Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 1 grudnia 2016, 16:23

twin-stick shooter

Odmiana gier akcji, w których kamera zawieszona jest nad głową bohatera (perspektywa top-down). W produkcjach tego typu kontrolowana przez gracza postać może poruszać się we wszystkich kierunkach i strzelać w pełnym zakresie obrotu. Zazwyczaj tytuły reprezentujące ten gatunek wykorzystują wyposażonego w dwie gałki analogowe pada – jedna z nich służy do sterowania postacią, podczas gdy druga do celowania i prowadzenia ostrzału.

Rozgrywka w twin-stick shooterach opiera się przede wszystkim na przemierzaniu lokacji i eliminacji przeciwników – najczęściej gracz otrzymuje do dyspozycji rozbudowany arsenał, a także zestaw specjalnych umiejętności, pozwalających niekiedy odmienić losy starcia.

Halo: Spartan Strike jest przykładem klasycznego twin-stick shootera. - 2016-12-01
Halo: Spartan Strike jest przykładem klasycznego twin-stick shootera.

Za pierwszego twin-stick shootera w historii powszechnie uważa się Gun Fight z 1975 roku, jednak gatunek spopularyzował wydany dziewięć lat później Robotron 2084. Na przestrzeni lat gatunek podlegał nieustannej ewolucji, a obecnie twin-stick shootery są wzbogacane o elementy rodem z innych gatunków, takich jak choćby cRPG (pozyskiwanie nowego ekwipunku i rozwoju bohatera; przykładem może być wydane w 2016 roku Alienation), czy przygodówki (rozwiązywanie zagadek środowiskowych, niczym w Lara Croft and the Temple of Osiris).