Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 30 października 2017, 15:29

cechy postaci

statystyki, atrybuty

Numeryczna reprezentacja wartości poszczególnych atrybutów psychofizycznych prowadzonej przez gracza postaci. Cechy postaci mogą decydować zarówno o powodzeniu akcji podejmowanych przez gracza, jak i o możliwości korzystania z określonych przedmiotów, broni lub pancerzy.

Cechy postaci pojawiają się najczęściej w grach RPG. Na zdjęciu ekran prezentujący atrybuty bohaterki gry Baldur’s Gate: Enhanced Edition. - 2017-10-30
Cechy postaci pojawiają się najczęściej w grach RPG. Na zdjęciu ekran prezentujący atrybuty bohaterki gry Baldur’s Gate: Enhanced Edition.

Do najczęściej wykorzystywanych cech postaci w grach wideo zaliczają się: siła, wytrzymałość, zręczność, inteligencja, magia oraz charyzma/szczęście. W większości pozycji wykorzystujących ten element mechaniki gracze mają możliwość nie tylko przydzielenia wybranej przez siebie liczby punktów do każdego z tych współczynników jeszcze przed rozpoczęciem przygody, lecz także ich rozwoju w toku rozgrywki, na przykład po awansie na kolejny poziom doświadczenia. Należy odnotować, że o ich bazowej wartości często decyduje również wybrana przez nas klasa postaci, a ich wartość mogą także zwiększać pozyskiwane w trakcie zabawy elementy ekwipunku.

Cechy postaci pierwotnie występowały niemal wyłącznie w grach RPG, aczkolwiek z czasem zaczęły przenikać do pozostałych gatunków, wraz z innymi elementami produkcji tego typu.