futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 26 września 2023, 15:36

autor: Marek Pluta

Zła wiadomość: jeśli masz którykolwiek z tych sześciu telefonów Xiaomi, będziesz musiał pożegnać się z ich aktualizacjami po MIUI 15

Nadchodząca premiera MIUI 15, to zła wiadomość dla posiadaczy niektórych modeli smartfonów Xiaomi. Chiński koncern potwierdził, że przestanie wkrótce rozwijać oprogramowanie do sześciu starszych urządzeń.

Źródło fot. Xiaomi
i

Smartfony są stosunkowo krótko wspierane przez producentów i szybko nadchodzi moment, że producent kończy wsparcie. Jak donosi serwis Mundo Xiaomi, już niebawem czeka to sześć kolejnych smartfonów firmy Xiaomi, które po premierze MIUI 15 nie będą już usprawniane.

MIUI 15 ostatnią aktualizacją dla sześciu modeli

Oczywiście nie oznacza to, że wymienione poniżej telefony definitywnie utracą wsparcie producenta i staną się podatne na cyberataki. Należy tu bowiem wyjaśnić, że nadal mogą liczyć na poprawki bezpieczeństwa, natomiast nie będą już dla nich opracowywane żadne nowe funkcje, projektowane przez inżynierów Xiaomi. Oznacza to, że MIUI 15 bazujące na Androidzie 14, stanie się w ich przypadku ostatnią dużą aktualizacją systemową i na kolejne nie mogą już liczyć.

  • Xiaomi Mi 11 Ultra
  • Xiaomi Mi 11 Pro
  • Xiaomi Mi 11
  • Redmi K40S
  • Redmi Note 11T Pro
  • Redmi Note 11T Pro+

Dodam, że pierwsze trzy modele pojawiły się w sprzedaży w 2020 i 2021 roku z fabrycznie zainstalowanym Androidem 11. Natomiast pozostałe zadebiutowały wiosną zeszłego roku i były dostępne z systemem Android 12.

Użytkownicy wspomnianych smartfonów powinni pamiętać, że jest to pierwszy etap procesu odsyłania sprzętu na emeryturę. Za jakiś czas producent ogłosi również koniec dystrybucji poprawek bezpieczeństwa, a wówczas będziemy musieli podjąć decyzję o wymianie telefonów na nowszy model. Brak łatek oznacza bowiem, że sprzęt stanie się bardziej podatny na ataki hakerów, więc nie będzie już należycie chronił zapisanych w nim danych, w tym także haseł oraz dostępu do cyfrowych portfeli.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od dawna związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier, a także nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Nie stroni również od gier komputerowych, zaś do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

więcej