Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

multiplayer

gra wieloosobowa; gra sieciowa; sieciówka; tryb sieciowy; tryb dla wielu graczy

Termin odnoszący się do gry z udziałem dwóch lub więcej graczy prowadzonej za pośrednictwem sieci komputerowej (najczęściej Internet bądź LAN). Gra sieciowa może być odrębnym produktem przeznaczonym wyłącznie do rozgrywki wieloosobowej przez sieć (np. gry MMO) lub jednym z wariantów trybu multiplayer (obok np. hot seat).

Rozgrywka sieciowa może toczyć się na zasadzie rywalizacji (gracze zmagają się ze sobą) bądź kooperacji (gracze współpracują), również z podziałem na drużyny. W przypadku rywalizacji często oferowanych jest kilka opcji zabawy, w tym chociażby CTF, assault i deathmatch (np. w Unreal Tournament 2004) Z kolei kooperacja może dopuszczać drugiego gracza do udziału w kampanii single player (np. w Call of Duty: Black Ops).

Z technologicznego punktu widzenia gra sieciowa opiera się na komunikacji pomiędzy serwerem, gdzie toczy się rozgrywka, a terminalami (komputer, konsola, telefon itp.), za pośrednictwem których gracze kierują poczynaniami swoich postaci (frakcji, jednostek, pojazdów itp.). Rolę serwera może pełnić komputer jednego z graczy lub urządzenie administrowane przez producenta/wydawcę gry.