Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

gra wyścigowa

gra samochodowa; racer; ścigałka; wyścigówka

Gatunek gier wideo, w których główne role odgrywają samochody oraz wszelkiego rodzaju pojazdy zmotoryzowane (np. motocykle i quady). Istotą zabawy w grach wyścigowych jest na ogół możliwość wcielenia się w kierowcę i wzięcia udziału w różnego rodzaju wyścigach, a także doświadczenie rozmaitych aspektów związanego z tym stylu życia. W odróżnieniu od symulacji, w tego typu produkcjach nacisk położony jest głównie na widowiskowość i emocjonujące wrażenia płynące z rozgrywki, a nie na realizm.

W takich grach samochodowych jak Gran Turismo Sport elementem zabawy jest nie tylko kierowanie luksusowymi pojazdami, ale także prowadzenie swoistego stylu życia.

Wśród gier wyścigowych wyróżnić można te, których akcja rozgrywa się na torach (np. Need for Speed: Shift) oraz w otwartym świecie (np. Test Drive: Unlimited). W niektórych przypadkach gracze sami mogą określić, jaki sposób prezentowania wydarzeń najbardziej im odpowiada – z punktu widzenia kierowcy (FPP – kamera umiejscowiona wewnątrz pojazdu, na wysokości twarzy kierowcy) lub z perspektywy trzeciej osoby (TPP – kamera z tyłu lub nad samochodem, na masce, na zderzaku, z boku itp.).

Wiele gier samochodowych łączy elementy zręcznościowe, przygodowe, a nawet strategiczne (menedżerskie) i cRPG (rozwój kierowcy, tuning i modernizacja pojazdu). Z punktu widzenia graczy kluczowe znaczenie ma zastosowany przez twórców model fizyki jazdy. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich gier z tego gatunku jest możliwość rywalizacji z komputerową sztuczną inteligencją bądź żywymi przeciwnikami.

Przykłady gier wyścigowych: seria Need for Speed, seria Test Drive, seria Ridge Racer, seria Driver.