Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 12 lipca 2017, 17:39

Quick Time Event

QTE

Minigra zrealizowana w formie interaktywnej sekwencji, podczas której gracz nie ma bezpośredniej kontroli nad ruchem ani działaniami postaci i musi naciskać konkretne przyciski w ściśle określonym czasie, by wykonywana przez nią czynność zakończyła się powodzeniem. Przegrana może się wiązać z koniecznością rozpoczęcia całego procesu od nowa – istnieją jednak produkcje, w których w przypadku niepowodzenia akcja toczy się dalej, lecz fabuła przybiera nieco inny obrót. QTE stanowią więc swoisty pomost między klasyczną rozgrywką a interkatywnym filmem, gdzie rezygnuje się z większości mechanik by ukazać starannie wyreżyserowaną, spektakularną scenę.

W grach z serii God of War przy pomocy Quick Time Events prezentowane są najbardziej widowiskowe sceny walki. - 2017-07-12
W grach z serii God of War przy pomocy Quick Time Events prezentowane są najbardziej widowiskowe sceny walki.

Podczas gdy niektóre QTE wymagają wciśnięcia tylko jednego przycisku, inne mogą opierać się na ich kombinacji. Swoistą wariacją na temat Quick Time Events są sceny dialogowe, podczas których gracz ma niewielką ilość czasu na wybór kwestii lub podjęcie ważnej decyzji.

Pierwsze produkcje, w których pojawiły się Quick Time Events, to gry FMV z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Z czasem owe minigry zaczęły przenikać do innych gatunków – są one obecne zarówno w grach akcji, jak i w FPS-ach, przygodówkach i platformówkach; minigry tego typu pojawiają się również w niektórych grach wyścigowych.

Gry z serii Shenmue spopularyzowały Quick Time Events w grach wideo. - 2017-07-12
Gry z serii Shenmue spopularyzowały Quick Time Events w grach wideo.

Rozwinięciem skrótu QTE początkowo było Quick Timer Event – autorem tego pojecią był Yu Suzuki, który ukuł go na potrzeby minigier zaimplementowanych w pozycjach z serii Shenmue.