Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 15 grudnia 2017, 17:10

crunch

Termin oznaczający okres, w którym członkowie zespołu deweloperskiego zostają zmuszeni do pracy po kilkanaście godzin na dobę, często przez siedem dni w tygodniu. Najczęściej celem crunchu jest osiągnięcie tak zwanego kamienia milowego, czyli zamknięcie konkretnego etapu projektu przed przejściem do kolejnego lub jego finalizacja.

Zazwyczaj crunchuje się przed odesłaniem gry do tłoczni, jednak zjawisko jest obecne na przykład przed ważnymi wydarzeniami w branży gier wideo (np. targi E3), na które autorzy zamierzają dostarczyć grywalną wersję dzieła. Do crunchu zmuszani są także deweloperzy, którym nie udaje się wyrobić w terminie z implementacją kluczowych elementów opracowywanej gry, co zagraża jej dacie premiery. Wśród przyczyn crunchu można wymienić złe zarządzanie zasobami oraz rosnące wymagania wydawców, chcących widzieć w kolejnych tytułach coraz większą liczbę elementów bez zwiększania kosztów produkcji.

Wśród deweloperów, którzy przyznają się do wielomiesięcznego crunchowania, można znaleźć między innymi zespół Naughty Dog, autorów bestsellerowej serii Uncharted. - 2017-12-15
Wśród deweloperów, którzy przyznają się do wielomiesięcznego crunchowania, można znaleźć między innymi zespół Naughty Dog, autorów bestsellerowej serii Uncharted.

Pomimo że praktyka crunchu jest obecna również w mniejszych studiach deweloperskich, najczęściej słyszy się o nim w kontekście zespołów znajdujących się pod skrzydłami wielkich firm wydawniczych. Z tego też względu często jest przedmiotem rozmaitych afer dotyczących warunków pracy w branży gier wideo.

Jednym z pierwszych przypadków, w których uwaga mediów skupiła się na crunchu, był protest Erin Hoffman, narzeczonej pracownika Electronic Arts Leandera Hasty'ego. Kobieta napisała na swoim blogu, że polityka firmy zniszczyła jej życie, co rozpoczęło trwającą wiele miesięcy dyskusję. Ostatecznie w marcu 2005 roku wydawca poinformował swoich pracowników o planowanych premiach za pracę po godzinach. Wielu deweloperów twierdzi jednak, że rekompensata finansowa nie równoważy strat poniesionych w wyniku pracy w tak trudnych warunkach i twierdzi, że crunch przyczynił się do wypalenia zawodowego.

Do wielomiesięcznego crunchowania przyznali się między innymi pracownicy studia Naughty Dog (autorzy bestsellerowej serii Uncharted) oraz polskiego CD Projekt RED (którzy crunchowali zarówno w trakcie pracy nad grą Wiedźmin 3: Dziki Gon, jak i podczas produkcji Cyberpunka 2077; wybrani przyznali się nawet do tego, że w ich przypadku crunch ciągnął się przez trzy lata).