Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 6 sierpnia 2019, 15:50

auto battler - co to jest?

Odmiana gier taktycznych, w których gracze toczą między sobą pojedynki jeden na jednego. Na tle innych gatunków produkcje typu auto battler wyróżnia fakt, że turowe starcia odbywają się w nich automatycznie – w ich trakcie gracz pełni jedynie rolę biernego obserwatora.

Przed rozpoczęciem potyczki wszyscy jej uczestnicy otrzymują wspólną pulę jednostek obdarzonych indywidualnymi statystykami i umiejętnościami. Ze względu na to, że pomiędzy nimi występują rozmaite zależności, na etapie komponowania swojego oddziału gracz musi wykazać się zmysłem taktycznym. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że ma na to określony czas i jednocześnie musi zdążyć z doborem jednostek przed swoim rywalem.

Same pojedynki są podzielone na rundy. Na początku każdej z nich gracze rozstawiają swoich podkomendnych po przeciwnych stronach planszy. Dalej rozgrywka toczy się bez ich udziału, a zwycięstwo przypada zawodnikowi, któremu jako pierwszemu uda się pokonać wszystkie jednostki należące do oponenta. Przegrana rundy wiąże się z utratą określonej liczby punktów zdrowia gracza – kiedy ów wskaźnik spadnie do zera, osoba ta ostatecznie odpada z rozgrywki. Zwycięzcą meczu jest natomiast zawodnik, który jako ostatni zdoła utrzymać się przy życiu.

Początek gatunkowi auto battler dał mod Auto Chess do gry Dota 2. - 2019-08-06
Początek gatunkowi auto battler dał mod Auto Chess do gry Dota 2.

Gatunek auto battler został zapoczątkowany w styczniu 2019 roku przez zatytułowaną Auto Chess modyfikację do gry Dota 2. Ta szybko zyskała na popularności, a niedługo później przeobraziła się w komercyjną produkcję. Następnie śladem jej twórców zaczęły podążać inne firmy, jak Valve Software, które udostępniło grę Dota Underlords, czy Riot Games ze swoim Teamfight Tactics.