Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 30 września 2020, 16:28

looter shooter - co to jest?

Typ strzelanek, w którym niczym w hack’n’slashach (na czele z serią Diablo stanowiącą bezpośrednie źródło inspiracji dla pierwszych produkcji tego typu) nadrzędną rolę odgrywa zdobywanie coraz lepszego wyposażenia. Poza tym w looter shooterach często można spotkać inne elementy RPG, jak rozwój postaci bądź prowadzenie rozmów z postaciami neutralnymi.

Looter shootery mogą prezentować akcję z perspektywy pierwszej lub trzeciej osoby. Najczęściej tworzy się je z myślą o multiplayerowej rozgrywce, choć w wiele z nich można grać również w pojedynkę.

Powszechnie uważa się, że wydana w 2009 roku gra Borderlands to pierwszy looter shooter w historii. - 2020-09-30
Powszechnie uważa się, że wydana w 2009 roku gra Borderlands to pierwszy looter shooter w historii.

Loot w looter shooterach jest najczęściej dobierany losowo, a obejmuje między innymi coraz potężniejszy arsenał, elementy pancerza, walutę, surowce do craftingu lub cenne przedmioty przeznaczone na sprzedaż. Zdobywamy go podczas eksploracji świata gry, znajdujemy na truchłach pokonanych adwersarzy lub otrzymujemy w formie nagród za wykonywane zadania. Możliwość wykorzystania go w walce często jest determinowana przez klasę lub poziom postaci.

Uzależniający charakter zdobywania coraz lepszego wyposażenia zatrzymuje graczy przy looter shooterach na długie godziny, zachęcając ich do powtarzania określonych etapów w nadziei na zdobycie wymarzonej broni lub innego przedmiotu. Efekt ten jest potęgowany przez regularne aktualizacje, w których deweloperzy wprowadzają do swoich gier nową zawartość w postaci świeżych wyzwań i niedostępnego wcześniej lootu.

Wśród looter shooterów największą popularnością cieszą się serie Borderlands i Destiny.