Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 7 sierpnia 2017, 15:03

dating sim

symulator randkowy

Odmiana symulatorów życia, w której zadaniem gracza jest odnalezienie drugiej połówki dla kontrolowanej przez siebie postaci. Zazwyczaj w otoczeniu głównych bohaterów tego typu produkcji znajduje się kilka potencjalnych partnerek lub partnerów – to, z którą z tych person uda się połączyć protagonistę lub protagonistkę, zależy wyłącznie od poczynań gracza.

Rozgrywka w symulatorach randkowych najczęściej czerpie garściami z produkcji typu visual novel, a niekiedy również gier RPG. Jej filarem są zatem rozmowy z wybranymi postaciami neutralnymi – często wyznacznikiem sukcesu w dążeniach do skradnięcia serca jednej z nich jest specjalny wskaźnik, którego napełnienie wymaga wyboru odpowiednich kwestii dialogowych. W wielu przypadkach ważne są również cechy osobowości, jakimi opisano poszczególne postacie i ich odpowiednie dopasowanie do indywidualnych przymiotów głównego bohatera. Niekiedy produkcje tego typu są też wzbogacane o cykl dnia i nocy, zgodnie z którym należy opracować harmonogram aktywności protagonisty.

Gry z serii Dream Club to jedne z najpopularniejszych symulatorów randkowych. - 2017-08-07
Gry z serii Dream Club to jedne z najpopularniejszych symulatorów randkowych.

Podczas gdy zabawa w wielu dating simach kończy się w momencie, w którym bohater lub bohaterka wyląduje w łóżku z konkretną postacią lub nawet ją poślubi, inne koncentrują się na przedstawieniu pozostałych aspektów życia w związku oraz na zaprezentowaniu rozmaitych interakcji zachodzących pomiędzy poszczególnymi postaciami – wspólnego życia, wychodzenia na randki itd. Zabawę często wzbogacają także minigry towarzyszące zazwyczaj pobocznym aktywnościom. Z uwagi na fakt, że gracz może skoncentrować się na rozkochaniu w głównym bohaterze więcej niż jednej postaci, pozycje tego typu zazwyczaj cechują się wysokim replayability.

Elementy symulatorów randkowych stosunkowo często przenikają do innych gatunków – można się ich doszukać zarówno w przygodówkach (Catherine), jRPG-ach (seria Star Ocean) czy zachodnich grach RPG (cykle Mass Effect i Dragon Age).