Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

intro

introdukcja; opening

Filmik wprowadzający do świata gry, wyświetlany zwykle po rozpoczęciu kampanii lub bezpośrednio po pierwszym uruchomieniu gry. Intro zazwyczaj przedstawia krótką historię rozgrywającą się przed zawiązaniem fabuły i ma za zadanie wprowadzić gracza w klimat i konwencję gatunku, zapoznać go z realiami świata (w tym głównymi bohaterami) oraz zachęcić do grania.

Sposób wykonania introdukcji może być różny. Najczęściej jest to animacja komputerowa renderowana w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu silnika graficznego, bądź nagrana wcześniej przez twórców gry w postaci klipu wideo. Inną formą intra może być materiał filmowy zrealizowany z udziałem prawdziwych aktorów.

Przeciwieństwem intra jest outro, czyli klip wyświetlany po pomyślnym ukończeniu kampanii, zawierający najczęściej informacje o dalszych losach bohatera(ów) gry.

Szczególną formą intra jest opening, czyli film animowany występujący na początku japońskich gier wideo, zwykle z gatunku jRPG. W odróżnieniu od tradycyjnego intra, opening zazwyczaj nie ma zwartej konstrukcji narracyjnej, zamiast tego koncentrując się na zaprezentowaniu bohaterów i ogólnego tonu gry – pod względem formalnym blisko mu do teledysku oraz czołówki serialu telewizyjnego czy anime (skąd zresztą się wywodzi).