Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

polygon

wielościan

Dwuwymiarowa figura geometryczna stanowiąca zamkniętą całość, wyznaczoną przez linię prostą łamaną, przebiegającą przez co najmniej trzy punkty. W tym rozumieniu najprostszym rodzajem wielokąta (z ang. polygon) jest trójkąt.

W grafice 3D polygony wykorzystywane są do tworzenia trójwymiarowych modeli obiektów i postaci. W trakcie procesu modelowania wyznacza się punkty w trójwymiarowej przestrzeni, które następnie łączy się odcinkami, tworząc w ten sposób siatkę. Zwiększenie liczby wielokątów (najczęściej trójkątów i czworokątów) pozwala uzyskać wrażenie większej gładkości powierzchni.

Przykład tworzenia modelu o niewielkiej liczbie wielokątów (low poly, z prawej) z o wiele bardziej szczegółowego (high poly, z lewej) na potrzeby gry Path of Exile (2013). - 2016-10-26
Przykład tworzenia modelu o niewielkiej liczbie wielokątów (low poly, z prawej) z o wiele bardziej szczegółowego (high poly, z lewej) na potrzeby gry Path of Exile (2013).