Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 marca 2012, 16:21

autor: Olek

WCG zmienia profil, bolesny cios dla świata e-sportu

Wygląda na to, że igrzyska World Cyber Games, w formie jaką znamy od 2000 roku, są już historią. Miejsce wysłużonych pecetów i konsol na mistrzowskich turniejach organizowanych przez WCG zajmą tablety i smartfony.

 WCG zmienia profil, bolesny cios dla świata e-sportu - ilustracja #1

Redakcja serwisu CadRed dotarła do treści e-maila napisanego przez Brada Lee, szefa World Cyber Games. Wynika z niego, że jedna z najbardziej znanych imprez e-sportowych na świecie przejdzie prawdziwą rewolucję. Organizatorzy chcą pójść z duchem czasu... i zająć się turniejami gier wydawanych na platformy mobilne. Całość będzie się rozgrywać w ramach nowego przedsięwzięcia - Mobile Game-Based Festival.

Gdyby informacja ta opublikowana została za kilka dni, śmiało można byłoby uznać ją za primaaprilisowy żart. Niestety, sprawa wydaje się całkowicie poważna. Autentyczność e-maila Brada Lee potwierdziła redakcja serwisu GameArena. Treść wskazuje wyraźnie, że szefostwo WCG zamierza zaprzestać organizacji turniejów w takich grach jak Counter-Strike, FIFA 11, League of Legends, Starcraft II, Tekken 6 czy World of Warcraft i skupić się na e-sporcie związanym z graniem na urządzeniach mobilnych.

Powodem takiej, a nie innej decyzji są zmiany zachodzące w branży. Zdaniem Brada Lee zainteresowanie wydawców platformą PC systematycznie spada, odwrotnie w stosunku do gier przeznaczonych na smartfony czy tablety, które szybko zyskują na popularności.

(…) Przez długi czas pozostawaliśmy imprezą gamingową ukierunkowaną na rynek PC. Byliśmy jednak świadkami upadku wielu firm i organizacji, które wypadły z tego biznesu, bo nie wkładały wysiłku w zmiany. Dlatego doszliśmy do wniosku, że powinniśmy stworzyć nową tożsamość WCG.

(…) W sprawie organizacji Mobile Game-Based Festival prowadzimy rozmowy ze sponsorami i wydawcami gier, dotyczące nowej struktury imprez oraz krajów uczestniczących. Nie będzie więcej takich wydarzeń jak Pan Chamipionships czy krajowych finałów turniejów gier PC. Na liście oficjalnych tytułów WCG znajdą się gry wydawane na platformach mobilnych.

Decyzja kierownictwa World Cyber Games wywołała spore poruszenie wśród miłośników e-sportu. Joaby z redakcji serwisu GameArena zwraca jednak uwagę, że takiego kroku można się było spodziewać. Świadczy o tym chociażby fakt, że podczas ubiegłorocznych Wielkich Finałów World Cyber Games najwyższa nagroda – 15 tys. dolarów przewidziana została dla zwycięzcy turnieju w grze... Asphalt 6.