Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

bullet hell shooter

Odmiana gier typu shoot'em up, w których ekran jest niemal w całości pokryty nawałnicą trudnych do ominięcia, wystrzeliwanych przez przeciwników pocisków, laserów i innych zagrożeń.

Podobnie jak ma to miejsce w klasycznych shmupach, rozgrywka w bullet hell shooterach koncentruje się na eliminacji możliwie jak największej liczby adwersarzy przy jednoczesnym unikaniu wrogiego ostrzału i rozmaitych przeszkód. Oprócz standardowych przeciwników, na drodze gracza stają również wszelkiej maści bossowie, w starciach z którymi konieczne jest nie tylko wypracowanie odpowiedniej taktyki działania, lecz także posiadanie odpowiednio potężnego arsenału. Walkę ułatwiają pozyskiwane w toku rozgrywki wspomagacze (power-upy) – przykładowo, mogą one zwiększać siłę ognia, bądź wytrzymałość prowadzonej przez gracza jednostki (pojazdu, robota, rzadziej spersonalizowanego bohatera).

Wydane w 2016 roku Furi jest przykładem nowoczesnej gry typu bullet hell shooter. - 2016-12-01
Wydane w 2016 roku Furi jest przykładem nowoczesnej gry typu bullet hell shooter.

Korzeni bullet hell shooterów należy doszukiwać się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku – na przestrzeni lat założenia gatunku podlegały nieustannej ewolucji, a klasyczna mechanika doczekała się urozmaiceń w postaci elementów zapożyczonych z innych typów gier.