Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

AI

artificial intelligence; sztuczna inteligencja

W informatyce jest to dziedzina badań zajmująca się odkrywaniem reguł, jakimi rządzą się inteligentne zachowania ludzi, budowaniem ich modeli formalnych, a w efekcie tworzeniem komputerowych symulacji tych zachowań. W grach wideo pod pojęciem sztucznej inteligencji rozumie się schemat zachowań postaci, których poczynaniami kieruje komputer.

Jakość skryptów AI ma podwójne znaczenie. Przede wszystkim, działania podejmowane przez sztuczną inteligencję (np. ruchy przeciwników) muszą stanowić wyzwanie dla gracza, ale nie przekraczać jego możliwości. Niektóre gry pozwalają zmieniać poziom AI, dzięki czemu rozgrywka staje się łatwiejsza lub trudniejsza. Dużym wyzwaniem dla twórców gier jest zwykle tworzenie algorytmów uczenia się sztucznej inteligencji, a tym samym adaptowania do najczęściej stosowanych przez gracza strategii.

Drugim zadaniem AI jest ożywianie świata gry. Jeżeli komputerowo sterowane postacie niezależne zachowują się w sposób zbliżony do ludzkiego (np. potrafią obrazić się, reagują na rozmaite bodźce z otoczenia, stosują różne taktyki w walce), gracz ma większe wrażenie realności przedstawianych wydarzeń.

Staranność, z jaką przygotowana została sztuczna inteligencja w grze często ma decydujący wpływ na to, jak oceniany jest tryb rozgrywki single player.