Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 18 listopada 2013, 15:00

autor: Damian Pawlikowski

Gry, nostalgia i kasety VHS - kultowe filmy z wypożyczalni wskrzeszone po latach

Niektóre marki filmowe dojone są jak mleczne krowy. Inne, mimo ogromnej popularności w latach 80. i 90., dopiero po latach doczekały się adaptacji w świecie gier.

Spis treści

Back to the Future (2010)

Zanim Żywe trupy powstały z grobów, a Fabletown zalała seria tajemniczych morderstw, studio Telltale Games postanowiło sięgnąć po dwie kultowe marki – Park Jurajski oraz Powrót do przyszłości – i przypomnieć młodszym graczom, za co ich starsze rodzeństwo i rodzice tak bardzo kochają kino z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Obie produkcje okazały się stosunkowo proste do okiełznania (przedsmak najnowszych dzieł studia), choć już jakością wykonania znacznie się od siebie różniły. Jurassic Park raził nijakością, natomiast grywalny sequel kultowej trylogii Zemeckisa absolutnie dawał radę, m.in. dzięki typowym dla filmów z serii nagłym zwrotom akcji, zwariowanym postaciom oraz sympatycznemu humorowi. Pieczę nad fabułą pięcioodcinkowego interaktywnego serialu sprawował scenarzysta pierwowzoru, Bob Gale, zaś w rolę szalonego naukowca, Emmetta Browna, ponownie wcielił się Christopher Lloyd. Z racji, że odtwórca roli Marty’ego, Michael J. Fox, cierpi na zaawansowanego parkinsona, nastoletniego podróżnika w czasie zagrał... fan sagi, który – manipulując głosem – perfekcyjnie naśladuje głównego bohatera Powrotu do przyszłości. Klimat dzieła Telltale idealnie odzwierciedla charakter filmowego oryginału, zatem o zbezczeszczeniu materiału źródłowego nie może być mowy. Zapinajcie więc pasy i gotujcie się na przygodę. Tam gdzie się wybieramy, nie potrzeba dróg! Przyda się za to jakiś kontroler...

Najgorsze filmy, które obejrzysz z przyjemnością - tak złe, że aż dobre
Najgorsze filmy, które obejrzysz z przyjemnością - tak złe, że aż dobre

Słabe aktorstwo, katastrofalne efekty, beznadziejny scenariusz i zero talentu w rękach reżysera. W historii kinematografii powstało naprawdę dużo złych filmów. Ale dobrze wiemy, że są wśród nich filmy tak złe, że aż dobre. Oto 9 z nich.