Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 18 marca 2013, 12:26

funkcje społecznościowe

Zestaw narzędzi służących do interakcji i komunikacji pomiędzy użytkownikami oprogramowania. W grach wideo funkcje społecznościowe charakterystyczne są dla produkcji z sieciowym trybem rozgrywki wieloosobowej, gdzie pozwalają m.in. zapraszać znajomych do wspólnej zabawy, porównywać własne osiągnięcia z innymi graczami, korespondować i prowadzić konwersacje na żywo.

Funkcje społecznościowe stanowią nieodłączny element gier typu MMO, w których kontakt z innymi uczestnikami zabawy odgrywa kluczową rolę. W tym przypadku wbudowane mechanizmy najczęściej obejmują system prywatnych wiadomości, komunikację za pośrednictwem kanałów czatu, możliwość organizowania się w drużyny i klany, tworzenie list znajomych, wyszukiwanie rywali do pojedynków PvP, opcje handlu i wymiany wirtualnych przedmiotów pomiędzy graczami itp.

Z uwagi na popularność funkcji społecznościowych, coraz częściej stosowane bywają one również w grach ukierunkowanych na zabawę w trybie jednoosobowym, stanowiąc namiastkę multiplayera.

Przykładem wykorzystania funkcji społecznościowych w grach wideo jest system Autolog stosowany w nowszych odsłonach serii Need for Speed. - 2013-03-18
Przykładem wykorzystania funkcji społecznościowych w grach wideo jest system Autolog stosowany w nowszych odsłonach serii Need for Speed.