Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 9 lutego 2018, 15:44

port (złącze)

Zobacz też: port (konwersja)

Termin, którym w informatyce określa się złącze w urządzeniu (komputerze, konsoli, smartfonie lub tablecie), służące do przewodowej komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi. Przy pomocy portów o określonym przeznaczeniu podłączane są wyświetlacze (telewizory, monitory), kontrolery i urządzenia wskazujące (klawiatura, mysz, pad), drukarki i skanery.

Poszczególne porty są projektowane w taki sposób, by można było je od siebie odróżnić już na pierwszy rzut oka (głównie poprzez zróżnicowany kształt). Choć na przestrzeni lat pojawiało się wiele standardów portów (od szeregowego, przez który dane przepływają w formie jednego ciągu bitów, przez port równoległy, pozwalający na przesył danych przy pomocy kilku przewodów jednocześnie, skończywszy na najbardziej uniwersalnym jak dotąd porcie USB), z czasem zaczęto dążyć do ograniczenia ich liczby.

Z brakiem określonego portu w urządzeniu można sobie poradzić, stosując specjalne przejściówki. Na zdjęciu – adapter pozwalający na podłączenie słuchawek przewodowych do urządzenia pozbawionego portu minijack. - 2018-02-09
Z brakiem określonego portu w urządzeniu można sobie poradzić, stosując specjalne przejściówki. Na zdjęciu – adapter pozwalający na podłączenie słuchawek przewodowych do urządzenia pozbawionego portu minijack.

W ostatnich latach coraz częściej rezygnuje się z określonych portów na rzecz bezprzewodowej komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi.