Seria Tomb Raider - seria gier

Seria gier akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), której główną bohaterką jest archeolog Lara Croft. Za sprawą gier wideo, komiksów i filmów Tomb Raider należy do grona najbardziej rozpoznawalnych marek współczesnej kultury masowej.

Cykl zadebiutował w 1996 roku grą Tomb Raider. Początkowe sześć odsłon serii (do Tomb Raider: The Angel of Darkness włącznie) przygotowało studio Core Design. W 2005 roku doszło do zmiany dewelopera, którym został Crystal Dynamics, znany z takich produkcji jak Legacy of Kain. Od początku rolę wydawcy pełni firma Eidos Interactive, obecnie funkcjonująca pod nazwą Square Enix Europe.

W 2013 roku zdecydowano się na restart serii. W grze zatytułowanej po prostu Tomb Raider postawiono na bardziej posępny klimat opowieści i większy realizm. Także postać głównej bohaterki nabrała głębi psychologicznej, a całość została wzbogacona o elementy survivalowe, tak by lepiej oddać niebezpieczeństwa czyhające na nieostrożnych poszukiwaczy przygód. W 2015 ukazała się kontynuacja – gra Rise of the Tomb Raider. Była to pierwsza odsłona cyklu przeznaczona na konsole ósmej generacji, z czasową wyłącznością na Xboksa One.

Na uwagę zasługuje też wydane w 2007 roku z okazji dziesięciolecia marki Tomb Raider: Anniversary. Jest to remake pierwszej produkcji z 1996 roku, zachowujący wszystkie poziomy i mechaniki.

W 2010 roku rozpoczęto wydawanie pobocznej serii gier zręcznościowych, w której akcja została przedstawiona w rzucie izometrycznym, przypominającym produkcje spod znaku hack’n’slash. Lara Croft and the Guardian of Light (2010) oraz Lara Croft and the Temple of Osiris (2014) skupiają się na trybie kooperacji i typowo zręcznościowym modelu eksploracji.

Cykl zagościł także na urządzeniach mobilnych, między innymi na Game Boy Color czy Game Boy Advanced, a także na tabletach i smartfonach. W 2015 roku zadebiutowała gra logiczna Lara Croft Go oraz darmowa platformówka Lara Croft: Relic Run.

Główną bohaterką cyklu Tomb Raider jest Lara Croft. W zamyśle twórców fikcyjna postać brytyjskiej archeolog miała być żeńską wersją Indiany Jonesa. Projektanci na czele z Tobym Gardem zadbali o dobitne podkreślenie jej wizualnej atrakcyjności, czym zaskarbili sobie sympatię tysięcy graczy na całym świecie. Warto zaznaczyć, że restart serii z 2013 roku nie ominął także tego aspektu, przez co Lara cieszy się teraz bardziej realistycznym strojem i sylwetką.

Fabuła serii nie stanowi spójnej całości. W poszczególnych odsłonach gracze na ogół poznają odrębne przygody Lary Croft, choć niektóre motywy, postaci i miejsca przewijają się kilkukrotnie w różnych częściach cyklu. Sama bohaterka ma także kilka wersji swojej biografii.

Rozgrywka w grach z cyklu Tomb Raider bazuje na połączeniu elementów zręcznościowej platformówki, przygodówki oraz strzelanki. Gracz kieruje poczynaniami głównej bohaterki, obserwując akcję zza jej pleców. Zabawa polega głównie na eksplorowaniu egzotycznych lokacji (katakumby, wnętrza piramid, jaskinie, lochy itp.), ekwilibrystycznym pokonywaniu przeszkód terenowych i pułapek oraz walce z przeciwnikami. Bohaterka na ogół ma do dyspozycji parę pistoletów, ale czasami musi również zrobić użytek ze znajdowanych artefaktów.

Szacuje się, że na przestrzeni 20 lat od wydania Tomb Raider gry z tego cyklu sprzedały się w łącznym nakładzie przekraczającym 35 mln kopii. O popularności serii świadczy fakt, że w 2006 roku Lara Croft znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa jako „bohaterka gry komputerowej, która odniosła największy sukces w realnym życiu”. Jako jedna z nielicznych fikcyjnych postaci świata gier wideo ma ona również swoją oficjalną twarz. Rolę tę pełniły m.in. modelki Rhona Mitra i Alison Carroll oraz aktorka Angelina Jolie. Ta ostatnia wystąpiła w dwóch filmowych adaptacjach – Tomb Raider (2001) i Tomb Raider: Kolebka Życia (2003), które okazały się kinowymi przebojami. W 2013 roku zapowiedziano kolejny film, bazujący na odsłonie gry z tego samego roku i również restartujący kinową serię. W główną rolę wcieliła się zdobywczyni Oscara Alicia Vikander. Marka doczekała się również własnej serii komiksów oraz książek.

Rise of the Tomb Raider

Rise of the Tomb Raider

Kolejna odsłona popularnego cyklu przygodowych gier akcji, przygotowana ponownie przez odpowiedzialne za udany restart serii studio Crystal Dynamics. Pod względem fabularnym Rise of the Tomb Raider kontynuuje wątki zapoczątkowane w swej poprzedniczce, a my towarzyszymy ponownie młodej, choć twardszej i bardziej bezwzględnej Larze Croft. W odróżnieniu od poprzedniej części gry, tym razem zwiedzamy różne zakątki świata, eksplorując większe i bardziej otwarte przestrzenie. Pod względem mechaniki Rise of the Tomb Raider łączy survivalowe aspekty poprzedniczki, ze stanowiącą znak rozpoznawczy cyklu eksploracją licznych grobowców i katakumb. Podczas rozgrywki nie zabraknie więc zarówno licznych elementów skradankowych, jak i sekwencji czysto zręcznościowych oraz otwartej wymiany ognia. Lara skorzysta także z szeregu zupełnie nowych broni i gadżetów. Tworzona z myślą o konsolach ósmej generacji produkcja, cechuje się także wysokiej jakości oprawą, stanowiącą istotny skok jakościowy, w porównaniu do poprzednich odsłon serii. Data wydania: 10 listopada 2015 więcej o grzePCXONEPS4X360PS3

Lara Croft GO

Lara Croft GO

Spin-offowa odsłona przygód pięknej Lary Croft, opracowana z myślą o użytkownikach mobilnych przez wewnętrzne studia koncernu Square Enix, mające na koncie także mobilną wersję przygód Agenta 47. Rozgrywka łączy elementy charakterystyczne dla cyklu Tomb Raider, czyli eksplorację wypełnionych pułapkami ruin i grobowców, z mechaniką turowej gry logicznej, zapożyczoną ze wspomnianego Hitmana GO. Akcja gry ukazana została w perspektywie izometrycznej, a zadaniem graczy jest przeprowadzenie bohaterki przez kolejne lokacje, poruszając się po z góry ustalonych ścieżkach i unieszkodliwiając napotkane po drodze pułapki oraz potwory. Zadanie utrudnia dodatkowo fakt, że część lokacji jest na początku niewidoczna, co zmusza do dokładnego planowania kolejnych posunięć, gdyż każdy nierozważny ruch może nas drogo kosztować. Oprawa gry cechuje się prostą i urzekającą ręcznie rysowaną grafiką oraz klimatyczną ścieżką dźwiękową. Data wydania: 27 sierpnia 2015 więcej o grzePCANDiOSWP

Lara Croft: Relic Run

Lara Croft: Relic Run

Opracowana przez studio Simutronics mobilna zręcznościówka z gatunku endless runnerów, w której wcielamy się w postać Lary Croft – protagonistki kultowej serii Tomb Raider. Jak większość podobnych produkcji, gra Lara Croft: Relic Run pozbawiona jest rozbudowanej warstwy fabularnej, dając nam po prostu okazję do pokierowania tytułową bohaterką podczas jej licznych przygód w poszukiwaniu cennych artefaktów. W trakcie zabawy Lara automatycznie pędzi naprzód, a my za pomocą gestów wydajemy jej polecenia skoku, wślizgu czy zmiany kierunku. Prócz tego w grze pojawiają się liczne sekwencje walki, zarówno ze zwykłymi przeciwnikami, jak i potężnymi bossami pokroju tyranozaura. Od czasu do czasu otrzymujemy też możliwość wykazania się talentami akrobatycznymi, biegając po ścianach i wykonując efektowne ewolucje w celu uniknięcia rozmaitych zagrożeń. Całą zabawę umila zaś prosty system rozwoju, a także sieciowe rankingi graczy oraz nieźle odtworzony klimat serii macierzystej. Data wydania: 26 maja 2015 więcej o grzeANDiOSWP

Lara Croft and the Temple of Osiris

Lara Croft and the Temple of Osiris

Kontynuacja ciepło przyjętego spin-offa popularnej serii Tomb Raider, w którym przygody pięknej pani archeolog ukazano w nietypowej dla cyklu perspektywie izometrycznej. Grę stworzyło ponownie studio Crystal Dynamics, a jej akcja przeniesie nas tym razem do Egiptu, gdzie zwiedzimy m.in. tytułową świątynię boga Ozyrysa. Mechanika rozgrywki nie zmieniła się, kładąc ponownie nacisk na walkę i aspekty zręcznościowe, uzupełnione typowymi dla serii Tomb Raider elementami eksploracji i rozwiązywania zagadek. Zabawa koncentruje się ponownie na trybie kooperacji, w którym oprócz Lary Croft zagramy także trzema innymi postaciami, reprezentującymi odmienne klasy i umiejętności. Co ciekawe, w zależności od tego ile osób weźmie udział w rozgrywce, będzie ona przebiegać nieco inaczej. Większa ilość graczy oznaczać będzie zarówno więcej zagadek, jak i większą ilość przeciwników do pokonania. Debiut serii na konsolach nowej generacji zaowocował także dużo bardziej spektakularną oprawą graficzną. Data wydania: 09 grudnia 2014 więcej o grzePCXONEPS4

Tomb Raider

Tomb Raider

Dziesiąta odsłona przygód Lary Croft, stanowiąca zarazem reboot serii przygodowych gier akcji Tomb Raider. Dewelopingiem tytułu zajęło się studio Crystal Dynamics przy wsparciu firmy Eidos Montreal. Ambicją twórców było przedstawienie głównej bohaterki w zupełnie nowym, bardziej mrocznym wydaniu. Akcja gry toczy się na jednej z wysp u wybrzeży Japonii, dokąd młoda Lara Croft zmierza w poszukiwaniu reliktów starożytnych cywilizacji. W trakcie burzy jej statek rozbija się jednak o skały. Protagonistce udaje się przeżyć katastrofę, ale musi walczyć o przetrwanie w pełnym niebezpieczeństw i tajemnic miejscu. W porównaniu z wcześniejszymi częściami serii, Tomb Raider oferuje graczom znacznie większą swobodę w eksplorowaniu świata, a także szereg nowości w mechanice rozgrywki, takich jak możliwość tworzenia przedmiotów oraz system rozwoju postaci. Od strony technicznej gra bazuje na wydajnym silniku Crystal Engine, zapewniającym znakomitej jakości oprawę wizualną. Data wydania: 05 marca 2013 więcej o grzePCXONEPS4X360PS3

Tomb Raider Trilogy

Tomb Raider Trilogy

Tomb Raider Trilogy to przeznaczona na konsolę PlayStation 3 kompilacja trzech gier akcji stworzonych przez studio Crystal Dynamics. W zestawie znalazły się Tomb Raider: Legend, Tomb Raider: Anniversary i Tomb Raider: Underworld. Gracze mają okazję wcielić się w seksowną awanturniczkę Larę Croft i wyruszyć na poszukiwanie legendarnych skarbów. Data wydania: 22 marca 2011 więcej o grzePS3

Lara Croft and the Guardian of Light

Lara Croft and the Guardian of Light

Nietypowy spin-off legendarnej serii Tomb Raider, opracowany przez autorów ostatnich odsłon cyklu – studio Crystal Dynamics. Gra opowiada o przygodach pięknej pani archeolog oraz jej przyjaciela, wojownika Majów o imieniu Totec. Nasi bohaterowie wyruszają na poszukiwanie tajemniczego artefaktu, znanego jako Mirror of Smoke, aby przy jego pomocy powstrzymać złowrogiego Xolotla, który posiadł moc kontrolowania innych duchów. W przeciwieństwie do serii macierzystej, w której oglądamy Larę w perspektywie trzecioosobowej, gra została ukazana w rzucie izometrycznym, przypominającym produkcje spod znaku hack’n’slash. Gra koncentruje się na aspektach zręcznościowych oraz walkach z hordami duchów, kładąc nacisk na tryb kooperacji. Obie postaci dysponują bowiem nieco innymi zdolnościami, a kluczem do sukcesu jest ich ścisła współpraca. W rozgrywce nie zabrakło jednak typowych dla serii elementów, takich jak eksploracja grobowców i opuszczonych katakumb. Data wydania: 18 sierpnia 2010 więcej o grzePCX360PS3ANDiOSWWWWii

Tomb Raider: Underworld

Tomb Raider: Underworld

Kolejna pełnoprawna odsłona zapoczątkowanego w 1996 roku cyklu trzecioosobowych przygodówek akcji, opracowana ponownie przez ekipę studia Crystal Dynamics. Pod względem fabularnym Tomb Raider: Underworld stanowi kontynuację wydarzeń z poprzedniej części serii i koncentruje się na poszukiwaniu artefaktów związanych z nordyckim bogiem Thorem. Podczas swej przygody Lara Croft odwiedza nieznane dotąd lokacje, takie jak Tajlandia i Południowy Meksyk, a także nurkuje w Morzu Śródziemnym i Arktycznym. W grze nie mogło zabrakło oczywiście typowej dla serii eksploracji grobowców w miejscach, związanych z mitycznymi krainami zmarłych: Xibalbą, Valhallą czy Niflheimem. Pod względem mechaniki w grze nie zmieniło się zbyt wiele, choć sama rozgrywka stała się nieco bardziej nieliniowa, zaś do dyspozycji bohaterki oddano całkiem nowe triki oraz przydatny gadżet w postaci liny zakończonej hakiem. Zmianie uległa także oprawa graficzna gry, która odznacza się bardziej mrocznym i ponurym klimatem. Data wydania: 18 listopada 2008 więcej o grzePCX360PS3PS2WiiNDS

Tomb Raider: Anniversary

Tomb Raider: Anniversary

Przygotowany z okazji jubileuszu dziesięciolecia marki oficjalny remake kultowej pierwszej odsłony słynnego cyklu Tomb Raider, która ukazała się pierwotnie w 1996 roku na konsolach PlayStation i komputerach PC. Za powstanie gry odpowiada studio Crystal Dynamics, które wraz z grą Tomb Raider: Legenda przejęło rozwój serii od jej pierwotnych twórców z Core Design. Fabuła gry Tomb Raider: Anniversary w niczym nie różni się od swojego pierwowzoru sprzed dekady, a podczas zabawy wcielamy się oczywiście w postać Lary Croft, która zostaje wynajęta przez potężną organizację, pragnącą odzyskać mityczny artefakt. W grze znalazła się także ta sama broń, przeciwnicy oraz lokacje (choć dzięki większym możliwościom silnika część z nich została uatrakcyjniona i nieznacznie rozbudowana). Główną różnicę stanowi zaś przygotowana od podstaw oprawa graficzna oraz unowocześniony, zaczerpnięty z ostatnich odsłon cyklu model sterowania, dający bohaterce znacznie większe możliwości oraz swobodę ruchów. Data wydania: 01 czerwca 2007 więcej o grzePCX360PS2PSPWii

Tomb Raider: Legenda

Tomb Raider: Legenda

Siódma pełnoprawna odsłona cyklu Tomb Raider, której opracowanie – po nieco słabszym przyjęciu ostatnich części serii – powierzono zupełnie nowemu deweloperowi, studiu Crystal Dynamics, mającemu w swych szeregach oryginalnego twórcę marki, Toby’ego Garda. Pod względem mechaniki, gra stanowi powrót do korzeni cyklu i jego najbardziej charakterystycznych elementów, czyli eksploracji rozsianych po świecie starożytnych grobowców i katakumb. W grze Tomb Raider: Legenda odwiedzamy szereg zróżnicowanych lokacji, takich jak Himalaje, Boliwia, Peru, Japonia, Ghana, Malezja, Anglia czy Kazachstan. Podczas zabawy czynimy użytek nie tylko z nowych umiejętności i broni, ale także całej masy przydatnych i niedostępnych wcześniej gadżetów. Wyraźnej odmianie uległ też sposób kreacji głównej bohaterki, zarówno pod kątem psychologii, jak i wyglądu zewnętrznego. O warstwę wizualną gry zadbał zaś nowy engine graficzny, zapewniający m.in. większą interaktywność świata i zmienne warunki atmosferyczne. Data wydania: 07 kwietnia 2006 więcej o grzePCX360PS2PSPNDSXBOXGBAGCN

Tomb Raider: The Angel of Darkness

Tomb Raider: The Angel of Darkness

Szósta odsłona cieszącego się niesłabnącą popularnością cyklu przygodowych gier akcji z niezastąpioną Larą Croft w roli głównej. W grze Tomb Raider: The Angel of Darkness protagonistka zostaje niesłusznie oskarżona o zabicie swojego byłego mentora i jednocześnie antagonisty, Wernera von Croya. W toku rozgrywki Lara zmuszona jest ukrywać się i poprzez rozmowy z postaciami niezależnymi oraz kojarzenie ze sobą faktów oczyścić się z zarzutów. Fakt ten w sposób diametralny zmienia zaś charakter zabawy, zbliżając serię nieco bardziej w stronę klasycznych gier przygodowych. Istotną nowością jest także wprowadzenie do gry elementów RPG: wraz z postępami rozgrywki Lara staje się coraz silniejsza, stopniowo zwiększając posiadane umiejętności. Akcja gry rozgrywa się głównie na ulicach Paryża i Pragi, a w niektórych etapach kierujemy także poczynaniami przyjaciela Lary o imieniu Kurtis. Całość okraszona została zaś tradycyjnie jeszcze lepszą i efektowniejszą oprawą graficzną. Data wydania: 21 czerwca 2003 więcej o grzePCPS2

Tomb Raider: The Prophecy

Tomb Raider: The Prophecy

Kolejna odsłona przygód Lary Croft. Tym razem pani archeolog próbuje doprowadzić do wypełnienia pewnej przepowiedni. W tym celu należy pokonać prawie 30 poziomów. Akcja ukazana została w rzucie izometrycznym. Data wydania: 12 listopada 2002 więcej o grzeGBA

Tomb Raider: Wydanie Kolekcjonerskie

Tomb Raider: Wydanie Kolekcjonerskie

Wydanie kolekcjonerskie czterech części gier z serii Tomb Raider, wydane w związku z premierą filmu „Lara Croft: Tomb Raider”. W specjalnym „Lara PACK” znajdują się Tomb Raider: Unfinished Business, Tomb Raider II: The Golden Mask, Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft oraz Tomb Raider 4: The Last Revelation. Data wydania: 10 sierpnia 2001 więcej o grzePC

Tomb Raider 5: Chronicles

Tomb Raider 5: Chronicles

Piąta pełnoprawna odsłona bestsellerowego cyklu Tomb Raider, w której wcielamy się ponownie w postać urodziwej angielskiej podróżniczki i poszukiwaczki skarbów, Lary Croft. W odróżnieniu od poprzednich części serii, fabuła gry zbudowana została na zasadzie retrospekcji i podzielona na cztery odrębne epizody. W Tomb Raider Chronicles udajemy się więc do Rzymu w poszukiwaniu legendarnego kamienia filozoficznego, próbujemy przeszkodzić rosyjskiej mafii w zdobyciu mitycznej Włóczni Przeznaczenia i cofamy się do lat młodości bohaterki, trafiając na demoniczną wyspę w Irlandii. W ostatnim epizodzie protagonistka próbuje odebrać swemu przeciwnikowi Wernerowi von Croyowi artefakt Iris (znany z Tomb Raidera 4), włamując się do nowoczesnego wieżowca antagonisty. Pod względem mechaniki, gra stanowi rozwinięcie rozwiązań z poprzednich części serii, zaś wśród nowości wyróżnić warto m.in. możliwość chodzenia po linie oraz huśtania się na drążku, a także prosty i funkcjonalny edytor poziomów. Data wydania: 21 listopada 2000 więcej o grzePC

Tomb Raider 4: The Last Revelation

Tomb Raider 4: The Last Revelation

Kolejna odsłona przebojowego cyklu gier studia Core Design ze słynną panią archeolog w roli głównej. Akcja Tomb Raider: The Last Revelation rozpoczyna się w kambodżańskiej świątyni Angkor Wat, jednak zasadnicza część fabuły rozgrywa się na terenie Egiptu, gdzie we wnętrzu starożytnej świątyni bohaterka niechcący uwalnia złowrogiego boga Setha, stanowiącego zagrożenie dla całej ludzkości. Aby ocalić świat, Lara musi skompletować wszystkie części mitycznej zbroi Horusa i wezwawszy go na pomoc, pokonać rywala. W przeciwieństwie do poprzednich części serii, Tomb Raider 4 stawia na znacznie większą swobodę rozgrywki, a poszczególne lokacje możemy odwiedzać wielokrotnie i w dowolnej kolejności. Pozostałe elementy cyklu pozostały praktycznie niezmienione, choć twórcy nie omieszkali obdarzyć Lary Croft nowymi możliwościami i niedostępną wcześniej bronią. W grze pojawia się też po raz pierwszy możliwość łączenia przedmiotów, pozwalająca na modyfikację posiadanego ekwipunku. Data wydania: 24 listopada 1999 więcej o grzePC

Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft

Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft

Trzecia część przebojowego cyklu przygodowych gier akcji studia Core Design, opowiadającego o perypetiach nieustraszonej pani archeolog Lary Croft, która nie cofnie się przed żadnym niebezpieczeństwem, poszukując rozsianych po całym świecie legendarnych znalezisk. W grze Tomb Raider III bohaterka stara się odnaleźć cztery tajemnicze artefakty pochodzące z serca starożytnego meteorytu. W tym celu zmuszona jest odwiedzić pięć zróżnicowanych lokacji: od indyjskiej dżungli, poprzez wyspy Południowego Pacyfiku, mroczne dachy Londynu i podziemia tajnej bazy Area 51, aż po mroźną Antarktydę. Co ciekawe, autorzy pokusili się o pewną dozę nieliniowości, a poszczególne lokacje (z wyjątkiem pierwszej i ostatniej) zaliczać możemy w dowolnej kolejności. Kolejna odsłona serii bazuje oczywiście na najlepszych rozwiązaniach swych poprzedniczek, jednak nie obyło się bez kilku ulepszeń, takich jak nowe ruchy bohaterki, niedostępne wcześniej pojazdy i bronie, a także znacznie więcej przeciwników. Data wydania: 15 listopada 1998 więcej o grzePC

Tomb Raider II

Tomb Raider II

Kontynuacja przełomowej przygodówki akcji z 1996 roku, w której śledziliśmy losy nietuzinkowej Lary Croft, eksplorującej antyczne grobowce na całym świecie w poszukiwaniu cennych znalezisk archeologicznych. Fabuła gry Tomb Raider II, opracowanej ponownie przez ekipę studia Core Design, koncentruje się na poszukiwaniu mitycznego sztyletu ze świątyni Xian, który posiada moc przemiany człowieka w potężnego smoka. Podążając śladami legendy, protagonistka odwiedza nowe lokacje, takie jak Wielki Mur Chiński, Wenecja, Tybet, a nawet platforma wiertnicza i podmorskie głębiny. Pod względem mechaniki tytuł nie odbiega od rozwiązań pierwszej części cyklu, oferując atrakcyjne połączenie gry przygodowej, akcji i platformówki w perspektywie TPP. Sequel zawiera jednak sporo nowych elementów, począwszy od większego zakresu ruchów bohaterki, po nowe rodzaje uzbrojenia oraz przeciwników. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych akceleratorów 3D wyraźnej poprawie uległa też warstwa graficzna gry. Data wydania: 15 listopada 1997 więcej o grzePCANDiOS

Tomb Raider I

Tomb Raider I

Zrealizowana w perspektywie trzecioosobowej przygodowa gra akcji z elementami platformówki, w której wcielamy się w postać dzielnej i atrakcyjnej pani archeolog imieniem Lara Croft. Protagonistka wyrusza na poszukiwanie mistycznego artefaktu o nazwie Scion, spoczywającego we wnętrzu grobowca Qualopeca, znajdującego się w samym sercu peruwiańskiej dżungli. Kiedy już na początku przygody ginie wynajęty przez nią przewodnik, Lara zmuszona jest radzić sobie w pojedynkę z wszelkimi niebezpieczeństwami, czyhającymi na nią w kolejnych starożytnych budowlach, tunelach i katakumbach. To jednak dopiero początek wielkiej przygody, która zaprowadzi ją także m.in. do antycznego Rzymu, piramid egipskich, Zaginionego Miasta oraz legendarnej Atlantydy. Rozgrywka w grze Tomb Raider umiejętnie łączy cechy przygodówki z elementami platformowymi (np. wspinaczka po półkach skalnych) oraz sekwencjami akcji, podczas których czeka nas m.in. walka z dzikimi zwierzętami oraz wrogo nastawionymi ludźmi. Data wydania: 03 listopada 1996 więcej o grzePCANDiOS