Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 18 marca 2013, 16:32

kontroler ruchowy

Urządzenie elektroniczne przeznaczone do sterowania w grach wideo. Obsługa kontrolera ruchowego wymaga od gracza aktywności fizycznej daleko wykraczającej poza przyciskanie klawiszy standardowego gamepada.

Kontrolery ruchowe różnią się budową i sposobem użytkowania. W dużym uproszczeniu można je podzielić na urządzenia przeznaczone do trzymania w rękach (np. Wii Remote, GamePad) oraz obsługiwane za pomocą gestów (np. Kinect). W pierwszym przypadku mechanizm działania opiera się na zastosowaniu czujników mierzących np. wychylenie oraz akcelerację. W drugim, podstawowym komponentem jest specjalna kamerka 3D, której oprogramowanie w czasie rzeczywistym interpretuje ruchy gracza w przestrzeni.

Kontrolery ruchowe bywają wykorzystywane przede wszystkim w grach zręcznościowych, towarzyskich, logicznych, sportowych i treningach osobistych. W wielu przypadkach oferują one także dodatkowe funkcje, jak chociażby możliwość sterowania multimediami zapisanymi na twardym dysku komputera lub konsoli.