Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 19 czerwca 2013, 18:39

autor: Hed

Xbox One i gry na konsolę zadziałają tylko w kraju, do którego zostaną przypisane – informuje jeden ze sklepów [Aktualizacja]

Na konsoli Xbox One nie uruchomimy gier kupionych zagranicą – wynika z wiadomości rozsyłanej przez jeden z rodzimych sklepów internetowych. Informuje on, że konsola „będzie przeznaczona do użytku tylko w kraju, do którego została przypisana”.

 

Xbox One i gry na niego przypisane do kraju? - Xbox One i gry na konsolę zadziałają tylko w kraju, do którego zostaną przypisane – informuje jeden ze sklepów - wiadomość - 2013-06-19
Xbox One i gry na niego przypisane do kraju?

Aktualizacja: Wygląda na to, że handlowcy sklepu muve.pl nieco pośpieszyli się ze swoimi informacjami, ponieważ Microsoft oficjalnie ogłosił, że zmienia swoją politykę dotyczącą konsoli Xbox One. Firma rezygnuje z przymusu łączenia z internetem co dobę, zamierza umożliwić normalny obrót używanymi grami, a także nie wprowadzać restrykcyjnej regionalizacji. Połączenie z siecią będzie konieczne tylko jeden raz, przy pierwszym uruchomieniu konsoli.

Xbox One i gry skierowane na tę konsolę będą przypisane do konkretnego kraju, więc zadziałają tylko w jego obrębie. Taki wniosek można wysnuć z wiadomości rozsyłanej do klientów przez sklep muve.pl, w której czytamy, że platforma „będzie przeznaczona do użytku tylko w kraju, do którego została przypisana przez producenta/wydawcę”. „Niemożliwe ma być uruchamianie np. gier kupionych w Polsce na konsoli pochodzącej z innego kraju” – informuje sklep.

Zaznaczamy, że Microsoft jeszcze nie odniósł się do tych doniesień, więc należy traktować je jako wyznaczniki oferowane przez jednego z dostawców. Jeśli jednak ograniczenia Xbox One są tak poważne, kupowanie gier z zagranicy może stać pod znakiem zapytania – być może będziemy musieli czekać na premierę polskiej edycji danego tytułu. Problemem wydaje się też korzystanie z konsoli skierowanej na nasz rynek poza granicami kraju.

Wniosek z tych informacji jest jeden: sprowadzenie konsoli z zagranicy w dniu premiery światowej nie jest najlepszym pomysłem. Ograniczenia wskazane przez sklep sprawią, że korzystanie z zagranicznego Xboksa One w Polsce może być problematyczne, o ile w ogóle możliwe. Nawet jeśli zdołamy go uruchomić, trudno powiedzieć, czy zadziałają na nim gry skierowane na rynek polski. Część sklepów ma już je przecież w swojej ofercie, często z datą premiery wyznaczoną na 2013 rok. W tym wszystkim dużo jest więc niedopowiedzeń i niejasności.

Xbox One i gry na konsolę zadziałają tylko w kraju, do którego zostaną przypisane – informuje jeden ze sklepów - ilustracja #2

Mamy nadzieję, że polski oddział Microsoft wyjaśni wątpliwości i określi jasno, czy Polacy będą mogli uruchamiać gry kupione poza naszym krajem na polskich wydaniach konsoli. W przypadku Xboksa 360 było to przecież normą – wiele osób sprowadzało tytuł z zagranicy. Przyda się także doprecyzowanie, kiedy dostaniemy Xboksa One. Na razie wiadomo tylko tyle, że sprzęt trafi do Polski w 2014 roku, co potwierdza sklep muve.pl. Premiera światowa odbędzie się w listopadzie tego roku.

  1. Oficjalna strona Xbox One