Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

2D

grafika dwuwymiarowa

Tradycyjny model grafiki komputerowej, w której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (obiekty), zbudowanych z elementów zwanych „prymitywami”. W grafice dwuwymiarowej każdy obiekt posiada swoje współrzędne oraz określające go atrybuty, takie jak: kolor wypełnienia, gradient, stopień przejrzystości czy grubość linii.

Grafika 2D dzieli się na skalowalną grafikę wektorową i nieskalowalną grafikę bitmapową. Jej tworzenie może odbywać się z wykorzystaniem komputerów lub przy użyciu tradycyjnych technik rysowniczych. Wygenerowane obrazy mają statyczną postać, a animacje są płaskie.

Grafika 2D nie musi charakteryzowac się prostotą i znikomą ilością detali; wyjątkowo piękną dwuwymiarową oprawę prezentuje Ori and the Blind Forest (2015). - 2016-09-09
Grafika 2D nie musi charakteryzowac się prostotą i znikomą ilością detali; wyjątkowo piękną dwuwymiarową oprawę prezentuje Ori and the Blind Forest (2015).

Obraz 2D dominował w grach komputerowych do połowy lat 90. ubiegłego wieku, kiedy możliwe stało się renderowanie grafiki 3D w czasie rzeczywistym na domowych komputerach. Do dzisiaj grafika dwuwymiarowa dobrze sprawdza się w grach zręcznościowych, w tym zwłaszcza klasycznych platformówkach, ale także logicznych, strategicznych czy przygodowych. Często cechują się nią gry indie.

Szczególnym przypadkiem grafiki 2D w grach wideo jest tzw. rzut izometryczny. Przedstawienie obiektów na ekranie obróconych pod kątem 45 stopni i bez zastosowania perspektywy pozwala stworzyć złudzenie trójwymiarowego obrazu. Technika ta powszechnie stosowana była w grach cRPG i strategicznych w latach 90. ubiegłego wieku.