Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 15 marca 2013, 12:43

cosplay

cosplayer

Skrót od angielskich słów „costume play”. Cosplay jest formą łączącą elementy zabawy w odgrywanie ról oraz artystycznej prezentacji, podczas której uczestnicy przebierają się w kostiumy popularnych bohaterów gier wideo, komiksów, filmów bądź książek.

Cosplay cieszy się szczególną popularnością w Japonii, gdzie funkcjonuje silna tradycja kulturowa związana z przebieraniem się za fikcyjne postaci. Coraz częściej jednak cosplayerzy pojawiają się na wydarzeniach związanych z grami wideo, komiksami i filmami w Stanach Zjednoczonych, Europie oraz innych zakątkach świata.

Modelka Giorgia Vecchini w kostiumie bohaterki gry BlazBlue. - 2013-03-15
Modelka Giorgia Vecchini w kostiumie bohaterki gry BlazBlue.

Istotą zabawy jest możliwie maksymalne upodobnienie się do odgrywanej postaci. Stąd duża waga, jaką cosplayerzy przywiązują do szczegółów kostiumu (który powinien być przygotowany własnoręcznie), ale także sposobu poruszania się, a nawet mówienia. W trakcie oficjalnych konkursów cosplay uczestnicy mają zwykle od 1 do 5 minut, by zaprezentować się przed jurorami i publicznością.