Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 października 2023, 18:11

Twórcy Cities: Skylines 2 tłumaczą się z optymalizacji; kwestia modów podzieliła fanów

Cities: Skylines 2 może zawieść graczy optymalizacją, a i sposób rozwiązania kwestii modów rozczarował część fanów.

Źródło fot. Colossal Order / Paradox Interactive.
i

W teorii Paradox omówił już wszystkie elementy nowej gry studia Colossal Order, ale tuż przed premierą Cities: Skylines 2 twórcy uznali za stosowne wyjaśnić jeszcze dwie kwestie: mody i optymalizację. Obie zostały omówione we wpisie opublikowanym na Steamie oraz oficjalnym forum wydawcy.

„Next-genowa” optymalizacja

Kwestia optymalizacji CS 2 wzbudziła spore obawy po ostatnich materiałach oraz działaniach dewelopera. Paradox odniósł się do tej kwestii ze szczerością. Twórcom Cities: Skylines II nie udało się osiągnąć wydajności, na jaką liczyli.

Zespół deklaruje, że cały czas pracuje nad poprawieniem gry pod tym względem i będzie zajmował się tym również w „miesiącach” po premierze. Niemniej studio uznało za stosowne utemperować oczekiwania graczy co do optymalizacji. Po części dlatego, że CS 2 ma być next-genowym tytułem i jako taki ma pewne wymagania sprzętowe”.

Steam Workshop idzie w odstawkę

Zapewne podobna intencja przyświecała twórcom w kwestii modów.

  1. Po pierwsze, obecnie edytor CS 2 jest na etapie bety i trafi do gry „niedługo” po jej debiucie. Na początku narzędzie będzie oferowało głównie podstawowe funkcje i dopiero z czasem zostanie wzbogacone o kolejne opcje.
  2. Na pocieszenie: twórcy współpracują z twórcami fanowskiej zawartości, by od razu na premierę edytora gracze otrzymali „niesamowite modyfikacje”.
  3. Po drugie, modyfikacje Cities: Skylines II będą obsługiwane tylko przez platformę wydawcy: Paradox Mods. Ma to pozwolić na tworzenie i udostępnianie fanowskich dzieł nie tylko na PC, ale też na konsolach. Oczywiście dotyczy to tylko tzw. „asset mods”, czyli podmiany indywidualnych elementów gry (głównie wizualnych) – na PS5 i XSX/S nie dostaniemy niczego, co zmieni kod gry.
  4. W wątku na oficjalnym forum firmy potwierdzono, że Warsztat Steama i inne tego typu systemy nie będą wspierane.

Trochę entuzjazmu i mnóstwo krytyki

Choć część graczy przyjęła obietnicę modów dla konsol z ostrożnym entuzjazmem, większość internautów nie jest zachwycona treścią wpisu (via Reddit / forum Paradoxu). Tłumaczenie problemów z optymalizacją „next-genowym” charakterem gry mało kogo przekonuje, bo – zdaniem fanów – graficznie CS 2 trudno nazwać tytułem „nowej generacji”.

Twórcy Cities: Skylines 2 tłumaczą się z optymalizacji; kwestia modów podzieliła fanów - ilustracja #1
Drugie Cities: Skylines nie jawi się fanom jako graficzny „next-gen”. Źródło: Colossal Order / Paradox Interactive.

Sporo osób ma też obawy o działanie Paradox Mods. Owszem, część przytacza przykłady innych gier, które też nie wspierają Warsztatu Steama, a mimo to mają mnóstwo modyfikacji (m.in. No Man’s Sky). Możliwość zabawy z fanowską zawartością na konsolach to również argument za nieograniczeniem się do platformy firmy Valve, zwłaszcza że Steam Workshop daleki jest od ideału.

Niemniej fani obawiają się, czy system Paradoxu rzeczywiście będzie lepszy (lub przynajmniej nie gorszy) od Warsztatu Steama pod względem oferowanych funkcji (na razie brakuje m.in. opcji tworzenia przez użytkowników kolekcji modów). Do tego wiele osób jest przekonanych, że ograniczy to swobodę twórczą graczy. W końcu, jak twierdzą, dlaczego CS 2 nie miałoby zaoferować wsparcia zarówno Paradox Mods, jak i Steam Workshop, tak jak wiele innych produkcji wydawcy?

Na marginesie: deweloperzy udostępnili drugą część poradnika do Cities: Skylines II, który we współpracy z nimi przygotował youtuber Timeister. Materiał możecie obejrzeć poniżej.

Cities: Skylines 2 ukaże się 24 października na pecetach. Gra zmierza też na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X/S, ale wersja na te platformy zadebiutuje dopiero wiosną 2024 roku.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej