futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 15 grudnia 2023, 20:28

autor: Remigiusz Różański

Znany dziennikarz twierdzi, że PS5 Pro rzeczywiście powstaje. Konsola ma trafić na rynek w przyszłym roku

Jeżeli wasze PS5 zdążyło wam zbrzydnąć, to mamy dla Was dobrą wiadomość. Jeff Grubb twierdzi, że w przyszłym roku na sklepowe półki trafi wersja Pro.

Źródło fot. Sony
i

PlayStation 5 trafiło na rynek zaledwie trzy lata temu. Dla wielu graczy i graczek konsola Sony wciąż jest świeżynką. Możliwe, że zanim zdążą wbić pierwszą „platynę”, na rynek trafi kolejne dziecko giganta z Tokio. Według pogłosek w przyszłym roku premierę będzie miało PlayStation 5 Pro.

Na subreddicie r/GamingLeaksAndRumours użytkownik Fidler_2K przytoczył słowa Jeffa Grubba. Zdaniem dziennikarza, scenarzysty i wieloletniego projektanta gier PS5 Pro najprawdopodobniej ujrzy światło dzienne we wrześniu 2024 roku.

Na ten moment niewiele wiemy o specyfikacji konsoli. Ponoć tokijski producent rozważał wiele różnych opcji. Niedawno internet obiegły plotki, zgodnie z którymi Sony miałoby wykorzystać procesor AMD o architekturze Zen2 i częstotliwości taktowania 4,4 GHz. Nowością byłoby GPU oparte na technologii RDNA 3. Zgodnie z pogłoskami konsola będzie mogła pochwalić się mocą obliczeniową na poziomie 15 Tflopsów.

Sony może sporo namieszać w świecie gamingu, gdyż zdaniem Grubba w PS5 Pro zaimplementowano rozwiązania podobne do DLSS.

Najważniejszą funkcją nowego systemu będzie obsługa opatentowanego przez Sony rozwiązania, przypominającego DLSS. Zastosowali oni własną technologię uczenia maszynowego, która zwiększy jakość obrazu, zapewniając naprawdę wysoką rozdzielczość i równie dużą liczbę fps. Na dodatek użyli do tego własnego sprzętu.

Słowa Grubba nie wydają się wyssane z palca. Od dawna mówi się o tym, że Sony w pocie czoła pracuje nad innowacjami, które pozwolą mu zdominować rynek konsol. Japoński producent szczególnie zainteresowany jest rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji oraz technologii Ray Tracingu i Path Tracingu. Kto wie, być może PS5 Pro jest pierwszym krokiem na drodze do implementacji systemu przypominającego DLSS 3.5 w PS6.

PlayStation 5 Pro ma kosztować około 600$ (ok. 2400 zł bez VAT). Ile w słowach Grubba jest prawdy, dowiemy się już wkrótce.