futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Źródło fot. Pexels
i
Technologie 5 października 2022, 14:45

Phubbing - słowo, którego nie znasz niszczy ci życie

Smartfony na dobre przykleiły nam się do rąk i raczej już od tego nie uciekniemy. Powstaje jednak pytanie, czy nie jesteśmy tak zajęci rozmowami w sieci, że zapominamy o tych, którzy są tuż obok. Ma to nawet swoją nazwę: phubbing.

Spis treści

Phubbing czyli sztuka konwersacji XXI wieku

Phubbing jest zaledwie jednym z wielu zjawisk, któremu przyglądają się naukowcy z wielu dziedzin, przede wszystkim zaś psychologii. W jakich sytuacjach, jak często i dlaczego sięgamy po smartfon? Czy robimy to świadomie? I przede wszystkim – jakie konsekwencje to ma zarówno dla nas, jak i dla naszego otoczenia?

Dobrym punktem wyjścia dla naukowej prasówki jest artykuł autorstwa naukowców z teksańskiego Baylor University. James A. Roberts i Meredith E. David opublikowali w 2015 roku artykuł w czasopiśmie naukowym Computers in Human Behavior, w którym stawiają mocną tezę, że życie stało się co najwyżej rozpraszaczem odwracającym naszą uwagę od smartfonów. To, co wokół nas stało się drugorzędne, ustępując znacznie atrakcyjniejszym treściom na ekranie telefonu. Nie pozostało to oczywiście bez wpływu na nasze relacje, zwłaszcza te romantyczne. Jak słusznie zauważają, nie brak w tym ironii:

To ironiczne, że telefony komórkowe, pierwotnie zaprojektowane jako narzędzia komunikacji, mogą faktycznie utrudniać, a nie sprzyjać satysfakcjonującym relacjom między partnerami.

Wyjścia do pubu czy klubu są coraz mniej offline, 2022, phubbingowane. Źródło: DALL-E. - Z nosem w telefonie - czy tak muszą wyglądać spotkania? - dokument - 2022-10-03
Wyjścia do pubu czy klubu są coraz mniej offline, 2022, phubbingowane. Źródło: DALL-E.

Co do tego, że phubbing ma niekorzystny wpływ nie tylko na nasze relacje z innymi, ale i na nasze samopoczucie nie mają wątpliwości naukowcy z polsko-ukraińskiego zespołu, który opublikował swoje badania w Psychiatric Quarterly. Wskazali, że uzależenienie od telefonu komórkowego i phubbing mogą prowadzić do depresji. Z kolei zakrojone na szeroką skalę badanie w 20 krajach opublikowane w 2021 roku we Frontiers in Psychology wskazuje na uniwersalną zależność: im bardziej jesteśmy uzależnieni od smartfonów w codziennym życiu i im bardziej przez to zaburzona jest komunikacja z innymi ludźmi, tym bardziej jesteśmy zestresowani.

Zostało jeszcze 41% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej

8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło
8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło

Z niepowodzeń też można wyciągnąć wnioski i się czegoś nauczyć. Doskonale wiedzą to producenci smartfonów. Nietrafionych pomysłów na rozwój tych urządzeń nie brakowało. Poznajcie największe faile.

Uzależnienie od gier. Kiedy interaktywna rozrywka przestaje być rozrywką
Uzależnienie od gier. Kiedy interaktywna rozrywka przestaje być rozrywką

W obliczu przedłużającej się izolacji, która dla wielu z nas stała się pretekstem do hurtowego nadrabiania growych zaległości, warto pamiętać, że gry – tak samo jak wiele przyjemności – potrafią uzależnić, i że nie jest to nałóg pozbawiony konsekwencji.

Czy wszystko musi być smart? Oto najdziwniejsze akcesoria na rynku
Czy wszystko musi być smart? Oto najdziwniejsze akcesoria na rynku

Jakie są granice zdrowego rozsądku i gadżeciarstwa? Czy twórcy elektronicznych zabawek tworzą sztuczne potrzeby i na siłę wypełniają nisze rynkowe? Warto przyjrzeć się kilku bardziej zakręconym urządzeniom, które pozwolą odpowiedzieć na te pytania.