BlagraVrzeka

BlagraVrzeka ostatnie wypowiedzi na forum i w komentarzach

20.08.2025 22:17
12
odpowiedz
BlagraVrzeka
2

"młoda rycerka"
Ahh..., jak zwykle wywalenie na realia średniowieczne...

post wyedytowany przez BlagraVrzeka 2025-08-20 22:17:32
12.01.2024 19:26
9
odpowiedz
BlagraVrzeka
2

Pytanie do autora tekstu, jak teza, że chłop nie dysponował żadną wolnością ma się do tego, że ograniczenia w mobilności dotyczył kmieci, chłopów pełnorolnych, czyli tych chłopów, którzy nie stanowili większości mieszkańców wsi, którym najlepiej się żyło na wsi? Kto był większym niewolnikiem? Kmieć będący właścicielem użytkowym gospodarstwa, na którym mógł zatrudniać parobków, przy czym miał ograniczone prawo do wychodu (ale miał takie prawo), czy może większymi niewolnikiem byl bezrolny chłop, który swobodnie mógł się przemieszczać, przy czym żył w gorszych warunkach?

Jeśli pańszczyzna jest gladszą nazwą na traktowanie drugiego człowieka jak rzecz, to czym jest oczynszowanie? Chyba tym samym, bo czynsz różnił się tym od pańszczyzny, że nie był opłatą w robociźnie za korzystanie ziemi pańskiej, a opłatą w pieniędzu za korzystanie ziemi pańskiej.
Tak naprawdę nie jest tym samym, w tym sensie, że nie jest nazwą dla traktowania człowieka jak rzecz, no chyba, że podatki za posiadanie ziemi, domu, mieszkania są nazwą dla traktowania człowieka jak rzecz xD

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl