko dużym dodatkiem do poprzedniej części serii.

Wśród wad wymienianych przez krytyków prym wiodą niedorzeczne wątki fabularne, na które gracze zbyt często muszą przymykać oko. Pewne problemy sprawia także warstwa techniczna – pomimo że grafika prezentuje wysoki poziom, od czasu do czasu zabawę psują dziwne animacje.

7. Multimedia

7.1. Materiały wideo

  1. Oficjalna strona internetowa gry Shadow of the Tomb Raider

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej