Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 18 maja 2017, 16:41

city builder

Rodzaj gier strategicznych, w których gracze wcielają się w zarządców wirtualnych miast lub osad. Akcja w tego typu produkcjach najczęściej jest prezentowana w widoku izometrycznym, a stawiane przed graczami zadania obejmują nie tylko planowanie zabudowy, lecz także dbanie o potrzeby mieszkańców, ustalanie wysokości podatków, odpowiedni balans wydatków i przychodów itd. Umiejętnie zarządzane miasto podlega nieustannemu rozwojowi, by z czasem przekształcić się w dobrze prosperującą metropolię. Warto nadmienić, że stworzenie sprawnej ekonomii jest w produkcjach z gatunku city builder celem samym w sobie, w przeciwieństwie do innych gier strategicznych, w których stanowi jedynie preludium do zwerbowania armii i rozpoczęcia wojny.

Wydane w 2003 roku SimCity 4 jest uważane przez wielu graczy za najlepszą odsłonę cyklu. - 2017-05-18
Wydane w 2003 roku SimCity 4 jest uważane przez wielu graczy za najlepszą odsłonę cyklu.

Podwaliny pod gatunek położyła gra Utopia, wydana w 1982 roku na konsolę Intellivision. Opisany powyżej schemat rozgrywki został wypracowany na przestrzeni kolejnych lat, a ważną rolę w jego kreacji odegrały takie pozycje, jak seria SimCity, cykl Cezar oraz marka Anno. Pomimo że przez wiele lat domeną gier tego typu były komputery osobiste, z czasem city buildery pojawiły się również na konsolach, by ostatecznie zadebiutować także na urządzeniach mobilnych. Na tych ostatnich, gry tego typu doczekały się licznych uproszczeń względem swoich odpowiedników z platform stacjonarnych, a także zmian i usprawnień, które wynikały z konieczności dostosowania ich do specyfiki modelu dystrybucji free-to-play.

Akcja gier typu city builder może rozgrywać się w różnych miejscach i epokach. Cezar III zabiera graczy w podróż do starożytnego Rzymu. - 2017-05-18
Akcja gier typu city builder może rozgrywać się w różnych miejscach i epokach. Cezar III zabiera graczy w podróż do starożytnego Rzymu.

W wielu produkcjach elementy city builderów często mieszają się z cechami charakterystycznymi dla innych gatunków – mowa na przykład o RTS-ach (jak ma to miejsce w cyklu Twierdza) i grach survivalowych (jak choćby w Aven Colony czy Life is Feudal: Forest Village).

Patrz: strategia ekonomiczna