Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

cheat

kod do gry

W grach wideo jest to sposób na obejście ograniczeń wprowadzonych przez twórców. Zazwyczaj cheat ma formę słowa, wyrażenia, bądź ciągu znaków, których wpisanie (np. za pośrednictwem specjalnej konsoli) przed rozpoczęciem zabawy lub w jej trakcie znacznie ułatwia rozgrywkę. W przypadku gier konsolowych cheaty można odblokować, wciskając w odpowiedniej kolejności przyciski kontrolera. Dzięki kodom gracze mogą stać się np. nieśmiertelni, niewidzialni, zabójczo skuteczni w walce albo niezwykle majętni.

W większości przypadków cheaty implementowane są do gier z myślą o betatesterach i zagorzałych fanach. Często jednak korzystają z nich także gracze, którzy nie potrafią poradzić sobie na którymś z etapów, bądź wolą „pójść na skróty”.

Przykład menu, poprzez które wprowadzić można kody do gry Astro Boy: The Video Game (2009). - 2016-08-05
Przykład menu, poprzez które wprowadzić można kody do gry Astro Boy: The Video Game (2009).

O ile używanie cheatów w trybie single player może co najwyżej popsuć graczowi przyjemność, o tyle w rozgrywkach multiplayer jest to na ogół surowo zabronione. Osoby przyłapane na stosowaniu niedozwolonych kodów muszą liczyć się z sankcjami ze strony administratorów gry, w tym np. zbanowaniem konta.