Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 26 kwietnia 2018, 17:10

tank

W produkcjach, w których występuje wyraźny podział na klasy postaci (jak gry RPG, produkcje typu MMO czy nawet niektóre gry strategiczne oparte na mikrozarządzaniu), rolę tanków odgrywają bohaterowie, których zadaniem jest skoncentrowanie na sobie uwagi przeciwników, a tym samym ochrona pozostałych członków drużyny. W związku z tym tank musi dysponować możliwie największą liczbą punktów życia, a także pancerzem zdolnym w jak największym stopniu zmniejszyć zadawane mu obrażenia.

By tank mógł należycie wykonać swoje zadanie, często potrzebuje pomocy ze strony healerów lub bufferów, którzy leczą go i nakładają na niego efekty wzmacniające; zazwyczaj robi też użytek z akcji mających na celu sprowokowanie wrogów do ataku – o ile w niektórych wypadkach wystarczy, że zbliży się do nieprzyjaciół na niewielką odległość, często skuteczną metodą jest wykorzystywanie zaczepek czy wręcz zainicjowanie walki.

Shale z gry Dragon Age: Początek to doskonały przykład tego, jak powinien się prezentować urodzony tank. - 2018-04-26
Shale z gry Dragon Age: Początek to doskonały przykład tego, jak powinien się prezentować urodzony tank.

W rolę tanka zazwyczaj wcielają się przedstawiciele takich profesji, jak wojownik, barbarzyńca oraz paladyn. Przykładami tanków są: Brick z Borderlands, Minsc i Kagain z serii Baldur’s Gate czy Shale z Dragon Age: Początek.

Korzeni pojęcia „tank” należy się doszukiwać w produkcjach pokroju BatMUD, reprezentujących gatunek MUD (Multi-User Dungeons), które stanowiły protoplastę współczesnych MMORPG-ów.