Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

śmierć postaci

Utrata życia przez bohatera gry wideo. Śmierć postaci może mieć charakter czasowy (np. bohater zostaje cofnięty do początku danego etapu gry lub po upływie określonego czasu powraca do życia w pobliżu miejsca zgonu) bądź permanentny. W drugim przypadku najczęściej oznacza to koniec rozgrywki.

W klasycznych zręcznościówkach gracz dysponuje określoną liczbą żyć bohatera, którego poczynaniami kieruje. Jeśli postać umrze (np. zostanie zabita przez przeciwników) gracz traci jedno życie, po czym może na nowo podjąć próbę ukończenia poziomu.

W wielu grach MMORPG, jak Warhammer Online: Age of Reckoning (2008) bohater może zostać przywrócony do życia np. przez któregoś z członków drużyny. - 2012-12-17
W wielu grach MMORPG, jak Warhammer Online: Age of Reckoning (2008) bohater może zostać przywrócony do życia np. przez któregoś z członków drużyny.

W grach, w których postać gracza ma tylko jedno życie, najczęściej można dokonać zapisu stanu rozgrywki. W przypadku śmierci bohatera pozwala to wczytać wcześniejszy stan rozgrywki i ponowić próbę.