Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

demo

wersja demonstracyjna

W grach wideo jest to darmowa, mocno zubożona wersja gry, która ma zachęcić graczy do zakupu pełnego produktu. Dema wydawane są zwykle krótko przed lub tuż po premierze danego tytułu i często stanowią element kampanii informacyjno-marketingowej.

Zwyczajowo wersje demonstracyjne ograniczają się do fragmentu (np. poziom, pojedyncza misja) pełnej gry, ukazując przy tym podstawowe założenia mechaniki rozgrywki i największe atuty. Czasami twórcy decydują się umieścić w demie elementy nieobecne w finalnym dziele (np. dodatkowy scenariusz lub mapę). Mogą one stanowić wówczas rodzaj wprowadzenia do świata gry albo samouczka pozwalającego zaznajomić się z systemem sterowania. Zdarza się również, że ukończenie wersji demonstracyjnej nagradzane jest możliwością zaimportowania postaci albo specjalnymi przedmiotami.

Ukończenie dema Dragon Age II (2011) pozwala graczom odblokować specjalną broń w pełnej wersji gry. - 2016-08-09
Ukończenie dema Dragon Age II (2011) pozwala graczom odblokować specjalną broń w pełnej wersji gry.

Dawniej dema często rozprowadzane były w formie bonusowych plików umieszczanych na płytach z pełnymi wersjami innych gier. Wraz z rozwojem Internetu miejsce tej praktyki zajęło publikowanie plików z wersją demonstracyjną na oficjalnej stronie danej produkcji lub udostępnianie ich za pośrednictwem platform dystrybucji elektronicznej (np. Steam, PlayStation Network, Xbox Live).