Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 czerwca 2023, 17:04

Wreszcie dowiedzieliśmy się, za ile Embracer kupił Władcę Pierścieni

Raport finansowy grupy Embracer zdradził, za jaką kwotę szwedzka korporacja nabyła prawa do dzieł z uniwersum Władcy Pierścieni.

Źródło fot. New Line Cinema.
i

Niemal rok po oficjalnym ogłoszeniu transakcji poznaliśmy kwotę, za jaką szwedzki holding Embracer Group nabył prawa do tworzenia adaptacji dzieł w świecie wykreowanym przez J.R.R. Tolkiena (via Variety).

Przedsiębiorstwo z siedzibą w Karlstad ujawniło w corocznym raporcie finansowym, że przejęcie Middle-earth Enterprises w sierpniu 2022 roku od Saul Zaentz Company kosztowało ją 4,2 miliarda koron szwedzkich, czyli około 395 milionów dolarów – według obecnego kursu walut.

Kwota ta wydaje się zaskakująco niska, biorąc pod uwagę, że Embracer Group wraz z wykupieniem Middle-earth Enterprises zyskało prawa do tworzenia nie tylko gier wideo osadzonych w Śródziemiu, ale także filmów, planszówek, gadżetów, a nawet parków rozrywki sygnowanych marką.

Dla porównania Amazon miał zapłacić aż 250 milionów dolarów firmie Tolkien Estate za prawa zezwalające na nakręcenie serialu telewizyjnego (tego typu licencja była jedną z nielicznych, które nie znajdowały się w posiadaniu przedsiębiorstwa Saul Zaentz).

Warto jednak pamiętać, że Embracer nie ma praw do wszystkich gier z uniwersum Śródziemia. Twórcy takich produkcji jak The Lord of the Rings: Gollum, The Lord of the Rings: Return to Moria czy The Lord of the Rings: Heroes of Middle-earth posiadają osobne licencje, nabyte w ramach wcześniejszych porozumień – jeszcze przed przejęciem Middle-earth Enterprises.

Co ciekawe, szwedzka grupa poinformowała niedawno, że to właśnie marka Władca Pierścieni ma być „trzonem” jej przyszłych projektów – przynajmniej w segmencie gier wideo.

Marcin Przała

Marcin Przała

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Grami interesuje się od najmłodszych lat, a szczególne miejsce w jego sercu zajmują Call of Duty 4: Modern Warfare i Dragon Age: Początek. Zamiłowanie do elektronicznej rozrywki sprawiło, że tematem jego pracy licencjackiej stało się zjawisko immersji. Dzisiaj przede wszystkim miłośnik soulslike'ów oraz klasycznych RPG-ów. Poza grami lubi literaturę z gatunku dark fantasy, a ponadto od wielu lat z zapartym tchem śledzi rozgrywki angielskiej Premier League, gdzie gra jego ukochany klub – Chelsea.

więcej