Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 9 października 2014, 09:45

Zaginiona dziewczyna, Bogowie - weekendowe premiery filmowe

Od jutra w polskich kinach starcie mocnych zawodników - nagrodzeni w Gdyni Bogowie z Tomaszem Kotem zmierzą się z nowym filmem Davida Finchera, dreszczowcem Zaginiona dziewczyna. Zapraszam!

Zaginiona dziewczyna

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Każdy nowy film Davida Finchera to w pewnych kręgach duże wydarzenie. Od autora Siedem, Podziemnego kręgu i Dziewczyny z tatuażem wymaga się sporo, szczególnie w przypadku ponownego atakowania tematyki dreszczowca. Miło mi więc napisać od razu, że Zaginiona dziewczyna spełniła nadzieje recenzentów, bo oceny tak w kraju, jak i za granicami, są w zasadzie tylko pozytywne. Ekranizacja książki Gillian Flynn (autorka sama napisała scenariusz) opowiada o tragedii, jaka dotknęła rodzinę Dunne'ów. Amy Dunne, żona granego przez Bena Afflecka Nicka, znika w tajemniczych okolicznościach, a głównym podejrzanym w sprawie staje się mąż. Film w sprawny sposób rozmontowuje fasadę udanego małżeństwa, stanowi udany komentarz na temat współczesnego amerykańskiego społeczeństwa i - co najważniejsze - generuje dreszcze i zaciekawia do samego końca. Obym się nie zawiódł.

  1. Tytuł oryginalny: Gone Girl
  2. Reżyseria: David Fincher
  3. Grają: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris

Bogowie

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Wielki sukces na festiwalu w Gdyni – nagrody dla najlepszego filmu, scenariusza i głównej roli męskiej powędrowały właśnie do ludzi odpowiedzialnych za Bogów. Oto oparta na faktach historia pierwszego udanego przeszczepu serca, którego w listopadzie 1985 roku dokonał profesor Zbigniew Religa. Reżyser filmu chwalony jest za wzorowe przeniesienie gatunkowych samograjów (a medyczny dramat to wdzięczny rodzaj kina do wywoływania wrażenia na widzu) do polskich realiów sprzed niemal 30 lat. Bogowie podobno w równej mierze ekscytują, jak i bawią czy wzruszają, czego zasługą jest brawurowa rola Tomasza Kota i dobrze napisany scenariusz. Wszystko to nie powinno dziwić, gdy spojrzymy na produkcję, którą Palkowski debiutował na dużym ekranie – Rezerwat pokazał, na co stać tego twórcę i teraz wypada bacznie obserwować jego dalsze kroki.

  1. Reżyseria: Łukasz Palkowski
  2. Grają: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

  1. Pudłaki (animacja o chłopcu wychowywanym przez pudełkowe trolle, który będzie musiał ocalić ich świat przed potężnym wrogiem),
  2. Rozważnie i romantycznie (belgijski komediodramat o miłosnych i nie tylko problemach grupki ludzi),
  3. La Strada (słynny film Federico Felliniego wraca na ekrany).

Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.

Filip Grabski

Filip Grabski

Istnieje od 1984 roku, a 10 lat później z pełną świadomością zaczął użytkować pecety. Zostało mu to do dzisiaj, ale w międzyczasie nauczył się łączyć przyjemne z pożytecznym (tak, na komputerach można nie tylko grać!). Z GOL-em współpracuje od marca 2008 roku - zaczynał od newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji pompował treści dla Gameplaya. Obecnie przede wszystkim tworzy grafiki widoczne na głównej stronie serwisu (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury - zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej